Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.03.2022
367

IVOŠEVIĆ: INTERDISCIPLINARAN PRISTUP OD VELIKOG ZNAČAJA U NAUČNO ISTRAŽIVAČKOM RADU

Prof. dr Špiro Ivošević, dekan Pomorskog fakulteta, dobitnik je priznanja Univerziteta Crne Gore za postignute rezultate i doprinose razvoju naučno-istraživačkog, umjetničkog i stručnog rada na Pomorskom fakultetu u 2021. godini.

Gostujuću u našoj emisiji “Svijet nauke”, Ivoševič je istakao da su najznačajnije nagrade one koje dobijate od kolega.

,,Kada je u pitanju ova nagrada, ona predstavlja mehanizam stimulisanja svih zaposlenih na Univerzitetu, na način da Rektorat dodijeljuje nagradu na osnovu prijedloga Vijeća univerzitetskih jedinica. U tom smislu zavrjeđuje pažnju činjenica da me predložilo Vijeće, na bazi rezultata koje sam postigao u prethodnoj godini. Naravno i prethodnih godina, zapažene rezultate imali su profesori Meštrović i Drašković, a vjerujem da je ova nagrada i stimulans za sve - i mlade saradnike na fakultetima, kao i iskusne profesore, da osim zalaganja u nastavnom dijelu, pažnju posvete i naučno -istraživačkom radu ”- kaže Ivošević za Radio Kotor.

Kada je u pitanju naučno-istraživački rad, Ivošević kaže da je njegov fokus “na temama o održavanju, inspekcijama i konkretno na mašinskim i tehničkim sistemima”.

,,Moj doktorat je bio vezan za brodove za prevoz rasutih tereta, tačnije za analizu njihove strukturne degradacije, prateći brodove u eksploataciji i identifikujući kritične djelove bulk cerrijer-a, tokom njihovog životnog ciklusa i određujući modele, vremenske intervale i  zavisnusti tih korozionih oštećenja, koji ustvari treba da pomognu u proaktivnom pristupu. To je ono što je svakako fokus svih mojih istraživanja u posljednje dvije godine, kroz grajfere odnosno uređaje za zahvatanje rasutih tereta, zatim bulk cerrijer-e gdje sam objavio puno naučnih radova, kako na konferencijama tako i u naučnim časopisima”- pojašnjava Ivošević.

Kako navodi, projekat Eureka  čiji su rezultati publikovani prošle godine, je bio najznačajniji od projekata na kojima je radio u proteklim godinama.

,,U pitanju je inovativni projekat kojeg finansira Ministarstvo nuke, bilateralnog je tipa , a radili smo ga sa kolegama sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu. Ono što povezuje pomorstvo i stomatologiju su materijali, a ko prati indistriju - zna da se konstantno traže novi materijali, koji imaju bolje tehničke eksplatacione karakteristike. Kolege iz Maribora su proizvele materijale novim tehnološkim postupkom i njihov zadatak je bio da nađu različite industrije sa mogućnošću istraživanja primjene tih materijala u konkretnim uslovima, u ovom slučaju su to stomatologija i pomorstvo. Osmislio sam eksperiment koji se bazirao konkretno na Bokokotorski zaliv, tako da su materijali bili postavljeni u morskom okruženju, u zoni plime i osjeke, pod uticajem talasa u obalnoj primorskoj atmosferi. Koristeći podatke Instituta za biologiju mora o salinitetu, temperature i provodljivosti morske vode, realizacijom eksperimenta koji je trajao 18 mjeseci, objavljeno je oko 20 konferencijskih radova, a prošle godine i četiri rada su objavljena  u renomiranim naučnim časopisima,  dok je jedan bio dio biografije “Springera” čiji su editori bile naše kolege sa Instituta za biologiju mora” - kaže Ivošević.

Tokom istraživanja, kako navodi, ima dva pravca, materijale - korozija i degradacija tokom vremena pri čemu korist empirijske podatke koje sam sakupio tokom prethodne dvije decenije,  i sve ono što je vezano za brodove- bulk cerrijer-e i tankere po pitanju ponašanje strukturne degradacije.

,,Interdisciplinarni aspekt svakako je značajan za sva istraživanja i rezultati koje sam dobio nisu isključivo moji, već i mojih kolega iz Crne Gore, Beograda, Novog Sada, Rijeke i Maribora, sa kojim intenzivno sarađujem tokom prethodnih godina. Tamo gdje smo stali prošle godine nastavljamo i ubuduće. Pomenuo bih profesora Nikolu Momčilovića sa Mašinskog fakulteta Beograd koji je predavač i na Pomorskom fakultetu u Kotoru i koleginicu Natašu Kovač sa Univerziteta Donja Gorica, na primjeru značaja interdisciplinarnog aspekta. Dok ja analiziram podatke životnog ciklusa brodova, kolega Momčilović je na početku tog ciklusa jer on dizajnira, kreira i stvara impute u odgovarajući sistem, a koleginica Kovač vična matematičkim operacijama, tako da smo zajedno  napravili jedan sistem koji daje rezultate i obezbjeđuje informacije koje zavrjeđuju posebnu pažnju. Pandemija korona virusa koja je prouzrokovala da svi ostanemo u zatvorenim prostorima rezultirala je više rada u dijelu nauke i istraživanja”- objašnjava Ivošević.

Naučno-istraživački rad je kako ističe, jasno definisan u pet ciljeva Pomorskog fakulteta i predstavlja permanentnu aktivnost.

,,Kao što se nastava odvija u kontaktu sa studentima tako i svi nastavnici imaju obavezu da dio svog rada posvete nauci i istaživanju. Pomorski fakultet stimuliše zaposlene u smislu pokrivanja troškova odlaska na konferecije i traženju partnera na projektima. Aktivni smo i u međunarodnim projektima koji nam obezbjeđuju finansijske resurse za realizaciju eksperimenata i publikovanje članaka”- zaključio je Ivošević.

Podijeli na: