Društvo
IZGRADNJA POSLOVNIH APARTMANA U FUNKCIJI TURIZMA U GRBLJU
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Javna tribina o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za izgradnju poslovnih apartmana u funkciji turizma - faze I i II, na katastarskoj parceli 996/1 KO Sutvara, u zahvatu Prostorno-urbanističkog plana Opštine Kotor, održana je danas u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra „Nikola Đurković“.
Zahtjev za davanje saglasnosti na elaborat podnijela je kompanija „Kavarić Group” d.o.o. iz Podgorice.
Kako je u ime Agencije za zaštitu životne sredine (AZŽS) saopštio Milan Vlahović, izvještaj sa javne tribine biće predat Komisiji za ocjenu elaborata koju formira Agencija.
Govoreći o projektu u ime obrađivača elaborata, firme “Paming” d.o.o. Podgorica, Ivan Ćuković je kazao da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma investitoru izdalo Urbanističko tehničke uslove (UTU) 31.10.2023. godine za izradu tehničke dokumetacije za izgradnju objekata, a Uprava za zaštitu kulturnih dobara - Područna jedinica Kotor, izdala je konzervatorske uslove.
“U rješenju je navedeno da se UTU uslovi za izgradnju objekta mješovite namjene mogu uskladiti sa mjerama iz Studije zaštite kulturnih dobara na području opštine Kotor, uz poštovanje konzervatorskih uslova. Shodno navedenom, utvrđeno je da nije potrebana izrada pojedinačne Procjene uticaja izgradnje objekta mješovite namjene na kulturnu baštinu – HIA, uz obavezu pribavljanja navedenih konzervatorkih uslova”, rekao je Ćuković.
Radovi na lokaciji, ukupne površine 6.673 m2, izvodiće se u dvije faze. Prva podrazumijeva izgradnju dva, a druga četiri objekta. Objekti su podijeljeni u šest lamela, spratnosti prizemlje plus dva. Projektom je predviđena izgradnja 74 parking mjesta koliko i ima apartmana.
Ćuković navodi da je priključenje objekta predviđeno na gradsku vodovodnu mrežu dok je, budući da na lokaciji nema izgrađene kanalizacione, odvođenje fekalnih voda riješeno ugradnjom biološkog uređaja za prečišćavanje otpadnih voda.
“Predviđen je jedan biološki prečistač za fazu I i fazu II. Prečišćene vode iz biološkog prečistača će se odvoditi u upojni bunar. Atmosferske vode sa manipulativnih površina, koje mogu biti opterećene zemljom, pijeskom i lakim tečnostima od prisustva kola, prije puštanja u upojuni bunar propuštaće se kroz separator za lake tečnosti radi njihovog prečišćavanja, odnosno taloženje zemlje i pijeska i odvajanje lakih tečnosti”, rekao je on i dodao da tokom izvođenja projekta nema gubitaka i oštećenja biljnih i životinjskih vrsta i njihova staništa.
Lokacija na kojoj je predviđena izgradnja je pješčana površina, a nakon završetka projektom je, pored ostalog, predviđeno i pejzažno uređenje terena na slobodnim prostorima vrstama koje su karaktereistične za ovo podneblje.
U toku izvođenja projekta, kazao je Ćuković, neće doći do gubitaka i oštećenja geoloških, paleontoloških i geomorfoloških osobina.
Pošto se planirani objekat u skladu sa PUP-om Opštine Kotor uklapa u predviđen prostor, on, ističe, neće imati uticaja na namjenu i korišćenje površina, niti će imati uticaja na upotrebu poljoprivrednog zemljišta, jer ga na lokaciji nema.
“Do najvećeg negativnog uticaja u toku izgradnje i eksploatacije projekta na pojedine segmente životne sredine može doći u slučaju pojave akcidenta, a prije svega požara. Pored mjera utvrđenih elaboratom, koje se moraju primjeniti u toku izgradnje, sprovoditi tokom eksploatacije projekta, utvrđene su i mjere koje će se preduzeti u slučaju akcidenta”, naveo je između ostalog Ćuković.
Monitoring buke, napominje, obavljaće ovlašćena institucija.
“U toku eksplatacije projekta zaključeno je da se ne mogu očekivati značajniji uticaji na kvalitet vazduha, voda, zemljišta i povećanja nivoa generisane buke, ali je shodno zakonskim obavezama neophodno praćenje kvaliteta otpadnih voda na izlazu iz biološkog prečistača i separatora”, naglasio je Ćuković.
U ime Agencije za zaštitu životne sredine, tribuni je prisustvovala i Andrijana Ćulafić, Sekretarijata za zaštitu prirode i kulturne baštine Opštine Kotor, Jelena Vuković, a kompanije “Kavarić” d.o.o. Dragana Mršuulja i Radmila Đurković.
Rok trajanja javne rasprave i dostavljanje primjedbi i mišljenja u pisanoj formi na adresu Agencije za zaštitu životne sredine, je do 28. 11. 2024. godine.