Društvo
KANCELARIJA ZA PREVENCIJU BOLESTI ZAVISNOSTI: GODIŠNJE STO PEDESET OSNOVACA SAVLADA PROGRAME PRIMARNE PREVENCIJE, ON LAJN SERVISI DOSTUPNI, VRŠNJAČKA EDUKACIJA POSEBNO VAŽNA
Opštinska Kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti jedina je u Crnoj Gori čiji se rad ne temelji na jednokratnim radionicama i predavanjima, već od 2008. godine ima kontinuitet pa svake godine oko 150 učenika iz kotorskih osnovnih škola savlada programe primarne prevencije i trideset programa prevencije u zajednici koji su namijenjeni srednjoškolcima.
Kako je za Radio Kotor kazala Snežana Stevović Janković iz Kancelarije, u prethodnom periodu od gotovo godinu dana zbog situacije u vezi sa pandemijom nisu bile realizovane sekcije iz ovih oblasti koje se održavaju u školama, ali se nada da će uskoro biti pronađe model za nastavak ovih aktivnosti. “ Bio je to period kada su škole značajnim dijelom funkcionisale on lajn ili su bile zatvorene, a i pandemijski uslovi su diktirali realizaciju pojedinih aktivnosti pa su one koje su podrazumijevale neku vrstu okupljanja, izuzev onog u vezi sa nastavnim programom, u skladu sa situacijom bile prekinute. Sekcije koje se odnose na programe primarne prevencije realizuju nastavnice iz kotorskih osnovnih škola, ali i iz Gimnazije i Pomorske, a veoma nas raduje što će se, kada se za to steknu uslovi, programu priključiti i Muzička škola “Vida Matjan”. Vjerujem da će lokalna uprava u saradnji sa školama naći način za nastavak pomenutih aktivnosti koje su za našu mladu populaciju jako korisne” – kaže Stevović Janković za Radio Kotor.
Ona ističe da kroz program vršnjačke edukacije, obučeni vršnjački edukatori mogu biti u službi lokalne zajednice, što je veoma dragocjeno.
“ To su djeca koja vrlo ozbiljno i posvećeno uče, a njihova stečena znanja, iskustva i mehanizmi koje savladaju jako su primjenjivi za razgovor i savjete vršnjacima koji imaju različite probleme ili nedoumice, naročito tokom tinejdžerskog perioda” – kaže Stevović Janković.
Ona podsjeća da je tokom prethodnih godina u organizaciji Kancelarije i saradnika bilo realizovano mnoštvo projekata međunarodnih razmjena, humanitarnih akcija, predstava, filmova koje su kreirali volonteri Kancelarije – a prikazani su za vrijeme obiolježavanja svjetski značajnih dana.
“ Pored ostalih, bilo je tu projekata koji su se bavili konkretno vršnjačkim nasiljem, zabranom ulaska maloljetnika u kladionice i kockarnice, on lajn savjetovalištem za mlade…Omladinska emisija “Da se i naš talas čuje” svojevremeno se emitovala upravo u okviru programa Radio Kotora, dok su mladi volonteri Kancelarije uz profesionalnu podršku vašeg novinara imali priliku da ovladaju osnovnim vještinama novinarstva” – priča Stevović Janković. Ona podsjeća i na projekat “Bluewin” iz 2016. godine koji je Radio Kotor takođe posebno ispratio.
“ Projekat je realizovan u Zadru i imao je za cilj zaštitu mora i pravilnu valorizaciju morskih resursa. Ta razmjena iskustava sa vršnjacima iz zemalja okruženja, ali i drugih evropskih gradova mladim ljudima je veoma važna i zbog planiranja neke buduće saradnje” – priča Stevović Janković.
Zbog aktuelne pandemijske situacije saradnju ovog tipa su, kako kaže, do daljnjeg morali odložiti, ali su aktivnosti zato preusmjerili na druge servise.
“Jedan od tih servisa je i projekat “Kotor Covid Connect” koji je zapravo odgovor na potrebu podrške mladim ljudima izazvane pandemijskom situacijom. Cilj ove on lajn zajednice namijenjene mladima od 13 do 30 godina jeste psihosocijalna podrška, preventivno djelovanje na mentalno zdravlje mladih u kriznom periodu, dok je sekundarni cilj prevencija bilo kakvih oblika zavisnosti i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i ostalih vrsta rizičnog ponašanja” – ističe Stevović Janković.
Zajednica koje je aktivna na društvenim mrežama Facebook i Instagram broji oko stotinu članova. Grupa je zatvorenog tipa tako da sve objave i aktivnosti članova odobrava moderator. “ Putem ovih platformi se mladima , a samim tim i roditeljima dijele korisne informacije koje se tiču socio-emocionalnih vještina i mogu doprinijeti kvalitetnom ispunjavanju slobodnog vremena. Takođe, imaju priliku da blagovremeno dobiju informacije o on lajn edukacijama, treninzima, kursevima, konkursima za stipendije, tamičenjima, radionicama, programima razmjene volonterskih akcija različitih sadržaja. U okviru zajednice je moguće zakazati razgovor sa osobama zaposlenim u Kancelariji. U godini koja je za nama bilo je dvadesetak psiholoskih intervencija, jednim dijelom individualnim sesijama, a jednim dijelom on lajn putem. Na ovaj način smo pokušali da obezbijedimo vezu sa mladima kojima je potrebna pomoć uprkos aktuelnim okolnostima” – zaključuje Stevović Janković koja je za Radio Kotor govorila o dijelu aktivnosti Kancelarije u prethodnom i tekućem periodu.