Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.12.2021
593

JOKSIMOVIĆ POVODOM 60 GODINA IBM: INSTITUT JE NAUČNI AMBASADOR KOTORA U REGIONU I SVIJETU

Gosti današnje emisije “032” , povodom značajnog jubileja – 60 godina rada Instituta za biologiju mora (IBM) Kotor, bili su direktor ove naučno-obrazovne ustanove dr Aleksandar Joksimović i viša naučna saradnica dr Branka Pestorić.

“Nadam se da ne zvuči neskromno, ali Institut za biologiju mora, kao dio Kotora već 60 godina, pravi je ambasador nauke o moru, a svakako i naučni ambasador ovoga grada, kako u regionu, tako i svijetu. Uvijek se potpisujemo “Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore - Kotor”.

Ko zna koliko je naučnika i onih velikih imena došlo u naš institut, u grad Kotor i stoga vjerujem i znam i siguran sam da niko od njih nije pošao odavde, a da nije ostao prepun utisaka koje je ponio iz lijepog grada, ove lijepe prirode i naravno i iz samog instituta.

Na moj predlog, a na odobravanje kolega, odlučili smo da ove godine proslavu ne pravimo, a da određenu svotu novca usmjerimo ka institucijama zdravstva, odnosno obrazovanja na teritoriji opštine Kotor. Smatramo da će taj novac i naša mala pažnja svakako dobro doći starim i mladim korisnicima tih institucija, da osjete da neko misli na njih, da ih svi zajedno volimo i da želimo da zajedno sa njima, bar u mislima, proslavimo i novogodišnje i božićne praznike koji su pred nama. 

Mi smo organizovali dosta proslava i za to će uvijek biti dosta vremena. Sama situacija sa Covid – 19 pandemijom zaista diktira neke procese i na neki način nas čini nesrećnima. S’ toga ne možemo mi biti srećni ako i drugi pored nas to nisu, tako da definitivno mislim da je ovo prava odluka da ove godine završimo naš naučni, ali i onaj ljudski opus, upravo sa jednom ovakvom akcijom i u želji da se novac zaista iskoristi u prave svrhe, kako bi oni kojim je upućen uvijek znali da smo tu pored njih i sa njima”, kazao je Joksimović.

Dr  Branka Pestorić  kaže da je prava privilegija raditi u jednoj naučnoj ustanovi kao što je IBM.

“Mislim da nam mnogi zavide prije svega što smo u Bokoktorskom zalivu. Ja sam prilično lokalpatriota i zaista, sada sa ovoliko godina, drago mi je što sam se iz Podgorice vratila u Boku i što sam tu zasnovala radni odnos. Imala sam priliku i da odem negdje u inostranstvo i tamo se oprobam u svojoj djelatnosti, ali nikada nisam bila spremna za to i nisam prihvatala, zbog čega ne žalim.

Mislim da radimo na jednom veoma lijepom mjestu. Palata Radoničić je sama po sebi jedan izuzetan prostor a i kolektiv nam je takav da zaista vrlo dobro funkcionišemo kao jedna zajednica i upotpunjujemo se naročito u realizaciji brojnih projekata u kojim učestvuje IBM”, kazala je Pestorić.

Ona je istakla značaj otvaranja prvog akvarijuma koji od 10. juna  ove godine radi pri IBM, a u međuvremenu postao prava atrakcija, kako za svakodnevne posjetioce i đačke grupe, tako i kao segment turističke privrede Kotora i cijele Crne Gore.

Direktor IBM-a Aleksandar Joksimović je naznačio da su se u godini za nama, bez obzira na pandemiju Covid-19, redovno obavljale sve aktivnosti i istraživnja na međunarodnom i nacionalnom planu, uz zapaženo učešće na stručnim seminarima i sastancima, kao i u publikovanju  naučnih radova.

Podsjetio je na objavljivanje dvije međunarodne monografije u izdanju poznate izdavačke kuće Springer Nature, čime je zaokružen opus naučno-istraživačkog rada kroz tretiranje problematike marinske biologije, hemijskog i ostalog zagađenja našeg dijela Jadranskog mora.

Monografije “The Montenegrin Adriatic Coast - Marine Biology” i  “The Montenegrin Adriatic Coast - Marine Chemistry Pollution", pored profesora Zuna su pisali Aleksandar i Danijela Joksimović, Mirko Đurović, Andrey G. Kostianoy i Aleksander V. Semenov.

Osim fundamentalnih istraživanja, Institut za biologiju mora realizovao je i  mnoga primijenjena istraživanja za potrebe očuvanja životne sredine, flore i faune, morskog ribarstva, marikulture, hemije mora, integralnog upravljanja obalnim područjem, nakon čega ti naučni rezultati nalaze primjenu u praksi, kroz razna dokumenta, izvještaje i strategije.

Joksimović je kazao da su u IBM-u posebno ponosni na učešće u procesu pripreme i istraživanja za uspostavljanje prvih marinskih zaštićenih područja u Crnoj Gori, koje je realizovano sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma,  kao i  na saradnju sa drugim institucijama, nevladinim organizacijam i ribarima.

Podsjetio je i na podršku koju IBM-u  pružaju Ministarstvo za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, Ministarstvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Crnogorska akademiija nauka i umjetnosti, Opština Kotor i Vlada Crne Gore.

Cilj na početku sedme decenije je da Institut bude referentni nacionalni Institut za istraživanje i zaštitu mora, čime bi na najbolji način krunisali sve ono što je urađeno proteklih šest.

Dr Branka Pestorić je, između ostalog, govorilia i o učešću u projektu Island (Uticaj talasa vezanih uz ostrvo Lastovo na primarnu produkciju) u cilju sakupljanja i obrade uzoraka iz oblasti mrežnog zooplanktona.

Projekat ISLAND (IP-2020-02-9524) je istraživački projekat podržan od strane Hrvatske zaklade za znanost koju vodi raznolika međunarodna grupa naučnika (iz Hrvatske, Italije, Njemačke, SAD-a i Crne Gore) u svrhu proučavanja fenomena ITW (eng. island trapped waves- talasa vezanih uz ostrvo).

Preliminarna obrada podataka 10-dnevnog terenskog rada, gdje je uzorkovanje rađeno dva puta u toku dana (sa razmakom od 12 sati) potvrdila je hipotezu postojanja talasa vezanog uz ostrvo Lastovo te dnevne oscilacije termokline u stratifikovanim uslovima. Taj fenomen zabilježen je još samo na Havajima, u arhipelagu Bermuda te ostrvu Gotland u Baltičkom moru.

Reprizu emisije “032” u kojoj su nam gosti direktor IBM-a dr Aleksandar Joksimović i viša naučna saradnica dr Branka Pestorić, možete slušati večeras od 21 i 30.

Podijeli na: