Društvo
KAPETANOVIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: POTENCIJALI KULTURNE BAŠTINE ZA KREIRANJE KULTURNIH RUTA CRNE GORE
Kao ekspertkinja iz oblasti kulturne baštine, arhitektica Nevladine organizacije “Expeditio” iz Kotora Aleksandra Kapetanović angažovana je od strane Sekretarijata Proširenog parcijalnog sporazuma o Kulturnim rutama (EPA) Savjeta Evrope za izradu Izvještaja o mapiranju za Crnu Goru.
Kako je Kapetanović pojasnila, gostujući na našim talasima u emisiji “Nedjeljni razgovor”, cilj je utvrđivanje potencijala za proširenje postojećih Kulturnih ruta Savjeta Europe, kao i sagledavanje novih tema za nove rute.
“Radi se o izvještaju koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom kulture. Kulturne rute predstavljaju jedinstveni kompleks povezanih lokaliteta kulturne baštine na određenoj geografskoj teritoriji, koji su osnova za formiranje tematskih kulturnih itinerera. Mogu označavati tematski turistički proizvod u obliku itinerera ili jednostavno mrežu sličnih turističkih proizvoda ili destinacija”, pojasnila je Kapetanović.
Program kulturnih ruta (Generalni direktorat za demokratiju) pokrenuo je 1987. godine Savjet Evrope donošenjem Deklaracije iz Santjago de Kompostele.
“Kulturne rute Savjeta Evrope su poziv na putovanje i otkrivanje bogate i raznolike baštine Evrope povezujući ljude i mjesta u mreže zajedničke istorije i baštine. Do 2020. godine registrovano je 40 kulturnih ruta Savjeta Evrope, sa veoma različitim temama koje ilustruju evropsko sjećanje, istoriju i baštinu i doprinose interpretaciji današnje Evrope”, rekla je Kapetanović.
Podsjetimo, Na osnovu opštinske Odluke o raspodjeli sredstava nevladinim organizacijama i Javnog konkursa „Razvijajmo kulturne navike“ Nevladinoj organizaciji “Expeditio” iz Kotora odobrena su sredstva za realizaciju projekta "Istraživanje: Organizacije u oblasti kulturne baštine u Crnoj Gori / analiza stanja, potreba i uslova za razvoj". Ugovor, čija je vrijednost 13 000 eura, potpisan je prije petnaestak dana, a trajaće 12 mjeseci. Još jedna u nizu aktivnosti ove nevladine organizacije je i publikacija i mapa "Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora na Listi svjetske baštine UNESCO-a" koja je neadvno izašla iz štampe. Materijali su nastali s ciljem da se predstave osnovne karakteristike, vrijednosti i značaj Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora i doprinese očuvanju njegovog statusa na Listi svjetske baštine UNESCO-a.
Publikacija, mapa i vebsajt su realizovani u okviru projekta nevladine organizacije EXPEDITIO „UPOZNAJMO, DA BISMO ČUVALI – Svjetska baština Područja Kotora“, koji je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori, ReLOaD program se sprovodi u partnerstvu sa opštinama Kotor, Tivat, Nikšić, Pljevlja i Podgorica.