Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.08.2021
673

LEKOVIĆ ZA LJETNJE PRIČE O DEFORMITETIMA KIČMENOG STUBA I STOPALA: DJECA DA HODAJU BOSONOGA PO NERAVNIM POVRŠINAMA, DJEVOJČICE DA IZBJEGAVAJU BALETANKE

Veliki broj djece danas ima ravna stopala, a ona se kod  djece i adolescenata smatraju jednom od najvažnijih predispozicija za pojavu statičkih problema i bolnih sindroma kičme i nogu kada odrastu.

Kako za emisiju “Ljetnje priče” Radio Kotora pojašnjava viša fizioterapeutkinja Vesna Leković, stopalo i luk se formiraju do treće godine života.

 “Važno da apelujemo na roditelje da djeci od navršene prve godine ne kupuju, odnosno ne obuvaju anatomske cipele. U tom uzrastu masno tkivo još uvijek nije nestalo, a djeci je vrlo neudobno da hodaju u njima. Međutim, ona nam to ne znaju kazati. Ukoliko im ipak obujemo takve cipele, tada u potpunosti isključujemo funkciju plantarne muskulature koja kasnije atrofira i izgubi svoju snagu, pa se stopalo kod djeteta spusti i kasnije zaista dobijemo formirano ravno stopalo“, kaže Leković.

Ističe da roditelji moraju biti oprezni pri izboru adekvatnih uložaka za korekciju problema sa spuštenim svodovima stopala, a ukoliko naše dijete ipak mora nositi ortopedske cipele, da one trebaju biti iznad članka, da čvrsto drže skočni zglob, te da budu fleksibilne naprijed, što omogućava nesmetane pokrete stopala.

“Korektivni ulošci se ne smiju kupovati na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa stručnjakom, budući da pogrešan izbor može samo da pogorša stanje”, napominje Leković i dodaje da su sistematski i kontrolni pregledi stručnjaka od krucijalnog značaja za našu djecu.

Upućivanje na neki od sportova je takođe izuzetno značajno, naročito kako bi se kod djece aktivirali mišići potkoljenice i mišići stopala.

Leković naglašava da ravna stopala kasnije uzrokuju i deformitete kičmenog stuba, a bolovi u krstima i kukovima obično su redovna propratna pojava.

„Ukoliko djeca imaju ravna stopala, narušava se stabilnost koljena, karlice, a zatim i kičmenog stuba. Neophodno je kontinuirano pratiti rast djeteta i uočiti prve znake deformiteta. Neke od njih su, recimo, da li glava stoji u ravnini sa tijelom, da li su ramena u istoj ravni, da li je jedna lopatica istaknutija od druge, da li je jedna ruka duža, da li su kukovi u istoj ravni, kako nam dijete izgleda u pretklonu, kao i da li je jedna strana rebra asimetrična u odnosu na drugu. Osim toga, roditelji moraju obratiti pažnju kako našem djetetu stoje potkoljenice, da li su gluteusi u istoj ravni i još mnogo toga“, podsjetila je Leković.

Djeca, posebno prvaci, su, kaže, jako osjetljiva populacija i zbog opterećenja, nepravilnog sjedenja kako u školi, tako i u kući ispred kompjutera i televizora, a uz jako malo fizičke aktivnosti, dolazi do problema u razvoju njihovog kičmenog stuba.

„Zato savjetujem izbjegavanje dugog i nepravilnog sjedenja, slatkiša i grickalica, nošenje teške torbe na leđima, korektivnu gimnastiku, treniranje borilačkih vještina, anatomska pomagala, izbjegavanje baletanki kod djevojčica, te kretanje po neravnim površinama“, zaključuje Leković.

Foto: mladiberana.me - ilustracija 

Podijeli na: