Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

06.11.2024
1034

JAVNI ČAS O NJEGOŠU ODRŽAN U KOTORSKOJ GIMNAZIJI

Povodom Njegoševih dana, Gimnazija Kotor organizirala je danas u amfiteatru škole predavanje – javni čas prof. dr Sonje Tomović Šundić na temu „Njegoševo uzvišeno shvatanje ljubavi u pjesmi Noć skuplja vijeka i Luči mikrokozma“.

Prisutne je u ime Gimnazije Kotor pozdravila profesorica Sonja Golub Klenak.

Prof. dr Sonja Tomović Šundić istakla je kako joj je izuzetno važno nastaviti proučavanje Njegoševog lika i djela, jer je riječ o jednoj od najučenijih ličnosti Crne Gore.

„On je vladao različitim znanjima, bio je mitropolit i upravitelj Crne Gore, tako da s jedne strane imamo njegovu političku djelatnost i diplomatsku aktivnost, a s druge strane duboko misaonog čovjeka koji je svoje misli izražavao kroz poeziju. Poezija ovog tipa, poput poezije velikih grčkih tragičara, od Pindara pa do drugih pjesnika kao što je Hesiodova Teogonija, ima u sebi nešto što možemo prepoznati kod Njegoša – njegovo shvatanje svijeta i čovjeka, uliveno u pjesničku formu, sa ciljem da kroz poetski izraz dublje djeluje na slušatelje. Misao ulivena u poetski jezik dobija estetski oblik koji otkriva najdublje misaone slojeve, suštinu Njegoševe ličnosti. Njegoš je bio izuzetna ličnost – monah i mitropolit s jedne strane, a upravitelj Crne Gore s druge. U najdubljim slojevima on je bio pjesnik.” kazala je Tomović Šundić.

Dodala je i da je Njegoš imao izraženu sklonost prema lijepom.

„Kao treći u nasljednom nizu, Njegoša je njegov stric Sveti Petar Cetinjski odabrao da preuzme mitropolitsku stolicu i bude i mitropolit i vladar Crne Gore. Do tada je živio slobodno na Lovćenu, a poziv strica shvatio je kao svoju dužnost. Sveti Petar mu je osigurao izvrsne učitelje poput Sime Milutinovića Sarajlije, a sam ga je, kao obrazovan vladar koji je čitao francuske autore poput Voltera i Buffona i govorio više jezika, uvodio u evropsku kulturu. Tako je i Njegoš, kao i Sveti Petar, govorio nekoliko jezika: italijanski, francuski, njemački i ruski. Njihove su biblioteke bile bogate, a Njegoš se obrazovao na djelima velikih evropskih književnika i mislilaca,” dodala je prof. dr Tomović Šundić.

Više o ovom predavanju možete poslušati u sutrašnjem izdanju emisije Svijet nauke.

Podsjećamo, prof. dr Sonja Tomović Šundić je redovna profesorica Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore, a primarno se bavi filozofijom i filozofskim disciplinama poput antropologije, etike i estetike. Dugogodišnja je proučavateljka Njegoševog pjesništva, filozofije, religije, etike, estetike i kosmogonije, gdje je u središtu njegovog promišljanja čovjek, odnosno njegova „iskra besamrtna“.

Tekst i foto: Tamara Vuković

 

Podijeli na: