Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.06.2025
670

GVOZDENOVIĆ NIKOLIĆ POVODOM JUBILEJA ČASOPISA IBM STUDIA MARINA: VAŽAN IZVOR INFORMACIJA ZA NAUČNIKE, STUDENTE I EKOLOGE

Časopis Instituta za biologiju mora (IBM) Kotor “Studia Marina”, značajna naučna publikacija iz oblasti biologije mora i srodnih nauka, obilježava 60 godina postojanja. 

Naučna saradnica u IBM i tehnička urednica časopisa Slađana Gvozdenović Nikolić kaže za emisiju “Život je more” Radio Kotora da je godišnjica inspiracija za još snažnije kretanje ka novim otkrićima i saznanjima. 

“U vremenu kada nauka i očuvanje prirodnih resursa postaju sve važniji za budućnost čovječanstva, jubilej časopisa Studia Marina predstavlja nešto više od godišnjice i prije svega je dokaz posvećenosti, istrajnosti i ljubavi prema moru, znanju i zajednici”, kaže Gvozdenović Nikolić. 

Osnovan u Kotoru, časopis je postao prepoznatljiv forum za razmjenu naučnih saznanja i iskustava istraživača iz Crne Gore i regiona Sredozemlja. 

“Tokom šest decenija “Studia Marina” je objavljivala originalne naučne radove, pregledne članke, kratka saopštenja i monografije, doprinoseći razvoju biologije mora i zaštite ekosistema Jadranskog mora. Danas, Studia Marina nastavlja da bude važan izvor informacija za naučnike, studente i sve koji su posvećeni proučavanju i očuvanju mora.

“Studia Marina” se razlikuje od drugih marinskih časopisa po svom regionalnom fokusu na Jadransko more kao i po ulozi u razvoju i promociji morske biologije u Crnoj Gori i širem području Balkana.

Za razliku od mnogih međunarodnih časopisa koji pokrivaju globalne teme, “Studia Marina” daje poseban značaj istraživanjima vezanim za lokalne ekosisteme, vrste i specifične probleme zaštite mora u ovom regionu”, kaže Gvozdenović Nikolić. 

Prvi broj časopisa publikovan je davne 1965. godine.

 “U tom broju su objavljeni rezultati doktorske disertacije akademika dr Vladimira Lepetića, pod naslovom: „Sastav i sezonska dinamika ihtiobentosa i jestivih avertebrata u Bokokotorskom zalivu i mogućnost njihove eksploatacije“.

Ovaj pionirski rad predstavljao je temelj za dalja istraživanja morskih ekosistema u regionu i postavio visoke standarde za sve naredne brojeve časopisa “Studia Marina”.

U ovoj jubilejskoj godini prisjećamo se i svih glavnih urednika koji su svojim radom, stručnošću i posvećenošću doprinijeli očuvanju i razvoju časopisa. To su bili: dr Jovan Stjepčević, dr Branko Radujković, dr Slobodan Regner, dr Nenad Vuksanović, dr Zoran Kljajić, dr Vesna Mačić, od 2015. godine do danas. 

Bez njihovih napora i naravno napora autora naučnih radova i recenzenata, časopis ne bi opstao sve do danas. Njihova vizija i trud omogućili su da časopis zadrži visok naučni kvalitet i ugled u akademskoj zajednici. 

Korice prve ovogodišnje sveske časopisa obojene su bojama Antarktika kao osvrt na boravak naše koleginice dr Vesne Mačić, prve crnogorske naučnice koja je učestvovala u istraživanjima mikroplastike u ovom vrlo osjetljivoim ekosistemu. 

Na koricama je ogrličasti pingvin  (lat. Pygoscelis antarcticus)”, kazala je, između istalog, naučna saradnica u IBM i tehnička urednica časopisa “Studia Marina” Slađana Gvozdenović Nikolić.

Predrag Nikolić

Podijeli na: