Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.02.2023
1164

KOLAREVIĆ: U TOKU SANACIJA OBALNE INFRASTRUKTURE U SUSRET LJETNJOJ SEZONI

Referentkinja u službi  za odnose sa javnošću Javnog preduzeća Morsko dobro, Dijana Kolarević, bila je gošća emisije „Život je more“.

Govoreći o aktuelnostima u ovom preduzeću kaže da pored usvojenog Plana korišćenja sredstava za 2023. godinu Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore aktivno radi na sanacijama obalne infrastrukture kako bi spremno dočekali predstojeću ljetnju turističku sezonu i kako bi se realizovali započeti projekti (projektna dokumentacija) iz 2022. godine.

“Odlukama Vlade Crne Gore, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom imenovano je za upravljača tri morska zaštićena područja: Park prirode “Platamuni”, Park prirode “Katič” i Park prirode “Stari Ulcinj”. Pored Parka prirode “Platamuni”, a kada govorimo o zaštiti prirode na području opštine Kotor, treba pomenuti i dva morska područja pod preventivnom zaštitom “Sopot” i “Dražin vrt”. Javno preduzeće je u proteklom periodu, u participativnom i krajnje transparentnom procesu radilo na pripremi Planova upravljanja za sva tri parka prirode. Za sada, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma je u zakonom propisanoj proceduri donijelo Plan upravljanja Parkom prirode “Platamuni”. Za realizaciju dijela planiranih aktivnosti opredjeljenja su sredstva kroz projekat “Built back and stronger Mediterranean” finansiran od strane MedFUND-a. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, kao pravno lice koje upravlja kupalištima, već duži niz godina sprovodi poseban Program praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode na javnim kupalištima tokom ljetnje turističke sezone. Ovaj Program sprovodi se u skladu sa Pravilnikom o načinu i rokovima za sprovođenje mjera obezbjeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje (“Službeni list Crne Gore”, br. 28/19 od 23.05.2019.) kojim se vrši podjela voda koje se mogu koristiti za kupanje i daju granične vrijednosti mikrobioloških parametara koji se ispituju radi određivanja kvaliteta morske vode svakog uzorka, kao i u skladu sa ostalim nacionalnim i međunarodnim propisima iz oblasti voda, mora i zaštite životne sredine. Prema ovom Programu, tokom sezone 2023. godine, kvalitet morske vode na području opštine Kotor će se pratiti na ukupno 15 lokacija”, kazala je Kolarević.

Na pitanje o planovima za predstojeći period, sa posebnim osvrtom na Kotor, odgovara da Služba za uređenje i izgradnju aktivno radi na pripremi ljetnje turističke sezone.

“Pored hitnih sanacija, uređenja obale, potpisan je Ugovor za sanaciju javne rasvjete I faza u narednom periodu će biti započeti radovi, rok realizacije 60 dana od uvođenja u posao, a sve u cilju rekonstrukcije javne rasvjete na šetalištu u Dobroti. -Zatim izrada projektne dokumentacije za šetalište-lungomare ispod Opšte bolnice u dužini od cca 750m (na potezu od Macea do Mua), Kotor, a realizacijom ovog projekta će se napraviti zona šetališta koja će biti obogaćena hortikulturnim sadržajem i svim pratećim elementima/mobilijarom, uz obalu, na prostoru koji je sad dosta zapušten i neuređen. -Jedan od isto najznačajnih projekata, a naručito iz aspekta bezbjednosti saobraćaja u Opštini Kotor, JP Morsko dobro aktivno radi na izradi projektne dokumentacije za šetalište od Morinja do Veriga, uz magistralni put u dužini od cca 3,5 km. Realizacijom ovoga projektna rješiće se najakutniji problem bezbjednosti pješaka-satanovnika i turista, naselja Morinj, a naručito Kostanjica. -Rapisivanje tendera za sanciju i izgradnju obalnog zida na ušću rijeke Škurde, a sve u cilju vracanje u prvobitno stanje obalnog zida prije zemljotresa i uređenje dijela šetališta na novom zidu. Dio aktuelnih projekata u Planu za 2023. godinu: -Izvođenje radova na uređenju dijela platoa ispred Opšte bolnice Kotor - Peluzica, -Nabavka i postavljanje javne rasvjete Opštine Kotor -Hitne sancije obalne infrastrukture -Izvođenje radova na Rekonstrukcije dvije ponte na katastarskoj parceli 661, k.p. 680, Dobrota -Izrada tehničke dokumentacije za lungomare Bigova i revizija iste. U predstojećem periodu iz domena službe ustupanja i upravljanja lukama, aktuelne su dvije javne nabavke čijom realizacijom će biti revitalizovane ribarske poste u Bokokotorskom zalivu i iste obilježene informativnim tablama u skladu sa Pravilnikom o načinu korišćenja održavanja, zaštite, označavanja, kao i dužini obale, nazivu i mjestu ribarske poste. U najskorijem periodu biće objavljen Poziv za javno nadmetanje za zakup neustupljenih lokacija (pristaništa i privezišta - plutajućih pontona i objekata obalne infrastrukture) duž crnogorskog primorja a neke od njih su i u Kotoru. Cilj ustupanja ovih objekata je dobijanje savjesnih zakupaca/korisnika koji će na najbolji mogući način upravljati, opremiti, održavati red i regulisati režim plovidbe (pristajanja i privezivanja) plovnih objekata, imajući u vidu da je nautički turizam grana turističke ponude, sa primarnom pomorskom komponentom”, rekla je Kolarević.

Našu gošću pitali smo i o planovima sa akcijom “Ponta” (Slobodan pristup javnim površinama , pontama, plažama,...) u 2023. godini?

“Učestale pojave postavljanja plažnog mobilijara na lokacijama koje nisu planirane kao kupališta, već duži vremenski period predstavljaju izazov za nadležne institucije. To potvrđuju svakodnevne žalbe građana i turista, uglavnom u opštinama Herceg Novi i Kotor. Javno preduzece je u saradnji sa Opštinom Kotor, u sezoni 2022. godine, pokrenulo aktivnosti na uspostavljanju reda na obali, odnosno rješavanje problema bespravnog zauzimanja ponti plažnim mobilijarom i zagrađivanja ponti lancima. Svaka zloupotreba je bila procesuirana i sankcionisana od strane inspekcijskih službi. Dakle, djelovi obale moraju biti oslobođeni od svih vrsta mobilijara, ograda, lanaca, osim ako to nije predviđeno važećim planom privremenih objekata, Atlasom i važećim planskim dokumentima/programom. Služba za inspekcijske poslove Opštine Kotor je pokrenula inicijativu za nastavak saradnje u sprovođenu zajedničke akcije “Ponta”. Uvažavajući činjenicu da je ova aktivnost tokom prethodne ljetnje turističke sezone dala rezultate u smislu dostupnosti javnim površinama svim građanima, načelno je dogovoreno da se akcija nastavi u sezoni 2023. godine. Našim zakupcima - korisnicima pristaništa i privezišta (objekti obalne infrastrukture i pontoni) pored usmenog naglašavanja uvijek i ugovorom preciziramo da se nikom ne može uskratiti pristup zakupljenom morskom dobru koje je dobro od opšteg interesa, dostupno svima, u skladu sa namjenom koju ima”, rekla je Kolarević.

U susret kruzing sezoni u zalivu Boke i eventualnim izazovima koje je prate kaže da Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, upravlja sa osam luka od lokalnog značaja saglasno Odluci o određivanju luka prema značaju ("Službeni list Crne Gore" 070/18).

Dodaje i da je Kotor luka od nacionalnog značaja i da njome upravlja Ministarstvo kapitalnih investicija, tako da Morsko dobro tu nema ingerencija nad upravljanjem.

O primjeni međunarodnih standarda u radu "Morskog dobra" podsjeća da ovo javnog preduzeće već gotovo 20 godina daje podršku međunarodnom Programu Plava zastavica u Crnoj Gori.

“Priznanje “Plava zastavica” je ekskluzivno ekološko obilježje koje se godišnje dodjeljuje plažama i marinama čiji program promoviše visoke standarde iz četiri oblasti: kvalitet morske vode, usluga i sigurnosti na plažama, standarde iz oblasti zaštite životne sredine kao i obrazovanja i informisanja o ekološkim vrijednostima. Ovaj Program je dobrovoljnog karaktera i treba istaći da je, tokom 2022. godine, Plava zastavica dodijeljena za ukupno 38 kupališta i 1 marinu, dok je 11 kupališta bilo u pilot fazi Programa. Nažalost, treba pomenuti da jedino kupališta sa područja opštine Kotor nisu dio ovog Programa. Jedan od razloga tome svakako je slaba zainteresovanost zakupaca da budu dio ove međunarodno značajne priče, te se nadamo da će zakupci prepoznati značaj ovog programa i time se omogućiti da i opština Kotor u narednom periodu pripadne pod programom „Plava zastavica“. Ratifikaciju i implementaciju međunarodnih propisa u domaću legislativu implementira Ministarstvo kapitalnih investicija. Crna Gora je članica Međunarodne pomorske organizacije (IMO) od 2006. godine. Međunarodna pomorska organizacija je specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija odgovorna za utvrđivanje preventivnih mjera kojima se obezbjeđuje sigurnost i bezbjednost pomorske plovidbe i zaštite mora od zagađenja sa plovnih objekata na globalnom nivou. Osnovni zadatak Međunarodne pomorske organizacije je kreiranje međunarodnih konvencija u pomorskoj industriji koji će biti pravedan i efikasan, globalno prihvatljiv i implementiran u nacionalna zakonodavstva država članica. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore savremenim uređenjem omogućava podizanje kvaliteta naše obale i nastavlja i ove godine sa aktivnostima na uređenju obalne infrastrukture a sve u cilju kako bi spremno dočekali predstojeću turističku sezonu kako na zadovoljstvo turista tako i građana”, kazala je Kolarević.

Predrag Nikolić

Podijeli na: