Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

17.04.2024
2099

IZABRAN NOVI SAVJET MZ STARI GRAD KOTOR

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Na zboru građana/ki za izbor novih organa upravljanja Mjesne zajednice (MZ) Stari grad Kotor, koji je sinoć održan u velikoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković”, u Savjet MZ imenovani su: Ljubomir Petrović, Vasilije Todorović, Jasna Perović, Bruna Lončarević, Sabrina Kapetanović, Kristina Marković, Rajko Mitrović, Nenad Đurković, Jozo Zanata, Sandra Banićević i Gojko Pavićević.

Savjet, čiji mandat će trajati četiri godine, izabran je glasanjem o svakom predloženom kandidatu pojedinačno.

Prethodno je, takođe glasanjem, odlučeno da se broj članova ovog tijela sa devet, koliko ih je brojao tokom minulog mandata, poveća na jedanaest.   

Na svojoj prvoj konstitutivnoj sjednici Savjet će izabrati predsjednika i zamjenika.

U Nadzorni odbor imenovani su: Mirjana Radičević, Ljubenko Borović i Mirjana Velimirović.

Zbor, kojem je prisustvovao 51 punoljetni građanin/ka sa mjestom prebivališta u MZ Stari grad Kotor, počeo je minutom ćutanja čime je odata pošta preminuloj dugogodišnjoj predsjednici ove MZ Dragani Knežević.

Uz podatak da se na žiro računu MZ trenutno nalazi 829 eura, Dejan Ognjanović, koji je obavljao dužnost zamjenika predsjednika, saopštio je da uvid u finansijski i izvještaj o radu MZ u proteklom četvorogodištu zainteresovani mogu izvršiti u Opštini Kotor.

Stanovnici Starog grada su na skupu iznijeli brojne predloge. 

Da se sačini program rada MZ sugerisao je Zoran Mrdak, dok je Snežana Macić Stanaćev, ukazavši da po sistematizaciji postoji mjesto sekretara MZ, konstatovala da se tokom izrade programa rada trebaju saslušati predlozi građana.

“Život u gradu nam postaje pakao,  tu dileme nema. Morate shvatiti da nema grada bez ljudi. Mi sve duplo plaćamo, kažnjavaju nam majstore na parkingu. Od ljudi koji su Kotorani, koji tu žive, koji trpe posljedice svega toga, jer to nije nikakva privilegija, to postaje veliki problem. Možemo da volimo Kotor koliko hoćemo, ali neko se mora i nama baviti, a ko će drugi nego mi sami kroz Savjet MZ”, poručila je ona.

Po riječima Brune Lončarević, u Starom gradu je prije zemljotresa 1979. godine živjelo pet hiljada ljudi, a sada ih živi pet stotina.

“Ako se ne udružimo i ne razmišljamo da sebi na neki način  poboljšamo život neće nam niko drugi pomoći. Sezona je ove godine počela malo ranije, već je kolaps u gradu. Žali bože januar, februar, mart nijesu bili loši, šta više, pa se ništa nije asfaltiralo. Udarilo se asfaltirati sada kada su počeli kruzeri i gužve. Šta li nas tek čeka u  junu, julu ili avgustu. Smatram da oni koji budu izabrani u Savjet treba da budu u stalnoj komunikaciji, makar jedan put mjesečno, ako ne i češće i da svaki član maltene rasporedi po svom mjestu gdje živi da ljude obavijesti šta Savjet radi”, konstatovala je Lončarević.

Nezadovoljstvo stanjem i odvijanjem života u Starom gradu iskazao je Vasilije Ševaljević.

“Ne braneći interes ulaska stanog kapitala i zdravog kapitala, jer to su sredstva kojima država treba da stvara neku novu vrijednost i održava infrastrukturu, mi smo od Kotora napravili ruglo. U kom smislu - nemam ništa protiv bilo koje nacije, međutim, imam protiv naše organizacije. Siguran sam da ni jedan od iznajmivača poslovnih prostora nije na licitaciji, javnom tenderu dobio te prostore, nego je sve išlo u podzakup. Znači onome ko je zakupio prostor se više isplatilo da ga izda u podzakup i da od toga živi, ne vodeći računa što time donosi gradu. Kada prođemo ulicama Kotora, vidimo suvenire neprimjerene za naš grad, što je jako ružno i uništava bit Kotora”, ocijenio je, između ostalog, Ševaljević.

Butici se, napominje, otvaraju uplovljavanjem prvog kruzera, a zatvaraju isplovljavanjem posljednjeg.

“Vidite koliko iz tih butika iznose robe, a koliko odnose. Što se radi-samo se dostavljaju narudžebe po uzorcima i DHL-om dostavlja, znači niti novac ulazi, niti izlazi iz Crne Gore, što nije dobro, država nema prihoda”, naveo je on, te dodao da u Starom gradu postoji veliki broj suvenirnica, ali jedna prehrambena prodavnica.

Svojevremeno je, podsjeća, postojao Plan djelatnosti u Starom gradu, pa tako i ugostiteljska ulica, trgovačka, zanatska.

“Od toga sada nema ništa, samo se grabe prostori da neko stvori preko noći novac na najlagodniji način. Nama koji živimo u ovom gradu i ovoj državi to ne treba i ne odgovara. Molim sa ovog zbora, a vjerovatno će lokalna uprava da razmišlja u narednom periodu u tom smislu, da se ove stvari dovode u red”, poručio je Ševaljević.   

Zbor su u ime opštinskog Sekretarijata za opštu upravu vodile sekretarka Jelena Janjić i samostalna savjetnica II za rad sa Mjesnim zajednicama Olivera Radonjić.
 

Podijeli na: