Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.05.2023
644

IVETIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR NAJAVLJUJE: USKORO MOJA PRVA KNJIGA SAVREMENO MASLINARSTVO BOKE KOTORSKE

Maslinar, Đorđija Đoko Ivetić, na svom imanju u Prijeradima (Radanovići) ima oko hiljadu korjena raznih sorti maslina.

U pitanju je porodična tradicija, a naš sagovornik se intenzivno počeo baviti maslinarstvom prije dvadeset godina, odnosno kada je oformljeno Maslinarsko društvo „Boka“.

Do prije četiri godine, pariča nam, u svom maslinjaku uzgajao je isključivo autohtone sorte: žuticu, crnjaku, lombardešku, a posljednjih godina nabavio je i nove vrste.

„U pitanju su italijanske sorte, kao što je lećina, zatim, hrvatska levatinka koja je izuzetno cijenjena, a imam i  oblicu i istarsku bjelicu“, pojašnjava Ivetić za emisiju „Nedjeljni razgovor“ Radio Kotora.  

Prije tri godine zasadio je 400 korjena maslina i za sada veoma dobro napreduju.

„Ovogodišnji rod je bio najbolji do sada, a razlog je što sam stabla na vrijeme zaštitio savremenim, ekološkim sredstvima kojih na crnogorskom tržištu nema. Naručujem ih iz država u okruženju i veoma su skupa. Radi se o preparatima na bazi bora i morskih algi koji maslinu prehranjuju preko lista prije cvjetanja i nakon što se cvijet masline otvori 10 odsto“, pojašnjava Ivetić, koji za rad u svom velikom maslinjaku, osim članova porodice, nerjetko i dodatno angažuje radnike.

Na ovogodišnjoj, međunarodnoj manifestaciji maslinara i uljara „Noćnjak 2023“ koja je održana prošlog mjeseca u Tučepima u Hrvatskoj, crnogorski maslinari ostvarili su izuzetan uspjeh, a za kvalitet ekstradjevičanskog maslinovog ulja, proizvedenog od autohtone sorte žutica i drugih, introdukovanih sorti, maslinari iz Boke, Bara, Ulcinja i Paštrovića dobili su osam zlatnih, pet srebrnih, dvije bronzane medalje i dvije medalje za kvalitet proizvoda od maslina.

Ivetić je dobio zlatnu i srebrnu medalju, a ovakva priznanja mu, ističe, veoma znače.

“Godinama prisustvujem mnogim seminarima i radionicama na temu uzgoja maslina, sve u želji da se usavršavam u ovom poslu. Sva dosadašnja priznanja i nagrade laskaju, ali su istovremeno i velika obaveza da u budućem radu održim visok nivo kvaliteta maslina i maslinovog ulja”, kazao je Ivetić.

Ekstradjevičansko maslinovo ulje koje proizvodi je, naglašava, lijek za mnoge bolesti, zbog velikog procenta monozasićenih masti, a sva slična, hladno cijeđena ulja na ljudski organizam djeluju protektivno.

“Svakodnevno ga koristimo u ishrani, bilo kao preliv za salate, pri spremanju najrazličitijih jela ili u svrhu preveniranja raznih bolesti, kao što je hipertenzija, kamen u žuči i slično”, kaže Ivetić.

Kvalitetno maslinovo ulje se, napominje, cijedi što prije nakon branja i često noću kad je hladno, upravo da se masline ne bi izlagale temperaturama koje izazivaju kvarenje, tj. “proizvodnju” slobodnih masnih kiselina.

“Takvo ulje bi trebalo da miriše na zelenu travu, bademe, a nikako na užeglost, aceton, kikiriki. Najboljeg kvaliteta je ono dobijeno prvim cijeđenjem maslina na temperaturi do maksimalnih 25 stepeni. Temperatura ne smije da izazove degradaciju ili promjene u ulju. Bez obzira na stav nutricionista da nije dobro pržiti na maslinovom ulju, mislim da je to velika zabluda. Smatram da je bolje pržiti na maslinovom, nego na suncokretovom, jer je to kvalitetnije i stabilnije ulje. Problem je jedino cijena”, poručuje Ivetić.

Otkriva nam da će uskoro iz štampe izaći njegova prva knjiga “Savremeno maslinarstvo Boke Kotorske”.

“Godinu dana pripremam štivo koje će, vjerujem, biti na korist svim maslinarima i zainteresovanim poljoprivrednim proizvočačima, jer su plod mog istraživanja, usavršavanja i višedecenijskog iskustva u uzgoju maslina i proizvodnji ulja”, zaključio je Ivetić.

Reprizu emisije “Nedjeljni razgovor” koju uređuje i vodi Sanja Čavor, možete poslušati danas od 19 sati i 30 minuta.

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor; privatna arhiva     

  

 

 

 

 

Podijeli na: