Društvo
I ZVANIČNO BEZ MASKI
Nošenje maski od danas obavezno je samo u zdravstvenim ustanovama, javnom prevozu i kolektivnim smještajima. U svim ostalim objektima ostaje kao preporuka. Ukida se broj prisutnih na javnim okupljanjima, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić. Mjere su na snazi do 22. aprila. Galić je istakao da ako jedno dijete bude zaraženo u školi u karantin će ići cijelo odjejenje.
On je objasnio da sve ostale mjere ostaju.
“Još jednom naglašavamo da ćemo, ukoliko se bude zabilježio nepovoljan trend, reagovati momentalno i da ćemo, i prije 22. aprila, revidirati ove mjere. Vjerujemo u odgovornost naših građana i nadamo se da neće biti potrebe za takvim potezom”, kazao je on.
Ukoliko epidemiološka situacija bude stabilnija, predlog radnog tijela biće ukidanje maski i u zdravstvenim ustanovama, javnom prevozu i kolektivnim smještajima.
“Moramo biti jako oprezni. Ovim mjerama je doneseno da maske u školama nijesu obavezne, ali bismo preporučili da ih djeca nose. Ako jedno dijete bude zaraženo, mjera karantina biće izrečena cijelom odjeljenju”, kazao je on i dodao da se maske preporučuju u zatvorenim prostorijama hroničnim bolesniima.
Galić je kazao da su još na snazi mjere koje se odnose na prostorne kapacitete određenih zatvorenih objekata.
“Iz razloga da bismo prorijedili broj ljudi koji mogu biti u zatvorenim prostorijama, s obzirom na to da još ne postoji mogućnost provjetravanja kao mjera koja može da suzbije cirkulaciju virusa u prostoru. Iz tih razloga još su na snazi mjere o dozvoljenom broju posjetilaca priutnih po kvadratnom metru u zatvorenim objektima”, objasnio je direktor Instituta.
Galić je kazao da je broj oboljelih manji za oko devet procenata u odnosu na prethodne dvije sedmice.
"Takođe i broj preminulih manji je za 18,2 procenta u odnosu na prethodne dvije nedjelje", rekao je direktor IJZ-a.
Upozorio je da je obuhvat vakcinisane djece MMR-om koja su rođena 2020. godine izuzetno slab.
"Stoga apelujem na roditelje da djecu povedu na rutinsku imunizaciju", kazao je on.
Dva pacijenta životno ugrožena
U crnogorskim bolnicama na liječenju je 22 kovid pacijenta, kazala je direktorica Kliničkog centra CG Ljiljana Radulović.
“U KCCG-u pet, OB Bar tri, isto toliko u Pljevljima i Kotoru. U Beranama se liječe dva pacijenta dok se u OB Nikšić liječi jedan pacijent”, kazala je ona.
Istakla je da kovid u sadejstvu sa drugim bolestima može da izazove tešku kliničku sliku.
“Tako su dvije osobe životno ugrožene u Kliničkom centru”, kazala je ona.
(Tekst - Portal RTCG)