Društvo
IZ NOVINARSKIH SJEĆANJA DUŠANA DAVIDOVIĆA: OD 1979.U KOTORU BIRAMO SPORTISTU GODINE; KO ĆE BITI NAGRADJEN NA KRAJU GODINE
Kotor je oduvijek bio grad razvijenog sporta, još iz vremena tradicionalnih sokolskih društava, pa poslije Drugog svjetskog rata popularnih DTV Partizan. Uz fudbal, plivanje, vaterpolo, veslanje, jedrenje, gimnastiku i šah a onda, s vremenom, razvijali su se rukomet i košarka, manje odbojka, automobilizam i poslednjih decenija borilački sportovi, koji su baš u ekspanziji. Sve su to imali na umu izvještači sa sportskih terena u našem gradu kada su tokom 1978. g. pokrenuli inicjativu da se krajem kalendarske godine u Kotoru bira 10 najboljih sportista, pa treneri, sportski radnici… Tu inicjativu podržala je SOFK-a Kotora tada oraganizacija koja je od saveznog preko republičkog do opštinskog nivoa vodila brigu o razvoju sporta i fizičke kulture. Tako je pionirski posao obavljen krajem 1978. g. a prvo proglašenje održano je 12.januara 1979. g. u sali tada Sindikalnog doma, danas hotel Kataro/prostor iznad kafića Forca/. Prvi, zvanično najbolji sportista opštine Kotor, bio je Zoran Gopčević, kojem je priznanje uručio predsjednik SOFK-a Kotora Dušan Matković.
Na listi desetorice najuspješnijih bili su još: Dragan Samardžić/vaterpolo/, Miodrag Bogdanović/fudbal/, Antun Vih/šah/, Željko Pavićević/jedrenje/, Mario Pilastro/boćanje/, Srečko Marković/sportski ribolov/, Marko Vukašinović/rukomet/, Branka Krivokapić/rukomet/ i Predrag Marićević/sport invalida/.
Kako smo zakoračili u posljednji mjesec 2025. svode se računi za ostvareno u tekućoj godini. Bilo je dosta sportskih događaja i izazova. Pojedini sportovi, naročito borilački, sve više privlače mlade a i dokazuju se, kao uostalom i drugi koji su u proteklih 11 mjeseci imali priliku da se pokažu, kako za klub, tako mnogi i u državnim selekcijama Crne Gore. Komisija će, kao uvijek, imati odgovoran i težak posao da odluči i objektivno podijeli priznanja predviđena za najuspješnije.
Zato je ovo i pravi trenutak da se podsjetimo na te davne dane i neke od sačuvanih fotografija iz raznih perioda kao 1992. g. kada je za najboljeg sportskog radnika izabran Zoran Mrdak, nekada veoma uspješni karatista a kasnije vrijedni sportski radnik. Po običaju ceremoniji proglašenja prisustvuje predsjednik opštine Kotor, a te godine sa sportistima je, u ime lokalne samouprave, bio Andrija Perišić.
U susret novom druženju najboljih sportista i sportskih radnika podsjećamo se minulih godina i starih fotografija.
D.D.
(NASLOVNA FOTOGRAFIJA - ZORAN GOPČEVIĆ; GALERIJA: F1 - DUŠAN DAVIDOVIĆ, DUŠAN MATKOVIĆ I BRANKO STJEPČEVIĆ 1979, F2 - SPORTISTA GODINE 1990, F3 - SPORTISTA GODINE 1992, ZORAN MRDAK PRIMA NAGRADU 1992. GODINE, F4 - ZORAN DŽIMI GOPČEVIĆ)
NA LINKU JE AKTUELNI JAVNI POZIV ZA IZBOR NAJBOLJIH U SPORTU ZA 2025.GODINU - Radio Kotor
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
SAVIĆEVIĆ NAKON REMIJA BOKELJA- REALAN REZULTAT
Sport
REMI BOKELJA I DEČIĆA, BALIĆ ZAVRŠIO IGRAČKU KARIJERU
Društvo
IZ NOVINARSKIH SJEĆANJA DUŠANA DAVIDOVIĆA: OD 1979.U KOTORU BIRAMO SPORTISTU GODINE; KO ĆE BITI NAGRADJEN NA KRAJU GODINE
Sport
POBJEDA GRBLJA PROTIV RUDARA ZA KRAJ JESENJEG DIJELA
Društvo
KOTORSKO IZDANJE FESTIVALA UBRZAJ 2025, 12. DECEMBRA U KINU BOKA
Mali Oglasi