Društvo
KAŠĆELAN: RIJEŠITI INFRASTRUKTURNA PITANJA, PA RAZMIŠLJATI O SEOSKOM TURIZMU NA MIRCU
Na području Mjesne zajednice Mirac je osamdeset devet stanovnika, a situacija u vezi sa korona virusom je učinila i da neki naši sugrađani i stanovnici Boke svoj boravak u vikendicama u ovom dijelu opštine produže pa ih je sada u ovom kraju četrdesetak.
Predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Mirac Vlado Kašćelan za Radio Kotor kaže da se radi o jednoj od brojčano najmanjih mjesnih zajednica na području naše opštine. „ Nalazi se u podnožju Lovćena, na prostoru između 450 i 700 metara nadmorske visine. Obuhvata naselja Mirac, Čavori i Koložunj. Stranovnika je osamdeset devet. Za vrijeme vikenda taj broj se povećava za preko pedeset stanovnika. Sada, za vrijeme epidemije koronavirusa, doselilo se preko četrdeset stanovnika iz Kotora i Tivta koji ovdje imaju vikendice i tu će, kako oni kažu, ostati dok ne prođe epidemija. Na Mircu je čist zrak, nema gužve i stanovništvo je u krugu svoje porodice. Tu živi desetak domaćinstava koja se uglavnom bave sitnom poljoprivredom i stočarstvom” – priča Kašćelan za Radio Kotor.
Područje sa kojeg se pruža predivan pogled na zaliv, a u neposrednoj blizini gradskog jezgra - pogoduje razvoju seoskog turizma. Ipak, po mišljenju Kašćelana – o ovom tipu turizma se ne može razmišljati prije rješavanja važnih infrastrukturnih pitanja.
“Potrebno je uraditi rekonstrukciju puta na čitavoj dionici: Kotor-Mirac, Mirac-Čavori, Mirac-Koložunj. Put je uzak, sa dosta udarnih rupa i nije bezbjedan za saobraćaj. Seoski vodovod u ljetnjem periodu nema dovoljno priliva, pa su neminovne restrikcije tokom cijelog dana, a ponekad i tokom nekoliko dana. Ova dva projekta mogu se riješiti samo uz pomoć Opštine i Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja” – ističe Kašćelan navodeći da se radi o dva dugoročna projekta.
“Priroda je lijepa, pogled jasan, zrak čist, idealna je nadmorska visina, ali ako u sušnom periodu nema dovoljno vode i ako nema dobrog puta, ne može biti ni seoskog turizma” – ocjenjuje Kašćelan.
Realizacija Programa rada MZ Mirac za 2020. godinu je, kako kaže, prekinuta zbog pandemije korona virusa.
“Nadam se da ćemo uskoro nastaviti sa radovima među kojima su: presvlačenje asfaltnog puta od Goražde prema Mircu, zatim asfaltiranje preostalog dijela puta za Čavore, iako je jedan dio u dužini od 380 metara urađen u februaru ove godine. Takođe, potrebno je prokrčiti put do stare osnovne škole, zbog sanacije iste” – ističe Kašćelan, navodeći da je “stara škola u ovom mjestu izgrađena 1979. godine”.
“Taj put je neophodan zbog pristupa rezervoaru za vodu koji se puni potisnim pumpama sa izvora Sutić, a potom slobodnim padom snadbijeva selo vodom. To bi bio jedini pristupni put za porodice Perović u selu. Zatim, potrebno je izvršiti kaptažu izvorske vode u MZ Mirac i postaviti javnu rasvjetu za naselje Pipoljevac” – objašnjava Kašćelan.
Prema njegovim riječima, izgradnja potpornih zidova radiće se na putu za naselje Zakrš, zatim u mjestu Spila na ulazu u selo te na dijelu puta prema selu od crkve Sveti Đorđe.
“Radimo i na proširenju mjesnog groblja i izgradnji kapele. To nam je u programu rada. U toku ove godine treba da se izvrši čišćenje puta, propusta i bujičnih kanala na čitavoj dionici puta, a posebno Mirac- Koložunj i Mirac-Čavori. Zatim, potrebno je izvršiti košenje puta na dionici Goražda-Mirac, Mirac-Koložunj i Mirac-Čavori” – kaže Kašćelan.
On navodi da je Programom rada ove mjesne zajednice predviđena organizacija sportskih i kulturnih dešavanja.
“Takođe, tu je i zaštita istorijskih spomenika kao što je mjesna crkva u kojoj su državnike i vojne ličnosti dočekivale crnogorske vladike i vladari poput Petra I i Petra II Petrovića Njegoša” – ističe Kašćelan.
U galeriji fotografije koje smo prethodnih dana zabilježili na području Mjesne zajednice Mirac.