Društvo
KNEŽEVIĆ: ORGANIZACIJA SLIJEPIH ZA KOTOR, TIVAT, HERCEG NOVI I BUDVU IMA OKO 70 ČLANOVA
Savez slijepih Crne Gore kao nevladina i neprofitna organizacija osoba sa invaliditetom, okuplja oko 1.000 osoba sa oštećenjem vida koje su učlanjene u osam lokalnih organizacija slijepih, i pokrivaju područje svih opštine u našoj zemlji. Lokalna Organizacija slijepih za Kotor, Tivat, Herceg Novi i Budvu osnovana 1948. u Kotoru, kada je u Risnu postojala škola za slijepe, a njene glavne aktivnosti su usmjerene na zapošljavanje što većeg broja članova. To je gostujući u emisiji “Svjetlost zvuka” kazala sekretarka ove Organizacije, Afrodita Knežević.
,,Naša organizacija broji oko 70 članova, najviše članova je iz Kotoru i Herceg Novog dok Tivat i Budva imaju manji broj. Svi članovi uglavnom aktivno učestvuju u redovnim aktivnostima. Od 01. februara ove godine Savez slijepih sprovodi projeklat “Videći pratlac”, koji omogućava pomoć drugog lica svim našim članovima, u obavljanju svakodnevnih poslova, poput plaćanja računa. Trenutno ne radimo na ralizaciji projekatana teritorijama opština na kojima djelujemo, ali konkurisali smo na nekoliko većih projekata “- kaže Knežević.
Kako navodi, Organizacija se finansira uglavnom iz projekata i donacija fizičkih i pravnih lica.
,,Situacija je lošija u posljednje tri godine ali zahvaljujući sprovođenju dva velika projekta sa Zavodom za zapošljavanje CG, Organizacija može da funkcioniše. Naš rad se bazira na proizvodnji soda vode koja se dobro plasira na tržištu. Ranije smo ručno izrađivali i suvenire, međutim, došlo je do nekih poteškoća i očekujemo da se uključi i Ministarstvo i da će ta aktivnost profunkcionisati uskoro. Zavod za zapošljavanje Crne Gore nam je omogućio nabavku opreme za rad tako da smo šet naših članova zaposlili. Svake godine osim ove sprovodili smo “Javni rad” koji takođe ima veliki značaj, tu su bile angažovane nezaposlene osobe, koje su po četiri mjeseca pomagale našim članovima u svakodnevni aktivnostima”- objašnjava Knežević.
Najveći problem sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom, kako ističe, je pristupačnost.
,,U opštinama u kojima djeluje naša Organizacija je pristupačni su uglavnom Centri za socijalni rad, zatim, autobuska stanica u Herceg Novom, pošta, a često se dešava da nam je otežano doći i do ljekara. Mnogo toga bi trebalo izmijeniti u zakonodavstvu Crne Gore počev od Zakona o socijalnoj dječju zaštiti. Obzirom da su se penzije povećale a tuđa njega i pomoći čiji su korisnici i osobe sa invaliditetom, nije povećana srazmjerno tome, 79 € je stvarno mizerna suma. Otežano nam je i korištenje prava na povlastice na putovanje”-zaključila Knežević.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva