Društvo
JOKIĆ U EMISIJI PITAJTE GRADONAČELNIKA: OTVORITI GRANICE-OSNOVNI PREDUSLOV ZA SPAS LJETNJE TURISTIČKE SEZONE I POKRETANJE PRIVREDE
Imajući u vidu trenutno nezavidnu finansijsku situaciju u opštini Kotor, nije za očekivati da se u ovoj godini započne sa kapitalnim, infrastrukturnim projektima.
To je u današnjoj emisiji „Pitajte gradonačelnika“ Radio Kotora kazao predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić.
Prema njegovim riječima, da bi poboljšali finansijsku situaciju u gradu i pokrenuli realizaciju zacrtanih projekata, moramo imati ljetnju sezonu, a da bi se to dogodilo, kaže, epidemija korona virusa mora biti pod kontrolom, uz ukupnu angažovanost svih aktera ekonomske politike, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou, te uz poštovanje svih propisanih mjera.
„Turisti ove sezone neće doći ukoliko budemo primjenjivali prošlogodišnji koncept i zatvorili granice. Ove godine imamo najave iz Vlade da će granice Crne Gore za turiste biti otvorene. Koliko će ih doći, zavisiće isključivo od toga kakvu poruku im sa ovog mjesta budemo slali. Ukoliko im kažemo da smo bezbjedna destinacija, imaćemo veliki broj turista i bićemo u mogućnosti da pokrenemo ono što je glavni segment naše privrede, a to je turzam“, pojasnio je Jokić.
Za sada je izvjesno, napominje, da će sve aktivnosti u gradu biti sprovedene u mjeri mogućeg.
„Predvidjeli smo da se, uz pomoć Uprave za javne radove finansira nastavak proširenja, asfaltiranja i sanacije gornjogrbaljskog puta. Kao odgovorna vlast, moramo ozbiljno sagledati šta nas sjutra čeka. Ako država uđe u projekat izgradnje bulevara između Tivta i Budve, a mi nemamo alternativnu trasu, naći ćemo se u velikom problemu. Zato nam je prioritet-plan premošćavanja dvogodišnjeg perioda izgradnje bulevara“, objasnio je Jokić.
Scenario finansijskog zaduživanja Opštine Kotor je, za sada, onaj koji pokušava da izbjegne.
„Danas ću razgovarati sa nadležnim ministrom i čuti kako on vidi cjelokupnu situaciju. U julu 2019. godine, kada sam smijenjen sa mjesta gradonačelnika, na računu Opštine Kotor ostavio sam oko pet i po miliona eura. U oktobru prošle godine, kada sam ponovo izabran na mjesto gradonačelnika, na računu je bilo operativnih 300 000 eura. Tekuća finansijska likvidnost je ugrožena neodgovornim djelovanjem prethodne vlasti“, ocijenio je Jokić.
On je podsjetio da se epidemiološka situacija u Kotoru stabilizuje, kao i da preduzete mjere na nivou grada, daju rezultate.
„Bilježimo pad broja novozaraženih od korona virusa prošle nedjelje, u odnosu na referentni period iz nedjelje prije, za oko 35% i to je u ovom trenutku najvažnije, dakle, tendencija pada broja novoinficiranih. Uz poštovanje mjera stvaramo preduslove da spremni dočekamo turiste u našem gradu“, saopštio je Jokić.
Proces imunizacije naših sugrađana i sugrađanki je, kaže, na zadovoljavajućem nivou i odvija se planiranom dinamikom. Do sada je, napominje, vakcinisano 5% stanovnika Kotora.
„Prioritetne grupe građana i građanki na nivou kotorske opštine su vakcinisane. U Domu zdravlja u Dobroti u toku je imunizacija populacije od 70 do 74 godine, a trenutno se sprovodi i vakcinacija u kućnim uslovima starijih od 80 godina koji nisu pokretni”, podsjetio je Jokić, dodavši da vakcina ima dovoljno.
U Kovid ambulanti Opšte bolnice Kotor, ističe, ohrabruje smanjen broj pacijenata.
„Prema informacijama koje sam dobio prije dva dana na sastanku Operativnog štaba za praćenje epidemije COVID-19 na području naše opštine, dnevno se u ovoj ambulanti pregleda do trideset pacijenata, što predstavlja pad u broju primljenih osoba sa simptomima korona virusa, jer je u ranijem periodu on iznosio 70“, kazao je Jokić, uz konstataciju da ljekari ove zdravstvene ustanove i kompletno medicinsko osoblje ulažu vanljudske napore kako bi adekvatno zbrinuli pacijente oboljele od COVID-a 19.
„Vjerujem da će se u narednom periodu epidemija staviti pod kontrolu i da neće biti potrebe za proširivanjem bolničkih kapaciteta koji u ovom trenutku iznose tridesetak kreveta“, rekao je Jokić.
Kada je u pitanju opremanje nove kiseoničke stanice u bolnici, ona navodi da je u toku ugrađivanje cijevi i postavljanje kiseoničkih mjesta. Za otprilike sedam dana, kompletan posao će, vjeruje, biti završen.
Podsjetio da se radi o zajedničkom projektu Opšte bolnice Kotor i Opštine Kotor, kao i da su donaciju u većem dijelu obezbijedila i pomogla u njenom transportu, braća Roganović, naši sugrađani koji žive i rade u inostranstvu.
Prvi čovjek grada se osvrnuo i na nedavni sastanak sa direktorom Uprave javnih radova, Borom Lučićem. Tom prilikom obišli su gradilišta zatvorenog bazena „Nikša Bućin“ i sportske sale i dogovorili dalje korake u cilju nastavka realizacije ovih kapitalnih projekata.
“Prilično sam bio šokiran stanjem u kojem se nalazi sportska dvorana u Rakitama čija je izgradnja započela prije deset godina. Svakako se radi o poslu koji ne može biti brzo završen. Preduzeli smo korake u smislu sagledavanja stanja u kojem se ovaj objekat nalazi i vjerujem da ćemo doći do nekog rješenja”, rekao je Jokić.
Obišli su, napominje, i radove na zatvorenom bazenu „Nikša Bućin“ u Škaljarima i dogovorili da se ubrza proces tehničkog prijema objekta.
„Namjerno nismo javnosti saopštili tačan datum otvaranja bazena, jer ne želimo nikoga dovoditi u zabludu. Ono što je naš posao jeste da se svi akteri uključeni u ovaj projekat maksimalno angažuju, kako bi se upotrebna dozvola dobila što prije. Optimista sam, radovi se privode kraju i nadam se da ćemo uskoro biti u prilici da se pohvalimo otvaranjem zatvorenog bazena“, saopštio je Jokić.