Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

06.11.2022
352

LAKIĆ: ZA DJECU U NAJMLAĐEM UZRASTU NIJE PROGRAMIRANJE VEĆ IGRE U PRIRODI ZA PRAVILNO RAZVIJANJE MOTORIKE

Tekst Jelena Kljajević

Foto Thinkstock

 

Stimulisanje inteligencije kod djece posljednjih godina je tema o kojoj se često govori.

Predsjednik Mense Crne Gore Marko Lakić koji je član ove organizacije dvadeset godina, a značajno iskustvo ima u radu sa najmlađima, navodi da treba biti pažljiv prilikom stimulisanja inteligencije kod mališana najmlađeg uzrasta.

„ Kao informatičar i matematičar, zaista moram da kažem da se vrlo negativno mogu izjasniti o načinima rada koji recimo za četvorogodišnjake organizuju škole programiranja. U ovom uzrastu je, zaista, rano. Imaće vremena da programiraju. Dajmo djeci od dvije, tri, četiri ili pet godina mogućnost da razviju svoje organe, da se igraju u prirodi, da uče da prevazilaze fizičke prepreke, uz neke intelektualne zadatke, nikako da programiraju“ – sugeriše Lakić koji je o ovoj temi govorio u našoj emisiji „Radost“.

Igranje igrica na telefonu ili lapotopu, ističe, onemogućava djetetu da formira vidno polje na pravi način.

„ Moramo da shvatimo da igranjem igara oko vidi samo ekran i gubi pojam o 3 D opciji koji bi dobio da se igra na otvorenom prostoru. Dakle, dijete koje igra igrice stalno sjedi i „razvija“ samo dva prsta pomoću kojih „klikće“ putem takozvanog miša ili dodirom telefona i ne razvija svih pet prstiju koje bi, svakako, razvilo da igra klikere ili neke druge društvene igre koje mi pamtimo iz našeg djetinjstva. Vrlo je važno da djeteu upravo to obezbijedimo“ – kaže Lakić.

Plivanje je, recimo, fizički i intelektualno vrlo zahtjevna vježba iako za one osobe koje su odrasle na primorju ne djeluje tako jer su ovu vještinu savladali kao djeca.

„ To je pravi primjer kako se motorika relativno lako razvija u najranijem uzrastu, ukoliko se pravilno stimuliše. Vi na jugu zemlje imate sreću što možete da plivate u moru i čini vam se da je ova aktivnost jednostavna, a upravo zato što ste je savladali u ranom uzrastu. Zapravo je to vrlo teška vježba. Uskladiti disanje, pokrete, položaj tijela, zatvoriti oči kada je potrebno – sve to nije jednostavno ali se, ponoviću, vrlo spontano i brzo razvija u najmlađem uzrastu“ – ističe Lakić.

Intelektualno najzahtjevnija stvar koja se nauči tokom života je, podsjeća, razvoj govora.

 „ Najteže je vladanje  našim jezikom - proizvesti slovo, riječ ili rečenicu... Većina nas to nauči u uzrastu od godinu ali bi vrlo teško odrastao čovjek koji to još uvijek nije savladao mogao da nauči da govori. Nije nemoguće ali je mnogo teško. To ističem kako bih na još jednom primjeru ilustrovao koliko je važno razvijati motoriku kod djece u ranom uzrastu. Zato, omogućimo djeci da se i fizički i intelektualno razvijaju, a korišćenje tehnologije im, svakako, neće biti uskraćeno u nekim starijim uzrastima“ – zaključuje Lakić.

Podijeli na: