Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.05.2024
2564

IZABRAN NOVI SAVJET MZ DOBROTA 1

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Na zboru građana/ki za izbor novih organa upravljanja Mjesne zajednice (MZ) Dobrota 1, koji je sinoć održan u Velikoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković”, u Savjet MZ imenovani su: Adela Barba, Petar Đurović, Marko Petričević, Goran Grbović, Jovan Milunović, Marko Gopčević, Marija Drašković, Vesna Ivanović, Vedran Milošević, Igor Kostić i Paula Petričević.

Izbor je obavljen putem tajnog glasanja, čime je takođe odlučeno da Savjet na svojoj prvoj konstitutivnoj sjednici izabere predsjednika i zamjenika.

Na glasačkom listiću bila su imena 29 kandidata predloženih na zboru.

Članovi Nadzornog odbora  su kandidati koji su bili sljedeći po broju najviše osvojenih glasova i to: Nikola Radović, Danilo Vukotić i Irena Petričević.

Prethodno je bilo konstatovano da Vukotić, Petričević i Biserka Milić imaju jednaki broj glasova.
Potom se Milić, s obzirom na to da odbor, u skladu sa propisima, broji tri člana, izjasnila da odustaje od članstva. 

Zbor, kojem su prisustvovala 102 punoljetna građana/ke sa mjestom prebivališta u MZ Dobrota 1, počeo je inače predstavljanjem Izvještaja o radu i Finansijskog izvještaja za period od  šest mjeseci tokom kojih je vršilac dužnosti (vd) predsjednika Savjeta bio Ilija Mlinarević.

Dugogodišnji predsjednik MZ, Dejan Adžić,  iznenada je preminuo početkom 2023. godine, te MZ ostala bez osobe koja će je predstavljati.

Budući da je mandat Savjetu još trajao, Mlinarević je u julu prošle godine od strane ovog tijela jednoglasno izabran da vodi i predstavlja MZ do kraja mandata Savjeta, to jest do novembra 2023. godine.

“U ovom polugodišnjem mandatu jedan od zadataka bio je da kod Opštine Kotor ostvarimo pravo na redovna novčana sredstva za rad MZ u iznosu od 1.500 eura i da uz podršku Savjeta i sugestije građana potencijalno ostvarimo pravo na utrošak još 3.500 eura za dodatne projekte. Tekući poslovi prijema zahtjeva, reagovanja po prijavama građana, ili po inicijativi Savjeta, vezano za komunalne probleme i potrebe mještana redovno su izvršavani i komunikacija naše kancelarije sa Opštinom i nadležnim službama tekla je redovno”, kazao je Mlinarević.

U međuvremenu je započela rekonstrukcija Slavjanske čitaonice i okolnog terena, što je, ističe, dovelo do izmještanja kancelarije MZ. 

Privremena kancelarija, napominje, neuslovna je i jedino je mogla da posluži kao skladišni prostor za dokumentaciju i kancelarijski inventar.

U susret ovom poslu MZ je organizovala dvije javne rasprave, to jest konsultativna zbora - prvu vezanu za buduću namjenu Slavjanske čitaonice, a drugu za izgled i namjenu okolnog prostora.

“Zaključak od strane mještana i MZ sa obije rasprave je bio da je imperativ očuvati ovu tradicionalnu ambijentalnu cjelinu i njen karakter okupljališta mještana, kako to nalaže zadužbina njenih graditelja, to jest Dobroćana”, kazao je Mlinarević. 

Najbitnija uspjela intervencija tokom zbora bila je da Slavjanska čitaonica, iako to nije bilo planirano, dobije ventilaciju samog objekta.

“Možda za život mještana najvažnija aktivnost sprovedena u ovom periodu je stav koji je Savjet zauzeo vezano za dalju namjenu zahvata morskog dobra u našoj mjesnoj zajednici, jer je predstojalo raspisivanje tendera za novi četvorogodišnji zakup. Na sastanku sa predstavnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore u Opštini Kotor, prvom takve vrste, organizovanom zahvaljujući inicijativi sekretarke Sekretarijata za opštu upravu Jelene Janjić, zatražili smo zaključkom definisane tri najvažnije stvari. To je – obalu mjesne zajednice Dobrota 1 neophodno je hitno vratiti njenoj tradicionalnoj i prirodnoj namjeni, bez proširenja komercijalnih sadržaja; ponte i mandraći neće biti davani u zakup i ostaće na upotrebu mještanima i tradicionalnim korisnicima radi tradicionalne namjene; riva Sv. Matije može imati samo javnu namjenu i potrebno je najhitnije pokrenuti proceduru  ustupanja ovog javnog kulturno-istorijskog dobra na upravljanje Opštini Kotor, a na korist prije svega tradiciji Dobrote”, naveo je Mlinarević.

Navodi da je u okviru redovnog održavanja pojasa morskog dobra za ovu godinu zatraženo, ne prvi put, arhitektonsko uređenje rive Sv. Matije, za šta je dato i idejno rješenje.

Nadalje, zatraženo je čišćenje mandraća - prva tri od Instituta za biologiju mora, sanacija pojedinih ponti i ispravke ranije loše odrađenih popravki, ali, kaže, bez uspjeha.

Molbe i sugestije građana redovno su, ističe, proslijeđivane nadležnim organima, a komunikacija sa opštinskim službama bila je svakodnevna.  

Osvrćući se na finansijski izvještaj, Mlinarević je kazao da je od 1.500 eura koje su dobijene od Opštine za redovan rad MZ za 2023. godinu, potrošeno 789 eura.

“Od toga 104 eura za materijal za sigurnosnu ogradu na oštećenom stepeništu pored Slavjanske čitaonice kojim su svakodnevno prolazila djeca na treninge i taj materijal je predat Jedriličarskom klubu Lahor, 654 eura za projektor, pano i opremu za radionice i sastanke građana u MZ. Ta oprema je zbog sanacije Slavjanske čitaonice uskladištena i neraspakovana, te 30 eura za vodu za učesnike javne rasprave”, kazao je on i dodao da MZ, sa sredstvima koja su bila na računu, trenutno raspolaže iznosom od  973 eura.

Takođe, od mogućih 3.500 eura za dodatne projekte od Opštine je zatraženo i dobijeno 2.262 eura za nabavku deset klupa za pojas morskog dobra. Za sada je uz pomoć i saradnju mještana postavljeno devet.

“Ovoj cifri treba dodati i 1.500 eura koje su odvojene od strane Opštine za ovu godinu, a koje će zatražiti novi Savjet MZ. Takođe i potencijalnih 3.500 eura koje Savjet, zajedno sa građanima, može da zatraži od Opštine, zavisi od projekta koliko će biti interesantno. Imajući u vidu da je ovaj polugodišni period za koji samo mogu da vas izvijestim zapravo bio u VD stanju, smatram da smo uspjeli da napravimo osnovu  novom Savjetu da radi nesmetano”, ocjenio je Mlinarević.

Dobrota, kao Mjesna zajednica u kontekstu Crne Gore, ima, dodaje, više kulturnih dobara nego veliki broj Oopština u Državi, što često, kaže, zaboravljamo.

Podsjetivši da Dobrota nema svojih kulturnih manifestacija i obilježja “njene samobitnosti”, izrazio je nadu da će uređenje Slavjanske čitaonice biti podstrek da Dobrota krene “drugim, boljim putem”.

“To zavisi od svih nas prisutnih. Urediće se trotoatri, ofarbati bandere, zakrpiti rupe na putu, ali ako zaboravimo šta je bogata istorija i značaj Dobrote onda ćemo se pretvoriti u naselje-spavaonicu za sezonske radnike i turiste”, poručio je Mlinarević.    

Uslijedile su diskusije prisutnih mještana, u okviru kojih se čulo da Kamp nema autobusko stajalište, te sugestija da MZ treba da vode “mladi ljudi koji žele da rade”. Da se Mjesnim zajednicama u budućnosti daju veće ingerencije, ali i više sredstava, založio se mještanin Rajko Milunović. 

“Sve želje budućeg Savjeta su na neki način uslovljene sredstvima, bez kojih nema ništa. Znači treba raditi na tome da ingerencije Mjesnih zajednica budu sve veće svakog dana, da Opština izdvoji mnogo veća sredstava od 1.500 eura, te da se ovo ne pretvori u volonterski rad, jer svi moraju da budu plaćeni ako će da rade”, rekao je on.

Pored sekretarke Jelene Janjić zbor su vodile samostalna savjetnica II za rad sa Mjesnim zajednicama Olivera Radonjić i sekretarka MZ Dobrota 1 Tatjana Crepulja, a prisustvovala je i volonterka u Sekretarijatu za opštu upravu vodila Maja Gopčević.
  

Podijeli na: