Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.10.2021
420

KARAJOVIĆ ZA RADIO ŠKOLU: U PROGRAM MLADI EKO-REPORTERI UKLJUČENO 100 OBRAZOVNIH INSTITUCIJA SA PREKO 3 000 UČENIKA I 100 PROFESORA MENTORA

Novu školsku godinu počeli smo sa sjajnim vijestima iz Kopenhagena. Među 90 finalista ovogodišnjeg takmičenja za najbolje mlade ekoreportere Fondacije za ekološku edukaciju (FEE) nagrađena su tri rada koje su poslali učenici iz Crne Gore:  Đorđe Pejović, Jelena Popović, Jelena Dedić, Jovana Tomić, Anja Marović, Elda Fetić (Srednja stručna škola “Spasoje Raspopović”, Podgorica) i Jovana Damjanović (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica).

To je za današnje izdanje emisije “Radio škola” kazao nacionalni koordinator Programa “Mladi eko-reporteri” Saša Karajović.

Podsjetimo, Đorđe je autor prvonagrađene fotografije (11-25 godina) “Kraj svijeta”, Jovana je osvojila specijalno priznanje za članak (11-14 godina) ”Ljubav štiti Sinjajevinu”, a grupa učenica je sa kolegama iz Portugala osvojila drugu nagradu za članak u kategoriji međunarodne saradnje (15-18 godina) “How Can Traditional Watering Systems Help The Environment”. Mentorke nagrađenih učenika bile su Aleksandra Babović i Danka Odalović.

“U finalu su bila još četiri rada iz Crne Gore čiji su autori: Marija Đurović-Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja, Haris Kočan, Edita Kovačević i Diandra Kočan-Srednja mješovita škola “Bratstvo jedinstvo“, Ulcinj, Redžep Amurlahu-Osnovna škola „Radomir Mitrović“, Berane, te Cmiljana Laketić, Almina Bećović, Lazar Todović, Tanja Lukić, Tijana Todorić, Anja Radović, Sanja Brković, Jovana Čolović i Jana Vemić iz Srednje stručne škola Pljevlja”, pojasnio je Karajović.

Ovih dana, napominje, biće otvoren poziv za sve osnovne i srednje škole, te fakultete u našoj zemlji da se priključe novom, petnaestom, izdanju konkursa za najbolje članke, fotografije, fotopriče i video radove na razne teme iz zaštite životne sredine.

“Vizija Fondacije za ekološku edukaciju je da promoviše znanje o životnoj sredini, aktivno učešće i pozitivan pristup. To sve rezultira kroz tri glavne aktivnosti Mladih eko-reportera, a to su istraživanje lokalnih ekoloških problema, novinarsku produkciju-članci, fotografije, video radovi, website, izložbe, radio i tv emisije i komuniciranje sa javnošću, odnosno lokalnom publikom preko medijskih i socijalnih platform”, navodi Karajović.

Bilo koja mlada osoba u Crnoj Gori uzrasta od 11 do 25 godina, koja želi da istražuje ekološke probleme, može da učestvuje na konkursu Mladih eko-reportera.

“To nije ekskluzivno program samo za obrazovne institucije, već i za nezavisne omladinske grupe i sve zainteresovane pojedince. Rok za prijavu radova na nacionalno takmičenje biće početak marta 2022, ali će svi detalji o ovogodišnjem konkursu biti objavljeni ovih dana na

www.mladi-ekoreporteri.org.me i facebook stranice https://www.facebook.com/ekoreporteri”. Najbolji domaći radovi u tri starosne kategorije, od 11 do 14, od 15 do 18 i od 19 do 25 godine i u tri takmičarske forme-članci, fotografije/foto priče i video radovi šalju se na međunarodni konkurs Young reporters for the environment”, napominje Karajović.

Postoji i mogućnost međunarodne saradnje škola iz dvije ili više zemalja i ti radovi se direktno šalju na konkurs, bez domaće predkvalifikacije. Poziv je već objavljen https://www.yre.global/stories-news/2021/9/30/october-1st-25th international-collaboration-month.

Karajović ističe da Nevladina organizacija “EKOM” sprovodi program „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori punih 14 godina.

“Učešće je raslo sa dvije pilot škole u Kotoru u 2007/08. školskoj godini, da bi do danas učestvovalo preko 100 obrazovnih institucija, sa preko 3.000 učenika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je bilo blizu 4.000 radova. U periodu od 2008. do 2021. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 31

medjunarodnu nagradu, zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji”, zaključio je Karajović.

 

Podijeli na: