Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.02.2020
634

KRUŽOCI O IDENTITETU I NJEGOVOJ POLITIZACIJI

ANIMA -Centar za žensko i mirovno obrazovanje Kotor od početka februara, svakog drugog utorka ju Multimedijalnoj Sali Kulturnog centra ,,Nikola Đurković organizuje performanse i diskusione kružoke pod naslovom ,,Razgovarajmo o slobodi-učimo jedni od drugih”. 

Filozofkinja Paula Petričević je za Radio Kotror kazala da je tema kružoka tokom februara i marta identitet, odnosno politizacija različitih kolektivnih identiteta poput rodnog, etničkog religijskog. 

,,Na prvom susetu razgovarali smo o posljedicama - konceptualnim, društvenim, političkim i kulturnim, koje nastaju kada se identitet tretira kao osnov političke zajednice. Znamo da u društvima liberalne demokratije postoje manjine. Različite grupe zasnovane na identitetu, rasi, polu, etnicitetu, religiji, seksualnosti, sposobnosti, koje ne odlikuje jednakost mogućnosti i koje se s toga nalaze u nepovoljnijem položaju u odnosu na dominantnu grupu. Članovi obespravljnih grupa na ovaj način trpe sistemske deprivacije ili ugnjetavanja na osnovu pripadnosti jednoj grupi”, rekla je Petričević.

 Ocijenila je da se različite formulacije politike identiteta temelje na iskustvu nepravde koju dijele članovi ovih grupa. 

“Priznanja, koje grupe zahtijevaju, ne zasnivaju se na univerzalnom, činjenici dijeljenja ljudskosti, uprkos svim razlikama koje postoje, već upravo na osnovu tih razlika, odnosno na osnovu ranije omalovažavanog i depriviranog identiteta.  Pitanje koje se nameće je koji je doseg ovih zahtijeva i jesu li oni suštinski oročeni.

Inače, na posljednjem susretu razgovarali smo o politizaciji religijskog identiteta i fenomenu religijskih fundamentalizama, o tome da li oni pripadaju isključivo sferi religije ili politike. Kao i koje su posljedice jačanja ovih struja u savremenim društvima, u kakvim su odnosima prema ženskim ljudskim pravima. Na prvom mjestu prema njihovim seksualnim i reproduktivnim pravima. Naredni susret zakazan je za 3. mart u 18 sati u multimedijalnoj Sali, a tema je politizacija kulturnog i rodnog identiteta”, poručila je Petričević.

Podijeli na: