Društvo
KOVAČ: KNJIŽEVNOST JE ZA MENE POSEBNA LJUBAV
Jedan od sedam najboljih osnovaca u Crnoj Gori tokom prošle i ove godine, po odluci Ministarstva prosvjete i nauke (nagrada iz Fonda za kvalitet i talente „Za odličan pet“) Nikola Kovač, bio je gost programa Radio Kotora.
Trinaestogodišnji učenik VIII/2 Osnovne škole “Narodni heroj Savo Ilić” u Dobroti, za sebe kaže da je znatiželjan i vrijedan. Voli da čita i piše, a treći put zaredom je finalista Međunarodnog Šantićevog festivala djece pjesnika. Finalni susreti odabranih učesnika održani su od 1. do 3. februara u Mostaru. Na konkurs je poslao, kaže, dvije pjesme. Prva je “Gdje su knjge” za koju je i nagrađen, a druga “Šantićeva sudba”. Utisci iz Mostara su, navodi, kao i godinama unazad pozitivni, a ovo je, između ostalog bila i prilika da stekne nove drugare i učvrsti stara prijateljstva. “Osim što možemo pokazati svoj dar i ljubav prema pisanju poezije, u Mostaru se svake godine lijepo družimo, razumijemo i prihvatimo jedni druge na najbolji mogući način, što je i cilj ovog događaja”, rekao nam je Kovač.
O „kulturi ekrana” koja danas dominira životima mladih, Kovač otkriva da nema otvorene profile na Facebook-u i Instagramu, te da internet koristi uglavnom za edukaciju prilikom pisanja seminarskih radova. “S obzirom na to da u slobodno vrijeme treniram košarku u kotorskom klubu 'Stars', sadržaji koje pratim na you tube-u upravo su vezani za neke sportske događaje”, objašnjava Kovač, dodavši da ne vjeruje da išta od danas praćenih sadržaja od strane njegovih vršnjaka na dobar način podstiče maštu ili aktivira mozak.
Osim književnosti, interesuje ga i ekologija. U aprilu prošle godine osvojio je prvu nagradu u Crnoj Gori za ekološki članak „Kud plovi ovaj brod“ na temu „Održiva proizvodnja i potrošnja“. Kao mladi ekoreporter otišao je u Dansku i na istu temu osvojio treće mjesto. „Radilo se o Međunarodnom takmičenju, pa mi je zato to priznanje još draže. Ekološke članke sam pisao sa mojom drugaricom Nikolinom Nikolić i moram priznati da su mi nagrade iz ove oblasti najdraže. I ove godine sam odlučio da učestvujem. Članak sam već počeo da pišem. Ovogodišnja tema su klimatske promjene“, otkrio nam je Kovač. Prepoznaje razne ekološke probleme u gradu, a najizraženiji su po njegovom mišljenju, nelegalne deponije.
Njegovim uspjesima najviše se obraduje sestra Milica, a najveći oslonac mu je porodica. Veliku zahvalnost, dodaje, duguje njegovoj mentorki Aleksandri Sindik, koja je na vrijeme prepoznala njegov talenat. „Časovi književnosti u našoj školi su inovativni i kreativni, podstiču na razmišljanje i istraživanje, na aktivizam, rad i trud”, iskren je Kovač.
Želja mu je da jednoga dana postane doktor. „Volio bih da budem kao Anton Pavlović Čehov. Poznato je da se radi o istaknutom ruskom piscu novela, pripovjetki i drama, ali je završio i studije medicine. Imam još vremena da razmislim. Posao pedijatra mi je veoma izazovan. Možda to bude moja buduća profesija ali književnom radu uvijek ću se rado vraćti“, poručuje Kovač.
Tokom prošle godine dobitnik je specijalne nagrade za njegovanje Šantićevog djela, u organizaciji SPKD „Prosvjeta“ Mostar za pjesmu pod nazivom „Aleksa Šantić“, prve nagrade na literarnom konkursu koji je organizovala Opštinska organizacija Crvenog krsta Kotor na temu „Niko ne treba da ostari sam“. Pripala mu je prva nagrada na XVII Internacionalnom konkursu iz Italijanskog jezika na temu „La mia scuola“, u organizaciji Udruženja „Dante Alighieri“ Iz Italije. Njegova priča „Usnuli Rio“ uvrštena je prošle godine u zbirku kratkih priča učenika osnovnih i srednjih škola iz Crne Gore pod nazivom „Zmajevi dolaze“, na 7. regionalnom Festivalu fantastične književnosti REFESTIKON, koji je održan u Bijelom Polju.