Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.02.2023
567

KATNIĆ: ERASMUS PROGRAM ZNAČAJNA PRILIKA STUDENTIMA/KINJAMA ZA UNAPRJEĐENJE ZNANJA

Studentkinja master studija i saradnica u nastavi kotorskog Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, Milica Katnić, u emisiji „Svijet nauke“ Radio Kotora, govorila je o iskustvu akademske mobilnosti u okviru Erasmus+ programa.

Pandemija korona virusa je zadesila tokom Erasmus+ razmjene studenata u Finskoj, na Simaa University of Applied Scinces.

,,Drugi semester treće godine osnovnih studija boravila sam u Finskoj odakle nosim veoma pozitivna iskustva, a ovaj program preporučila bih svim studentima/kinjama. Benefiti koje studenti/kinje mogu imati nakon razmjene u akademskom smislu su što imate priliku da se upoznajete sa novim sistemom rada u odnosu na matični fakultet i što obogaćujete istraživačko iskustvo. Sa druge strane, imate priliku da upoznate studente/kinje iz različitih zemalja svijeta. To je zaista dragocijeno iskustvo i sve ono što sam tamo naučila i za što smatram da su pozitivne prakse, pokušavam da prenesem i na ostale kolege kroz angažovanje na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo. Čini mi se da to studenti/kinje prepoznaju prilikom izvođenja vježbi”, ističe Katnić.

Kako navodi, iako je ubrzo po dolasku u tu zemlju Skandinavije počela pandemija, to nije imalo uticaja na pozitivno iskustvo koje nosi iz te zemlje, nakon sedmomjesečnog boravka.

,,Sa mnom u gradu Lappeenranta je bila i koleginica sa fakulteta, Tijana Raičević, pa je period adaptacije na nove uslove bio lakši. Ono što je svima nama bilo novo, osim te situacije sa kovidom, je način učenja pomoću on-line  platformi, tako da je cjelokupni proces učenja od onog na koji smo navikli na predavanjima i vježbama zamijenio studenski dom. Iako se promijenio način izvođenja nastave, to nije uticalo na druženje sa ostalim studentima/kinjama koji su takođe boravili u Finskoj preko istog programa razmjene”, objašnjava Katnić.

Erasmus plus program razmjene vidjela je kao priliku da unaprijedi svoje znanje.

,,Adaptaciju na nove uslove u velikoj mjeri mi je olakšalo i to što sam prethodno imala iskustva sa Work and travel programom, pa sam već bila upoznata sa tim kako je živjeti i funkcionisati van matične države. Erasmus program je koncipran tako da se svaki student/kinja vrlo lako može adaptirati, bez obzira na prethodno iskustvo. Jedan od uslova tokom same prijave za Erasmus plus je B2 nivo znanja engleskog jezika, jer se nastava izvodi na engleskom jeziku. Osim sertifikata o znanju jezika, potrebno je priložiti i CV, motivaciono pismo, potvrdu o studiranju sa matičnog fakulteta, prosječnu ocjena, a od dodatne dokumentacije poželjno je priložiti potvrdu o volontiranju u nekoj NVO, kao i ostale sertifikate koje aplikant/kinja posjeduje”, kaže Katnić.

Tokom boravka u Finskoj uspjela je i turistički da obiđe ovu zemlju, ali je na njene planove za putovanja u tom periodu, u velikoj mjeri uticala pandemija.

,,Nisam obišla Finsku u mjeri u kojoj sam planirala, osim Helskinkija koji nam je bio relativno blizu. Najdalje sam išla do Estonije, kada sam obišla Talin-grad pod UNESCO-vom zaštitom. Imala sam u planu da obiđem i Rovaniemi, ali nažalost, nisam uspjela”, zaključila je Katnić.


Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor
 

Podijeli na: