Društvo
JOKANOVIĆ: POVEĆANJEM BROJA OSOBA KOJE ZNAJU DA UKAŽU PRVU POMOĆ SMANJUJE SE PROCENAT SMRTNOSTI
Da je nophodno da građani znaju postupak pružanja prve pomoći, govore statistički podaci da 90% spašenih života bude zaslugom onih, koji se nađu na licu mjesta u slučaju neke nesreće, kazao je gostujući u programu Radio Kotora koordinator za prvu pomoć u Crvenom krstu Crne Gore, Igor Jokanović.
,,Građani koji znaju da ukažu prvu pomoći mogu da pomognu ne samo povrijeđenim, unesrećenim, članovima svoje porodice, već i samom sebi. Ono što je bitno kod pružanja prve pomoći je da obezbjedite mjesto nesreće, da bi zaštitili najprije sebe, pa tek onda povrijeđenu osobu”- ističe Jokanović.
Kurseve prve pomoći, kako pokašnjava, organizuje Crveni krst Crne Gore za sve zainteresovane građane.
,, Kada se pomene kurs prve pomoć ljudi običajno imaju predrasude da će im taj kurs oduzeti puno vremena. Međutim, mi u Crvenom krstu Crne Gore garantujemo da svakog možemo naučiti osnovama prve pomoći za tri sata.
U posljednje vrijeme se na obukama dolazimo do zaključka, da veliki broj građana ne zna da je broj hitne pomoći 124. Tako da ih prilikom obuke između ostalog učimo, kako se obezbjeđuje mjesto nesreće, zašto je bitno prvo da se provjeri svijest, kako se provjerava disanje, šta radimo sa osobom koja ima jako krvarenje, kako postupiti u slučaju epilepsije ili srčanog udara, što su sve situacije koje se dešavaju u svakodnevnom životu”- dodaje Jokanović.
Prema Zakonu o zaštiti na radu 2% zaposlenih u radnim organizacijama treba da zna osnove ukazivanja prve pomoći, tako da Crveni krst Crne Gore prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme često organizuje obuke za zaposlene, koji dobijaju sertifikat validan dvije godine.
,,Moram istaći da dosta njih koji dođu na obuku prve pomoći, su nezadovoljni što će morati da provedu četiri sata na kursu. Međutim, nakon završetka prvo pitanje bude ima li neka napredna obuka, može li malo više praktično da se radi i slično. Mi se zaista trudimo da da jedan zanimljiv način prikažemo osnove prve pomoći i kako pružiti prvu pomoći, ne samo teorijski već i veliki dio radimo praktično. Između ostalog pokazujemo kako se pruža kardio pulmunalna reanimacija, vještačko disanje i masaža srca, kako se osoba stavlja u bočni koma položaj i zašto”- navodi Jokanović.
Osim osnovnih kurseva prve pomoći Crveni krst Crne Gore organizuje i Basic Life Support (BLS), za one koje idu na rad u inostranstvo, kao i obuku za upotrebu automatskog eksternog defibrilatora-AED-a.
,,Pored obuka za radne organizacije Crveni krst, realizuje obuke spasilaca na vodi i na ski stazama. U okviru spašavanje na vodi imamo dio obuke prve pomoći i svake godine je potrebno obnoviti licencu”- dodaje Jokanović.
AED apparat, kako pojašnjava, je skraćenica od automatski eksterni defibrilator i jedna novina za građana Crne Gore.
,,To je uređaj koji nam pomaže kada je osoba bez svijesti i bez disanja, odnosno kada je pored reanimacije, potrebno da se radi i defibrilacija, uz pomoć tog eksternog uređaja. Sam značaj se ogleda u tome da se povećava skoro 20% šansi da osoba preživi. Imamo statističke podatke da 16 do 20 reanimacija, bude uspješno zahvaljujući upotrebi toga aparata.
On je praktičan jer je veličine manjeg kofera, florescentne boje i trebalo bi da ga posjeduju sve javne ustanove. U zemljama Zapadne Evrope oni su obavezni na aerodromima, trgovima i ostalim javnim mjestima, kako bi svi građani mogli da ih koriste.
Kada se ustanovi da je osoba bez svijesti i bez disanja i krećemo sa masažom srca, ako imamo taj uređaj, on se jednostavno samo upali i slušate njegove instrukcije i po njegovom nalogu radite dalje korake. AED nije samo namjenjen medicinskim radnicima, već i svim građanima, koji znaju osnove prve pomoć. Ima izuzetno precizne instrukcije i govori šta treba da radite, pa su tako šanse da pogriješite minimalne, jer on po nekoliko puta ponavlja postupak i na taj način spašava život”- objašnjava Jokanović.
Do prije petnaestak godina prva pomoć je bila dio obavezne nastave u školama, podsjeća on, a izuzetno bi bilo važno da se prva pomoći opet vratio na “velika vrata” u obrazovanje, jer bi od toga imalo koristi ne samo društvo ,nego i djeca koja pohađaju taj kurs i njihovi roditelji.
,,Na taj način bi dobili veći broj osoba koji znaju da ukažu prvu pomoć i time bi uticali na smanjenje smrtnosti i invaliditeta i sve ono što uzrokuje ne pravovremeno, ne blagovremeno i pogrešno pružanje prve pomoći.
Jedna od misija Crvenog krsta Crne Gore je da se ukaže građanima na najčešće geške koje se čine pri pružanju prve pomoći. Postoji dosta zabluda, a najčešće kod epilepsije da se vadi jezik i stavlja nešto metalno usta, zatim da se kod krvarenja iz nosa podiže lijeva ruka i zabacuje glava što je pogrešno, tako je i kod povreda vratnog dijela kičme gdje je obavezno da se stavi šancova kragna, ali najveća greška je pomjerati osobu. U onim situacijama gdje osoba nije životno ugrožena i ne postoji opasnost od dodatnog povrijeđivanja, eksplozije ili pada u provaliju preporuka je da se osoba ne pomjera, upravo iz razloga da pomjeranjem dodatno ne povrijedimo tu osobu. Ako u tom slučaju imate šancovu kragnu možete da je stavite i tek onda transportujerte osobu, ako baš morate. Naše preporuke su i ako imate šancovu kragnu i znate osnove prve pomoći, da ostanete uz tu osobu i da je ne pomjerate, jer to nije zadatak građana već to treba da radi stručna medicinska pomoć”- istakao je Jokanović.
On je za kraj razgovora pozvao sve građane koji žele da nauče da pomognu sebi i drugima, da se jave organizaciji Crvenog krsta u svom gradu i iskažu interesovanje za obuku.
Foto: privatna arhiva