Društvo
HEKLANA PRIČA ANJE AVRAMOVIĆ (AUDIO)
Amigrumi tehnikom izrade heklanih igračaka iz hobija se bavi naša sugrađanka, Anja Avramović. Ove godine izložila ih je na bazarima rukotvorina koji su u julu i avgustu održani u Risnu.
Kako je kazala, gostujući u jutarnjem magazinu “Grad” Radio Kotora, interesovanje za ručni rad postoji odmalena, a tokom izolacije zbog pandemije korona virusa počela je da izučava amigrumi tehniku i pomoću video zapisa na Youtube-u, naučila je neophodne korake u izradi igračaka.
,,Riječ je o japanskoj umjetnosti izrade punjenih, heklanih igračaka. Ova tehnika pruža mogućnost pravljenja igračaka, različitih veličina i oblika. Izrađujem različite lutke, životinje, likove iz crtanih filmova, igračke po svojoj zamisli ili po idejama onih koji igračke poručuju”, kaže Avramović.
Kako dodaje, potrebno joj je bilo puno vremena i strpljenja dok nije savladala ovu tehniku ručnog rada.
,,Igračke su od pamučnog konca i plišane vunice. Za izradu jedne, potrebno je više dana rada, zavisi od materijala koji koristim, veličine igračke, detalja, složenosti. Neophodno je imati iglu za heklanje, tzv. heklicu, materijal kojim heklate, punjenje kojim se pune igračke, zatim, iglu koja se koristi za ušivanje i dodatke, kao što su plastične oči koje su napravljene sa zatvaranjem sa unutrašnje strane kako bi bile bezbjedne za mališane, kao i različite trakice i mašnice koje se kao dodatni materijal mogu koristiti. S obzirom na to da smo malo tržište, kod nas nije veliki izbor materijala, boja i dezena, ali se ipak može naći sve što je potrebno za izradu”, objašnjava Avramović.
Osim igračaka, izrađuje i druge sitnije predmete, kao što su privjesci za ključeve, mašne i trake za kosu.
,,Najviše se radujem kada dobijem povratnu informaciju od roditelja mališana koji se igraju sa ovim igračkama. Uglavnom dobijam pozitivne komentare da se djeca brzo vežu za igračke i da ih obično nose sa sobom”, kaže Avramović.
Ove godine, kako navodi, učestvovala je na tri bazara rukotvorina u Risnu.
,,Smatram da su bazari dobra prilika da posjetioci uživo pogledaju igračke, a svakako i za razmjenu iskustva i promociju ručno rađenih proizvoda. Društvene mreže su takođe jedan od vidova promocije, a u našem gradu postoji i veliki broj suvenirnica, što je dobra prilika za prodaju suvenira koji se izrađuju u našoj zemlji”, zaključila je Avramović.
Razgovor možete poslušati naq linku Jutarnji magazin Grad.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor (naslovna), privatna arhiva (galerija)