Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

03.12.2021
633

JOKIĆ POVODOM MEĐUNARODNOG DANA OSI: POVESTI VIŠE RAČUNA O RANJIVIM GRUPAMA

Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti danas je obilježio Međunarodni dan osoba sa invaliditetom  (03. decembar,) u sali kina "Boka".

Obraćajući se prisutnima, predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić je kazao da u našem društvu još uvijek postoji neka vrsta stigmatizacije osoba sa invaliditetom (OSI).

“Svima su nam, posebno nama političarima, 3. decembra usta puna ravnopravnosti, borbe za jednakost, unaprijeđenja kvaliteta života, unaprijeđenja kvaliteta infrastrukturnih potreba. Međutim, to se najčešće svede na taj 3. decembar i eventualno na jedan ili dva projekta o kojima narednog 3. decembra govorimo. Mi zaboravljamo da kažemo istinu, a ona je malo drugačija. Istina je da u našem društvu još uvijek postoji neka vrsta stigmatizacije prema OSI. Naše institucije, država i grad i svi ostali koji bi trebali da brinu o tome, nisu dovoljno brinuli i mogu da kažem da se ni danas dovoljno ne brine. Ne u mjeri u kojoj bi trebalo” – ocjenjuje Jokić.

Kako navodi, obaveza svake javne vlasti jeste da ima poseban senzibilitet prema ranjivim grupama kojima je potrebna dodatna pomoć kako bi imale što bolji život.

“Naše društvo to radi na jedan način prepun improvizacije, a ono što svakako budi nadu jeste što naše društvo još uvijek nije izgubilo empatiju prema onome pored sebe. I to je kvalitet koji moramo da njegujemo. Kotor je svih ovih vjekova unazad bio grad preko kojeg su najveća civilizacijska i sva druga dostignuća išla prema ostatku Crne Gore. Vjerujemo da ćemo i u ovom slučaju biti takav grad” – kaže Jokić.

Prema njegovim riječima, moraju svi da urade više kako bi omogućili OSI lakši život i bolju pristupačnost.

“U ime lokalne uprave i svoje lično ime želim sa ovog mjesta danas da kažem da ćemo uraditi sve da narednog 3. decembra ne bude govora, već da imamo jasno izložene konkretne stvari koje smo za godinu dana uradili.

Ovo ne govorim misleći da ih do sada nikad nije bilo, već govorim da koliko god da ih je bilo, moramo da radimo sve više i više kako bi svim OSI omogućili lakši život, bolju pristupačnost i kako bi u punom smislu te riječi svim tim ljudima omogućili da u punoj mjeri participiraju u životu grada” – poručuje Jokić.

Ispred lokalnih organizacija OSI obratio se Zoran Radimir.

“Od 1992. godine kada su Ujedinjene nacije ustanovile ovaj praznik kao Međunarodni praznik osoba sa invaliditetom, mi se okupljamo da ukažemo na nas i naše potrebe. Osim ovoga datuma UN su donijele Deklaraciju o ljudski pravima i slobodima kao jedan dokument čiji je potpisnik i Crna Gora. I ne samo to, donešena su i druga važna dokumenta, agende, itd., što nam je omogućilo da i mi upodobimo naše crnogorske zakone, propise i uredbe vezane za to” – navodi Radimir.

Iako zvanična statistika govori da je u Crnoj Gori oko 10 odsto OSI, Radimir ocjenjuje da ih je mnogo više.

“Iako i medicina, i tehnika, i nauka napreduju, ali invalidnost nije samo pitanje medicine. Tu su sportske nesreće, događaji, padovi, itd. Taj procenat je, sa posrastom broja stanovnika, u porastu.

Od svih tih zakona, uredbi, propisa, deklaracija najviši dio ostane samo deklarativno. Tako da je to sve mrtvo slovo na papiru” – ističe Radimir.

Prema njegovim riječima, lokalne organizacije OSI imaju dobru saradnju sa Opštinom Kotor.

“Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti je naša najbliža institucija u Opštini sa kojom imamo dobru saradnju. Imamo Savjet kojeg smo osnovali prije petnaestak godina za koga je Opština imenovala nove članove. Savjet je jedna karika u lancu preko kojeg mi ostvarujemo potrebe na lokalnom nivou.

Imali smo u prošlom periodu sa Direkcijom dobru saradnju i na lokalnom nivou uradili smo mnogo toga. Govorim iz apekta paraplegičara. Međutim nismo mi sami. Tu postoje i drugi oblici invalidnosti” – kaže Radimir.

On podsjeća da Opština Kotor po zakonu ima obavezu iz budžeta izdvaja određeni procenat za finansiranje OSI i njihovih nevladinih organizacija.

“Taj procenat je mali. Mislim da je sistem kako se dalje raspodjeljuju ta sredstva neprilagođen jer se sredstva nude preko projekata. U našoj opštini, gdje su udruženja OSI mala, mi nemamo resurse i kapacitet da uradimo kvalitetan projekat sa kojim bi aplicirali za sredstva” – ističe Radimir.

On je ukazao i na infrastrukturne nedostatke kotorske opštine. Kako podsjeća, OSI nemaju pristup ljetnjoj pozrnici i Kulturnom centru “Nikola Đurković”.

“S druge strane postoje lokacije na kojima su sredstva pogrešno uložena. Primjer toga je lift na Crkvi Svetog Pavla” – kaže Radimir.

Prilaz OSI, navodi on, omogućen je na autobuskim stajalištima, Domu zdravlja Kotor.

“Osobe sa invaliditetom nemaju pristup specijalističkim ambulantama Opšte bolnice Kotor. Ambulante u Domu zdravlja nisu prilagođene našim potrebama” – objašnjava Radimir.

Lokalne organizacije OSI, navodi on,  sarađuju sa Sekretarijatom za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje kao i Sekretarijatom za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj, od kojih će tražiti pristupne rampe za nove objekte poput bazena “Zoran Džimi Gopčević” i sportske dvorane.

U programu su učestvovali učenici JU Resursni centar za sluh i govor "Dr Peruta Ivanović" sa performansom "Tolerancija, suživot u zajednici". Učenica Andrea Ćešić recitovala je pjesmu "Mi nijesmo gluvi". Mentorka je profesorica Elena Vujović.

Učestvovao je i Dragan Sklender Pele sa zabavno-humorističnim programom.

Program obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom

završen je projekcijom dokumentarnog animiranog filma o pravima osoba sa invaliditetom pod nazivom "Uhvati FILMić".

Moderatorka programa je ispred Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti bila Milica Tomović.

Programu obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom  prisustvovali su: Tatjana Kriještorac, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti i Neđeljko Moškov, direktor JU Resursni centar za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović”.

Podijeli na: