Društvo
LAŠTOVIČKA MEDIN: NAUKA ZANIMLJIVA DJECI UZ VIZUELNO-ZVUČNU INSTALACIJU (AUDIO)
U emisiji ”Svijet nauke“ govorili smo o vizuelno-zvučnoj instalaciji koja predstavlja igru svjetlosti, boja i zvuka, kreirajući spoj naučnih fenomena, čija je autorka prof. dr Gordana Laštovička Medin, redovna profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu, Univerziteta Crne Gore.
,,Ova instalacija nastala je iz motivcije i uvjerenja da dobro osmišljen prostor može da inspiriše, mijenja, gradi kreativnost i omogućava interakciju zajednice. Na neki način ovaj projekat je rađen sa ciljem pomjeranja granica vizuelne umjetnosti kroz tehnologiju, javnu umjetnost i kolektivno kreiranje nečeg novog, te interakciju sa onim što im je prikazano. U suštini, instalaciji živost daju sami posjetioci kroz kontakt. Osim toga, dozvoljava međusobnu interakciju vise posjetilaca. Ovakav tip instalacije uključuje i zidne murale većih razmjera, interaktivnost svjetla, zvuka, boje”, objašnjava Laštovička-Medin.
Kako ističe, pojam nauke djeci uglavnom nije jasan.
,,Može im se dati objašnjenje šta je to nauka pomoću jednostavnih definicija, ali je to njima i dalje apstraktno. Važno je razvijati radoznalost, a da bi bili radoznali djeci treba dati i njihov prostor, treba im dati da se što više igraju i da kroz igru uče, nenametljivo, bez agresivnosti. Smatram da djecu uzrasta od 12 godina treba ostaviti da sami dolaze do zaključaka i da sami istražuju relacije između uzroka i posljedica onoga što zapažaju. Kroz ovakve radionice koje smo kreirali za njih, pokušali smo da najmlađe fasciniramo hemijskim reakcijama koje su njima izgledale prilično misteriozne, a istovremeno očaravajuće. Djecu treba usmjeravati, objašnjavati šta sve mogu u jednom veoma jednostavnom eksperimentu da istraže i vide koliko bogatih informacija mogu da prikupe ili koliko toga nevidljivog može postati vidljivo”, kaže Laštovička-Medin.
Dodaje da su u prvoj, prototipskoj instalaciji koja je prikazana javnosti koristili mikrokontrolor Bare Conductive koji ima 12 elektroda (izlaznih pinova) za kontakte sa 12 animacija (objekata-crteža na instalaciji), kao i kontakt za MIDI I MP3 datoteke.
,,Fizičar Jovan Jokić predstavio je crteže i uradio vizuelni dizajn na koji smo dodali koncipirane animacije. Korišćenje provodne boje sa Bare Conductive, Capacitive Touch, mikrokontrolorskom pločom, bez provodnih žica, omogućava pristupačno i izvodljivo rješenje za interaktivne umjetničke instalacije. Mnogo više vremena možemo posvetiti ideji, samom konceptu i sadržaju koji pojačava interaktivnost, a manje na tehničkoj produkciji. Radili smo nekoliko mjeseci na samom konceptu, mjesec dana na testiranju i studiji izvodljivosti, jer je trebalo osmisliti tako da je bilo moguće to i transportovati, a da se ne ošteti, što je uvijek rizik u ovakvim poduhvatima. Trebalo nam je oko nedjelju dana da se naslika zamišljeno, tri dana smo radili na implementaciji animacija i samom programiranju. Fizičko namještanje, odnosno instaliranje priključaka, је trajalo prilično kratko, samo nekoliko sati, ali je bilo mnogo testiranja i poravnavanja da bi sve izgledalo savršeno”, kaže Laštovička-Medin.
Instalacija je u okviru Festivala “Dani nauke i inovacija 2023” predstavljena u Danilovgradu i Petrovcu, a kako navodi autorka, namjeravaju da posjete i škole u Kotoru, kao i Dječiji dom “Mladost” u Bijeloj u slučaju da pronađu finansijska sredstva, budući da za ovakve radionice treba obezbijediti i edukativni materijal, tehničku podršku, senzore, mikrokontrolore, mikrofone, pojačivače i slično.
Osim autorke, tim koji je učestvovao u realizaciji čine studenti Prirodno-matematičkog fakulteta: Dejan Karadzić i Jovan Jokić, Farmacije: Nevena Živković, Sara Vračar, Ivona Ašanin i Elektro-tehnickog fakulteta Jovan Đurković, koji je pomogao u konačnoj finalizaciji i aplikacijama sa MIDFI softverom.
,,Imali smo i veliku pomoć Michaele Lastovičkove, studenta Londonskog univerziteta, posebno kod kreiranja piano-banana sa arduinom i provodnom bojom. Dejan Karadžić je odradio samostalno i cijelu radionicu u školi Mirko Srzentić u Petrovcu, a pojedini članovi ovog tima su i članovi društva Mladih mozgova Evropskog društva fizičara (EPS Young Minfs Montenegro Section) koje smo osnovali prije dva mjeseca”, zaključila je Laštovička-Medin.
Emisiju možete slušati putem linka Svijet nauke
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva