Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.02.2022
857

LABORATORIJSKI I LJEKARSKI PREGLED PA DAVANJE KRVI, PANDEMIJA PROMIJENILA PROTOKOL

Gošća Radio Kotora, na temu dobrovoljnog davanja krvi, jutros je bila sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor Anet Marović.

Sa njom je razgovarala Jelena Kljajević. 

Koji su osnovni principi dobrovoljnog davanja krvi? 

Davanje krvi se smatra dobrovoljnim ili neplaćenim, kada osoba daje krv, plazmu ili ćelijske komponente svojom voljom i kad za to ne prima nadoknadu, bilo novčanu ili neku koja se može smatrati zamjenom za novac. Zamjenom za novac, smatra se uzimanje slobodnih dana na poslu, osim ako to nije neophodno zbog davanja krvi ili putovanja. Simbolični poklončići, osvježenje ili nadoknada putnih troškova, u skladu su sa dobrovljnim i neplaćenim davalaštvom.

Kada kažemo dobrovoljno – smatra se da smo svjesno donijeli  odluku da damo krv. Upoznati smo sa činjenicom da davanje krvi ne ugrožava zdravlje, ne ostavlja posljedice, ne stvara naviku i ne mijenja fizičke i umne sposobnosti. Odluku sprovodimo u transfuzijskoj ustanovi koja  se stručno bavi prikupljanjem i ispitivanjem krvi. Znamo da će krv biti prethodno ispitana, da bi mogla biti primijenjena. U davanju ličnih podataka i podataka o našem prethodnom zdravstvenom stanju treba da budemo potpuno iskreni. Obavezujemo se da ćemo lične interese uvijek podrediti zahtjevima zdravstvene službe i da nikada nećemo prećutati ni jedan podatak iz našeg zdravstvenog stanja. Ako znamo da pripadamo bilo kojoj rizičnoj grupi čija krv može da naškodi pacijentu primaocu – to treba da kažemo ili da odustanemo od davanja krvi. Kada kažemo besplatno, to znači da za ponuđenu krv ne tražimo nikakvu novčanu nadoknadu. Ukoliko organizacija u kojoj radimo, mjesna zajednica, Crveni krst ili država u kojoj živim smatraju da treba da mi odaju priznanje za pokazani gest humanosti prihvatiću to kao znak pažnje i uvažavanja. Kada kažemo anonimno, očekujemo da se krv koju smo dali preko službe transfuzije najpravilnije i najsvrsishodnije upotrebi. Kada kažemo solidarno, zapravo mislimo da nikada nećemo uslovljavati primjenu naše krvi pacijentu iz nekog klasnog, vjerskog nacionalnog ili rasnog razloga. Krv koju dajemo posvećujemo svim bolesnicima kojima je potrebna. 

Ko su kandidati za dobrovoljno davanje krvi? 

Krv može dati svaka zdrava osoba, starosti od 18 do 65 godina, nakon obavljenog laboratorijskog i ljekarskog pregleda. Žene mogu davati krv tri puta godišnje, a muškarci četiri puta. 

Kakav je protokol za pandemijiski period? Da li je pandemija nešto promijenila? 

Ukoliko ste prebolovali kovid 19 virus i imali blaže simptome, bez upale pluća, krv možete dati nakon 28 dana. Ukoliko ste, ipak, preležali upalu pluća, krv možete dati nakon tri mjeseca. U slučaju da ste se vakcinisali protiv Covid 1 virusa , potrebno je da prođu dvije do četiri sedmice od posljednje vakcinacije. Ako ste vakcinisani vakcinama proizvođača Fajzer Biontek, Moderna ili CureVac vakcinom – krv  možete dati nakon 48 sati. U slučaju nus pojava – krv možete dati sedam dana nakon vakcinacije. Ako ste vakcinisani Astra Zeneka vakcinom, Johnson and Johnson, Sputnjik V ili vakcinom proizvođača Sinofarm, krv možete dati četiri sedmice nakon vakcinacije. 

Ko su u Kotoru dobrovoljni davaoci krvi odnosno da li i dalje dominiraju takozvani porodični davaoci ili se naša svijest po tom pitanju promijenila? 

I dalje dominiraju porodični davaoci, naročito zato što su se ljudi tokom pandemije i cjelokupne situacije na neki način uplašili. Mi smo, ipak, odlučili da intenzivnije informišemo javnost na ovu temu, da ih motivišemo, organizujemo akcije, dijelimo obavještenja putem društvenih mreža, a dostupni smo za sve informacije putem telefona 032 325 483.

Foto Arhiva Radio Kotora

Podijeli na: