Društvo
IVANOVIĆ DEDOVIĆ: RADOVI NA ŽIČARI KOTOR-LOVĆEN U ZAVRŠNOJ FAZI
Radovi na Žičari „Kotor – Lovćen“ ulaze u završnu fazu koja podrazumijeva testiranje infrastrukture kao i finalne radove na poveznim objektima. Kako za Radio Kotor kaže Ana Ivanović Dedović, PR i marketing menadžerka Žičare Kotor – Lovćen, testiranje se sprovodi uz poštovanje najstrožijih standarda koje garantuje terenski nadzor i koordinacija aktivnosti od strane kompanije LEITNER.
„Kamen temeljac postavljen je 12. jula prethodne godine, a danas sa posebnim zadovoljstvom možemo da kažemo da se aktivnosti privode kraju. Za nama je izuzetno složen i dugotrajan proces planiranja, projektovanja i izgradnje, na izazovnom terenu i u vremenskim uslovima koji nam nisu išli u prilog. Posebno važan oslonac kompletnom procesu daje partnerska kompanija – LEITNER, čiji kredibilitet proizilazi iz tradicije duže od vijeka, a iz koje upravo ovaj projekat svrstavaju u red zahtjevnijih u kojima su učestvovali. Važno je da je impozantan objekat u finalnoj fazi, nadamo se na zadovoljstvo kompletne crnogorske javnosti i u korist strateškog razvoja domaće turističke privrede“ – naglašava Ivanović Dedović.
Bezbjednost složene konstrukcije žičare i pripadajućih objekata, objašnjava, zahtijevali su i određen stepen intervencija na terenu, uz važnu napomenu da su svedene na minimum i da ih prate sanacioni radovi koji su takođe u toku.
“Ideja vodilja i ključni princip na kojima je postavljen projekat jeste održiva valorizacija lovćenskog kraja, čija je posebnost netaknuta priroda i autentičan ambijent, stoga su očuvanje i nadogradnja prirodnog okruženja u koje je žičara uklopljena naši prioritetni zadaci” – ističe Ivanović Dedović.
U finalne radove, kaže, spada i ozelenjavanje terena na Donjoj stanici Dub, dok će aktivnosti na području Lovćena biti sprovođene dugoročno i u koordinaciji sa stručnim timovima Nacionalnog parka Lovćen.
“Pogled na jedan od najljepših zaliva na svijetu i netaknuta priroda Nacionalnog parka Lovćen predstavljaju okosnicu projekta, upravo zato je i naš primarni zadatak očuvanje vrijednosti ovog jedinstvenog područja. Svi naši planovi su usmjereni u tom pravcu, od načina na koji kreiramo sadržaje prije svega usmjerene na aktivni odmor, preko planirane podrške Nacionalnom parku na koju će moći dugoročno da računa. Doživljaj netaknute prirode biće i ostaće naš ključni prioritet” – poručuje Ivanović Dedović.
Javnost će, navodi, u narednom periodu biti blagovremeno obaviještena o datumu početka rada žičare i svim drugim važnim pojedinostima u vezi sa ovom turističkom atrakcijom.
Kako podsjeća, projekat realizuje konzorcijum Novi Volvox – LEITNER na osnovu koncesionog ugovora koji je potpisan u decembru 2021. godine. Trasa žičare polazi od Duba, koji se nalazi na teritoriji opštine Kotor i vodi do lokaliteta Kuk na planini Lovćen, na 1.348 metara nadmorske visine. Dužina trase je oko 3.900 metara, projektovani kapacitet 48 gondola na nivou od 1200 putnika po satu, dok je vrijeme putovanja od stanice Dub do stanice Kuk nepunih 11 minuta.
Irena Mačić
Foto: Žičara Kotor – Lovćen / Kotor cable car)