Društvo
I MI BOKE ORGANIZOVALA RADIONICE U KOTORU I RADOVIĆIMA
Direktorka NVO Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke) Miroslava Mima Ivanović, održala je danas dvije radionice za učenike, u Kotoru i Radovićima. Radionica o senzibilisanom i medijski korektnom izvještavanju o osobama s invaliditetom (OSI) održana je jutros u Osnovnoj školi „Branko Brinić” u Radovićima, u okviru projekta “Za ravnopravnost osoba sa invaliditetom u medijima”.
Kako je za Radio Kotor kazala Miroslava Mima Ivanović, radionica je bila namjenjena za učenike završnih razreda te osnovne škole.
,, Učenici su nam kazali da su se ovom prilikom po prvi put uživo upoznali sa neku osobom sa invaliditetom (osi), a da su do sada o osi saznavali samo preko medija i društvenih mreža. S toga je pozitivna povratna informacija, da su naučili nešto novo i da će od sada situaciju osoba sa invaliditetom, posmatrati iza drugačijeg ugla”, kazala je Ivanović.
Ona je zatim u Kotoru u Resursnom centru za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović,” održala radionicu u okviru projekta “Edu akcija za inkluzivnost Kotora”, kojeg finansira Opština Kotor.
,,Radionica je bila jako interesantna i korisna jer smo definisali preporuke za aktivno uključivanje mladih sa oštećenjem sluha i govora, u društveni život zajednice. Razgovarali smo takođe sa direktorom te ustanove, Nedjeljkom Moškovom o problemima i načinima na koje možemo zajednički uticati. Osobe sa oštećenjem sluha su jedna od najmarginalizovanijih grupa u Crnoj Gori, prije svega zbog komunikacijske barijere koja im onemogućava komunikaciju sa ostatkom društva, tako ne mogu uspostaviti komunikaciju sa donosioci odluka i svoje probleme adekvatno predstaviti. Razgovarali smo i o daljim planovima i koracima, i o tome kako rješavati glavne probleme sa kojim se susreću mladi sa oštećenjem sluha”- pojašnjava Ivanović.
Ona dodaje da su zaključci sa radionice, da mladima sa oštećenjem sluha treba prostor, gdje bi se sastajali.
,,Nekoliko učenika je izrazilo volju za učešćem u edukaciji svojih vršnjaka i drugih zainteresovanih za korištenje znakovnog jezika, što bi bilo korisno kako za mlade sa oštećenjem sluha, tako i za nas ostale da širimo svoje vidike i da na kraju krajeva znamo jedan jezik više”- zaključila je Ivanović.