Društvo
IVETIĆ: PEDAGOŠKA ULOGA MUZEJA SVE ZNAČAJNIJA, NEOPHODAN MUZEJ GRADA KOTORA
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor/S.Č.
Proteklih decenija muzeji se od strogih i nedostupnih čuvara kulturnog nasljeđa sve više okreću ka publici, u cilju edukacije i interpretacije muzejskih sadržaja, zato ove ustanove moraju imati jasnu politiku i strategiju, ocjenjuje direktorka Opštinske javne ustanove (OJU) “Muzeji” Kotor, dr um. Dušica Ivetić.
Kako je kazala za emisiju „032“ Radio Kotora, nerijetko se muzejski prostori pretvaraju u izložbene, kako bi se masovnim programima stvarala senzacija i “hranili” mediji, što dovodi do paradoksa, odnosno muzeja bez zbirki.
“U savremenom trenutku zatrpanosti mnoštvom sadržaja, bitna uloga nas, kao lokalne muzejske ustanove, jeste da pomognemo u formiranju kritičkog stava utemeljenog u kulturnom nasljeđu. Muzejski programi trebaju da se jasno istaknu svojim kvalitetom kako bi postali čitljiva i nedvosmislena informacija. Potrebno je edukovati i podsticati da se razlikuje bitno od nebitnog, smisleno od besmislenog”, pojašnjava Ivetić.
Posjećenost je bitan faktor, ali kada je u pitanju lokalno stanovništvo, to je smatra “fini proces edukacije i traženja najboljih modela”.
U prethodnoj godini, jedinice OJU “Muzeji” Kotor, odnosno Muzej grada Perasta, Rimske mozaike, Crkvu Svetog Mihaila (Lapidarijum), Galeriju solidarnosti i Crkvu Svetog Pavla je obišlo blizu 40.000 posjetitelja/ki.
“Najposjećeniji su bili lokalitet Rimski mozaici i Muzej grada Perasta. Veliko interesovanje privukla je i izložba Buđenje ranobronzanog princa u Crkvi Sv. Pavla. Kada su u pitanju naše jedinice u Starom gradu, statistika jasno pokazuje da je neophodno oformiti Muzej grada Kotora kako bi muzej na jednom mjestu mogao predstaviti svoje vrijedne zbirke. Koristim priliku da podsjetim da je ulaz u naše jedinice besplatan za sva lica sa teritorije opštine Kotor”, navodi Ivetić.
Pedagoška uloga muzeja je, naglašava, sve značajnija.
“Kao ustanova koja prvenstveno interpretira prošlost, koja je mlađim generacijama često nerazumljiva i nedovoljno inspirativna, pokrenuli smo brojne akcije, najprije, namijenjene djeci. Tako je nastalo naše prvo izdanje Kotorske legendice. Zatim su uslijedile Kotorske pričice o nasljeđu, Korak po korak muzej, Arheologija za najmlađe i kreativni blok Skiciraj grad. Svaka od ovih knjiga tematizuje neki od segmenata našeg nasljeđa i muzejskih zbirki, podstiče na razmišljanje i učenje. Na taj način takođe, promovišemo i profesije koje nisu čest izbor, a koje su neophodne našem gradu”, objašnjava naša sagovornica.
Uz ponuđena izdanja, dodaje, dostupne su i prateće aktivnosti, poput arheološkog seta za iskopavanje i detektivske avanture u muzeju.
“Cilj nam je da interaktivnost postane prepoznatljiv element naših programa namijenjenih djeci. Imamo izuzetno pozitivna iskustva i reakcije sa posljednje arheološke radionice, koja je na iznenađenje roditelja zadržala pažnju djece više sati”, saopštila je Ivetić, sa kojom smo razgovarali i o aktivnostima u susret nastupajućoj, ljetnjoj turističkoj sezoni.
“U Crkvi Sv. Pavla nastavljamo s projektom i izložbom Buđenje ranobronzanog princa. Radi se o multimedijalnoj izložbi koja predstavlja rezultate višegodišnjeg istraživačkog projekta, a s kojim naša ustanova planira da nastavi i u budućnosti. Prikazujemo podatke dobijene savremenim arheološkim metodama i analizom DNK sa lokaliteta Mala i Velika gruda u Grblju. Radi se o nalazima starim oko 5 000 godina koji svjedoče o prvim vladarima ovog područja i imaju neprocjenjivu važnost. Kao prateći element ovog projekta, pokrenuli smo izradu replika nakita koji je nosio praistorijski čovjek našeg kraja. U pripremi je i dokumentarni film o Galeriji solidarnosti koji će publici približiti priču o nastanku ove zbirke”, najavljuje Ivetić.
U Muzeju grada Perasta, osim stalne postavke, publika će u narednom periodu, moći da pogleda animirani 3D model palate, kao i još neke muzejske eksponate.
“U ponudi je i muzejska detektivska avantura koja je prošle sezone bila zabava za mnoge porodice koje su posjetile Muzej grada Perasta. U izradi je i informativni film za osobe s invaliditetom koje, nažalost, mogu posjetiti samo prizemlje muzeja. Nadamo se da će do početka sezone biti završen i 3D model rekonstruikcije rimske vile kako bi posjetioci/teljke Rimskih mozaika u potpunosti doživjeli ovaj lokalitet i shvatili njegov nekadašnji izgled”, poručila je Ivetić, uz napomenu da su ove godine otpočeli i sa proizvodnjom maski od recikliranog papira u njihovoj radionici.
Reprizu emisije “032” možete poslušati na talasima Radio Kotora večeras od 21 sat i 30 minuta.