Društvo
IJZCG – NEMA DELTA SOJA, NAJNIŽE OBOLIJEVANJE OD JUNA 2020.
Epidemiološkinja Milena Popović-Samardžić kazala je da u Crnoj Gori još nije registrovan delta soj, koji će vrlo brzo postati dominantan širom svijeta. Stoga će, kako je rekla, pojačati nadzor i pratiti broj novoinficiranih slučajeva, kako bi postavili sumnju ima li importacije tog soja. Kazala je i da je broj novoregistrovanih slučajeva najniži u Crnoj Gori od juna prošle godine.
Ona je na pres konferenciji saopštila da je delta soj u odnosu na vuhanski soj 40-60 puta efikasniji u prenošenju.
Osobe koje su primile obje vakcine, kako je pojasnila, imaju 94 odsto manji rizik od hospitalizacije, za razliku od onih koji nijesu vakcinisani.
Kroz razgovor s mladima o razlozima zbog kojih se nijesu vakcinisali, kaže Popović-Samardžić, dobili su kao odgovor da čekaju da prođe ljeto: "Dakle ljudi se osjećaju opušteno i imaju osjećaj manjeg rizika tokom ove povoljne epidemiološke situacije".
Kao drugi razlog navode ogroman obim informacija koje su oprečne, zbog čega ne znaju kome da vjeruju.
Dolaskom novog kontigenta vakcina prilika je da Crna Gora vakciniše što više građana kako bi spremni dočekali jesen i zimu, period kada se više vremena provodi u zatvorenom prostoru.
Krivulja u padu
Pojasnila je da krivulja pokazuje kontinuirani pad broja novooboljelih u našoj zemlji.
"Oboliljevanje je na najnižem nivou, u posljednjih nedjelju dana prosječan broj novoregistrovanih bio je 16", saopštila je Popović-Samardžić.
Predstavljajući četrnaestodnevne stope, ona je kazala da je povoljna situacija u zemlji, s tim da Budva bilježi blagi porast.
"Odvojeno pratimo broj testiranih među turistima i našim građanima, kao i broj novoregistrovanih slučajeva u obje kategorije", kazala je ona.
Crna Gora, kako je rekla, ima nižu incidencu od Španije, Kipra, Turske i Grčke. Prvo dozom, kako je rekla, vakcinisano je 24,4 odsto, dok je revakcinisano 22,5 odsto.
"Udio vakcinisanih u stanovništvu bolji je u odnosu na Albaniju, BiH, Sjevernu Makedoniju i Kosovo, a što se tiče zemalja EU bolji smo nego Bugarska", istakla je Popović-Samardžić.
Organizatori snose rizik za koncerte
Epidemiološkinja Marija Božović apelovala je na građane da se vakcinišu, napominjući da je ulazak na koncerte potrebna potvrda o vakcinaciji (dokaz da je prošlo 14 dana od revakcine) ili rezultati PCR, brzog antigenskog ili serološkog testa odgovarajuće starosti.
"Organizatori mogu da nam se direktno obrate, kako bismo omogućili da se manifestacije održe na što bezbjedniji način", rekla je Božović.
Ako su organizovani polasci autobusom, važno je, kaže, naglasiti da po važećim mjerama svi u autobusu treba da nose maske, u redu može da sjedi po jedna osoba, a razmak među putnicima treba da bude takav da će jedna osoba da sjedi na lijevoj, a druga na desnoj strani.
"Organizatori događaja snose odgovornost za mogući rizik, pa molimo sve koji organizuju ovakve manifestacije da vode računa o tome da se strogo poštuju propisane mjere kako bi se stvorio ambijent da se rizik smanji na minimum. Inspekcija će svakako biti pojačana", istakla je ona.
Ilir Harasani iz Uprave za inspekcijske poslove ukazao je na značaj poštovanja mjera, napominjući da će broj inspektora na primorju i centrima na sjeveru biti udvostručen.
Kad je riječ o festivalu koji se sjutra organizuje na Velikoj plaži u Ulcinju, on kaže da je obezbijeđeno potšvanje mjera, a planirala su četiri ulaza.
"Jako je bitno pomenuti da će na svakom ulazi biti zdravstveno-sanitarni inspektor koji će kontrolisati da li posjetioci imaju potvrdu o vakcinaciji, a četiri turistička inspektora kontrolisaće poštovanje mjera na samom događaju", rekao je Harasani.
Tekst: Portal RTCG