Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

30.05.2021
572

JAHA ZA MULTIKULTURU RADIO KOTORA: ZALAŽEMO SE ZA DRUŠTVO ZASNOVANO NA PRINCIPU JEDNAKIH MOGUĆNOSTI

Samir Jaha iz hercegnovske Nevladine organizacije “Mladi Romi” za Radio Kotor kaže da je, osim problema prihvatanja RE populacije od strane većinske, veliki problem sa kojima se ova zajednica susrijeće i ostvarivanje prava na stanovanje i zaposlenje.

Za emisiju “Nedjeljni razgovor” konstatuje da su Romi u Crnoj Gori u djelimičnoj izolaciji.

“Kada ovo kažem, mislim na mjesta stanovanja, budući da su sva romska naselja u našim gradovima, iako blizu centra, na neki način još uvijek izolovana. Posebno je problematična situacija na Kampu u Dobroti, gdje trenutno živi dvadeset porodica, koje žive na privatnim posjedima i u stalnom su strahu od iseljenja. Slična situacija je i na Lovanji. U drugim gradovima, gdje postoje aktivne romske nevladine organizacije, veći je i stepen inkluzije i integracije Roma i Egipćana. U Kotoru ne postoje takve organizacije koje bi bliže sarađivale na lokalnom nivou i sa svim institucijama koji pružaju servise podrške romskoj zajednici u gradu“, pojašnjava Jaha.

Cilj im je, kaže, da unaprijede radna prava Roma zaposlenih u komunalnim preduzećima, te da sindikalno budu organizovani. On ističe da u Kotoru svoju djelatnost obavljaju, između ostalih, i sakupljači sekundarnih sirovina.

„Radi se o ljudima koji su velikoj mjeri zanemareni i svakako da treba raditi na unaprijeđenju njihovog položaja. Naorčito u smislu da se ovo zanimanje na odgovarajući način prepozna, da im se obezbijedi nesmetan rad, te da se unaprijede uslovi u kojima zarađuju za svoj i život svojih porodica“, smatra Jaha.

Prema njegovim riječima, “goruća pitanja” su i nedostatak formalnog obrazovanja i praktičnih vještina.

“Proces obrazovanja bio je i još uvijek jeste, prilično izazovan za djecu iz RE populacije. Osnovnu školu u Crnoj Gori pohađa 1 800 učenika romske zajednice, 150 srednjoškolaca i 20 visokoškolaca. U Kotoru, nažalost, nemamo aktivnih srednjoškolaca i visokoškolaca, kao što je to, recimo, slučaj u Herceg Novom. Tamo najprije imamo romsku populaciju koja nije distancirana od užeg gradskog jezgra, kao što je u Kotoru slučaj, već su oni rasprostranjeni na čitavom području opštine. Tamo postoje visokoobrazovni pripadnici romske zajednice. Imamo psihologa koji je zaposlen u tamošnjem Centru za socijalni rad, zatim, one koji su završili Fakultet političkih nauka i rade u privatnim firmama, kao i one koji su, zahvaljujući svom kontinuiranom obrazovanju, dugoročno riješili svoje stambeno pitanje“, naglasio je Jaha.

U pandemijskoj godini, kaže, bilo je posebno izazovno.

“RE učenici ali i njihovi roditelji nijesu bili u mogućnosti da isprate online način obrazovanja, nisu imali adekvatnu opremu, telefone, tablete, internete, što im je predstavljalo veliki problem”,  ističe Jaha i vjeruje da će se i ubuduće čuti glas, naročito mladih Roma, koji će uspjeti da se izbore za bolji položaj koji svako zaslužuju.

Sinhronizacija aktivnosti između medija i nevladinih organizacija je, napominje, posebno važna.

“Jednu od glavnih uloga u procesu unaprijeđenja položaja RE zajednice u Crnoj Gori imaju mediji. Od njih očekujemo da posvete punu pažnju poštovanju manjinskih zajednica i kada oni nijesu u žiži kreatora javnih politika”, zaključuje Jaha.

Majsko izdanje emisije “Multikultura” možete slušati u repriznom terminu od 15 sati i 30 minuta.

Urednica i voditeljka ovomjesečne emisije je Sanja Čavor.

 

(Foto: www.cin-cg.me/sindikatroma/)

 

Podijeli na: