Društvo
IVANOVIĆ: I MI BOKE TOKOM PROŠLE GODINE USPJEŠNO ZAVRŠILA SEDAM PROJEKATA
NVO “Inicijativa mladih s invaliditetom Boke” (I MI Boke) u godini za nama je završila realizaciju sedam projekata i započela osam novih. To je gostujući u emisiji Svjetlost zvuka kazala izvršna direktorka I Mi Boke, Miroslava Mima Ivanović.
,,Tokom prošle godine realizovane su brojne radionice sa osobama sa invaliditetom (OSI) i njihovim porodicama - dvije u Specijalnoj bolnici za psihijatriju, a po jedna u Resursnom centru za sluh i govor “ Dr Peruta Ivanović”, Zavodu “Komanski most” i sa roditeljima djece sa invaliditetom koja su korisnici Dnevnog boravka za djecu sa smetnjama u razvoju u Kotoru. Izdali smo dva izvještaja o nasilju i diskriminaciji nad ženama i djevojčicama sa invaliditetom i izvještaj o izvještavanju lokalnih medija o i za osobe sa invaliditetom. Više puta slali smo primjedbe, predloge i sugestije za unaprjeđenje - kako nacionalnih, tako i lokalnih dokumenata koja se tiču prava OSI”- kazala je Ivanović.
Kako navodi, tokom istraživanja o nasilju nad ženama i djevojčicama, došli su do podatka da se “svaka od njih trideset sa kojima su razgovarali, susrela sa nekim od oblika nasilja ili diskriminacije, dok se članovi njihovih porodica nisu susreli sa fizičkim nasiljem”.
,,Došli smo da saznanja da je problematično ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu reproduktivnog zdravlja kod žena i djevojčica sa invaliditetom. Više od polovina njih ne ide uopšte ili vrlo rijetko ide kod ginekologa, jer nemaju osnovne uslove pristupačnosti samoj ambulanti i ginekološkom stolu za pregled, a ni medicinsko osoblje nema adekvatan pristup prema njima. Takođe je evidentan i nedostatak podrške za život u zajednici koji bi ovim ženama i djevojčicama sa invaliditetom ali i njihovim porodicama omogućilo dostojanstven život, kao što je pomoć u kući i personalna asistencija. To nas je i opredijelilo da pokrenemo projekat Personalna asistencija i asistencija u kući preduslov za samostalan život osoba sa invaliditetom i njihovih porodica u Boki”- navodi Ivanović.
Ona dodaje da su zabrinjavajući podaci da se četrdeset odsto članova porodica “plaši da njihovo dijete ne naslijedi invalidnost njihove srodnice sa invaliditetom”.
,,Među tim ispitanicima/ama se nalaze i neke majke koje nakon rođenja djevojčice sa invaliditetom više nisu htjele da imaju još djece, jer su se plašile da bi i naredno dijete imalo neki oblik invalidnosti. To dovoljno govori da je invaliditet i dalje shvaćen kao tragedija i nešto što u značajnoj mjeri utiče na kvalitet života same osobe sa invaliditetom, tako da taj podatak pokazuje da - iako se dosta priča o osobama sa invaliditetom i njihovim potencijalima i mogućnostima, i dalje postoje brojni stereotipi i predrasude prema mogućnosti OSI da se ostvare na svom ličnom i profesionalnom planu”-ističe Ivanović.
Ona podsjeća da je Opština Kotor jedna od rijetkih u Crnoj Gori koja nikada nije donijela akcioni plan za prilagođavanje objekata i površina za javnu upotrebu osobama sa invaliditetom.
,,To su uradile i mnoge manje razvijene opštine na sjeveru, a opština Kotor kao jedan turistički centar i dalje nema akcioni plan, na osnovu kojeg bi se definisale prioritetne pješačke trase i prioritetni objekti, koji se moraju prilagoditi OSI. Stoga, nema planskog pristupa u rješavanju problema pristupačnosti za OSI, već se djeluje ad hoc, pa kada se postave rampe za ulaz u neku ustanovu onda nema rješavanja pristupa u unutrašnjosti objekta. Zato je akcioni plan neophodan i ovom pitanju se mora strateški i sistematski pristupiti”- zaključila je Ivanović.
Reprizu emisije Svjetlost zvuka u kojoj je gostovala Miroslava Mima Ivanović možete poslušati u srijedu 18. januara od 19 i 30.
Tekst: Tamara Vuković
Foto privatna arhiva