Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

30.09.2022
1680

JOKIĆ NAJAVIO REORGANIZACIJU LOKALNE SAMOUPRAVE

Javne uprave bi trebalo da budu stimulativno radno okruženje za najbolje kadrove ove države, što sa ograničenjima, posbeno u platnim razredima, trenutno nisu, ocijenio je predsjednik opštine Kotor Vladimir Jokić u današnjoj emisiji Radio Kotora „Pitajte gradonačelnika“, najavivši i skoru reorganizaciju lokalne samouprave.

„Već neko vrijeme pripremamo novu Odluku o organizaciji i načinu rada lokalne samouprave. Kada to kažem onda to građanima Kotora ne znači mnogo. Rekli bi „odluka kao svaka druga“, ali ono što je bitno jeste da smo zaista odlučili i uradićemo to. Promijenićemo organe lokalne samouprave“, kazao je Jokić. 

Razlog je što postojeći sistem funkcioniše na isti način godinama unazad.

 „Razlog zbog kojeg se to nije mijenjalo jeste činjenica da je među partijama tu uvijek bilo dosta „političkog plijena“, od DPS-a pa nadalje. Danas imamo priliku da organizujemo rad lokalne samouprave na pravi način. Što to u praksi znači? Uzeli smo jedan pokazni primjer i, vjerovali ili ne, od trenutka kada neko od građana prijavi da je neka grana pala, da visi, ili da je potrebno da se ukloni radi bezbjednosti, do trenutka kada se taj posao pravno-formalno završi, postoji 21 korak, u što je, svojim potpisom, najmanje tri puta uključen predsjednik opštine. Sad zamislite kakvo je to zamešateljstvo. Imate načelnika Komunalne inspekcije, direktora Direkcije direkcije za uređenje i izgradnju , direktora Komunalnog, pa onda u krug nekoliko puta, zatim sekretara za finansije, predsjednika opštine, opet sekretara za finansije... Ono što je naša ideja je da taj glomazni sistem promijenimo“, rekao je Jokić, naznačivši da postoje i primjeri primjeri „feuda“ nekih od zaposlenih u lokalnoj samoupravi, gdje ima i onih koji 30 godina rade isti posao, a za to vrijeme se nije pokazao neki značajniji kvalitet.

 Ističe kako su to ipak izuzeci i da većina onih koji rade u lokalnoj samoupravi, svoj posao radi posvećeno i bez ikakvih zamjerki. 

„Međutim, pojedinci imaju neke svoje „feude“ u kojim su „mali gospodari“ i to godinama tako funkcioniše.Tako dođete u situaciju da onda, kada je neki od tih pojedinaca odsutan, nastane blokada sistema. To tako više nije prihvatljivo“, rekao je Jokić. 

Značajne promjene će pretrpjeti svi sekretarijati, a Direkcija za uređenje i izgradnju Kotora, najznačajniju. 

„Razlog je da je u Direkciji nagomilano na desetine nadležnosti sa kapacitetima koji ne mogu da ih pokriju. Dakle, nije problem Direkcije to što su ti ljudi neefikasni, već što ne postoji ta osoba koja bi mogla da pokrije sve to (od tekućeg održavanja, investicija, nadzora, poslovnih prostora, bedema, bujičnih kanala... Prosto je nemoguće da to sve bude na jednom mjestu. To je relikt jednog prošlog vremena, što ćemo da izmijenimo i napravimo jednu vrstu modernije lokalne samouprave“, poručio je Jokić. 

Ističe i kako prosječnom građaninu nije bitno koje su nadležnosti sekretarijata, pa ih ni najavljena izmjena ne bi interesovala ako bi se radilo samo o promjeni nadležnosti, novom pečatu i istom poslu.

 „Naša ideja je da se to izmijeni kako bi to bili pravi mehanizmi u rukama gradske uprave i pravi servisi u službi građana, da se efikasnije radi na svemu onome što su pitanja od značaja za ovaj grad. Probaćemo da do kraja ove godine iznesemo tu priču, kako bi narednim budžetom ona mogla da živi i da donese efikasan rad“, kazao je Jokić. 

Takođe očekuje i da u toku 2023. godine, u skladu sa  reorganizacijom lokalne samouprave, dođe i do izmjena određenih prostornih kapaciteta. 

„To podrazumijeva da će neke službe biti izmještene, neke grupisane i o tome će građani na vrijeme biti informisani. Ono što je krajnja ideja jeste da se dobije jedna moderna gradska uprava, koja će za dvije godine imati pravi alat u svojim rukama i da ne razmišlja gdje je nešto zapelo“, kazao je Jokić. 

Predsjednik opštine je najavio i nove sistematizacije radnih mjesta, što je i zakonska obaveza u okviru procesa reorganizacije lokalne samouprave. 

„Sitematizacije će biti donesene u skladu sa zakonom, poštujući zakonska prava svih, poštujući prava iz radnog odnosa, ali i uz jednu vrstu diskrecionog prava rukovodilaca i gradskog menadžmenta da izvrše raspored onoga što su ljudski kapaciteti, na način za koji smatraju da će se na najefikasniji način ubuduće raditi“, kazao je Jokić. 

Na pitanje da li je birokratski aparat u Opštini i njenim preduzećima preglomazan, rekao je da u isto vrijeme postoji i višak i manjak zaposlenih.

 „Ako bi sabrali broj zapolsenih naići ćete vjerovatno na viškove u odnosu na nešto što su standardi, ali jednako tako i da tražite ljude koji su vrsni pravnici, ekonomisti, inženjeri i vidjećete da bi bilo bolje da ih ima više. Problem je da je lokalna samouprava dio javne uprave koja je definisana zakonom i te ljude ne možete baš da stimulišete zaradama. Ako imate jednog dobrog inženjera koji u privatnom sektoru može da zaradi znatno više, teško ga možete privući na platu službenika u Opštini. Da li je taj inženjer potreban Opštini? Jeste, nasušno joj je potreban“, kazao je Jokić, dodavši da ima primjera da su stručnjaci iz nekih oblasti sticali iskustvo u opštinskim preduzećima i onda otišli u privatni biznis. 

Bilo bi najbolje, zaključio je, kada bi se stvorio zakonski okvir koji bi omogućio da javne uprave budu dovoljno stimulativno radno okruženje za najbolje kadrove ove države, što sa sadašnjim ograničenjima, posebeno u platnim razredima, trenutno nisu. 

Reprizu emisije „Pitajte gradonačelnika“, možete poslušati večeras od 21 i 30. 

Predrag Nikolić

 

Podijeli na: