Društvo
GRDINIĆ: ONO ŠTO SE ODIGRAVA NA ŠAHOVSKOJ TABLI JE ZAPRAVO ŽIVOT (AUDIO)
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor/S.Č.
Gost posljednjeg izdanja emisije “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora u 2023. godini je odmalena bio u prilici da posmatra šahovska nadmudrivanja iskusnih igrača.
Od svoje devete godine profesionalno igra šah, a za njega kažu da je svojevremeno bio najveći talenat ove drevne igre u Evropi.
Predsjednik šahovskog kluba i trener škole šaha u Kotoru Petar Grdinić za naš program ističe da je sa deset godina igrao šestu tablu u prvom timu Kotora, te da je tada bio jedini igrač seniorske lige ispod 18 godina u Crnoj Gori. “Otac je držao prostorije šahovskog kluba u našem gradu, preko puta crkve Blažene Ozane, tako da se moj susret sa šahovskim figurama dogodio prilično rano. Sa šest godina sam već počeo da igram sa starijim igračima”, prisjeća se Grdinić.
Uzor mu je bio pokojni Momo Ćetković, Fide majstor, koji je šest puta bio seniorski prvak Crne Gore.
“Prve poteze sam naučio od njega, ali ne samo to. Osim profesionalnog odnosa prema igri, naučio sam mnogo i o odnosima prema ljudima. Sa osam godina sam prvi put postao prvak Crne Gore u šahu, tri puta bio kadetski prvak države i jednom prvak Evrope. Pamtim Milovana Đuričića, Antuna Viha, Janka Vujovića, Veselina Kaluđerovića. Zahvaljujući njima sam saznajno rastao, družio se”, kaže naš sagovornik.
Od tada do danas, šah se, ocjenjuje, znatno promijenio.
“Nekada smo više učili iz knjiga, vježbali, tražili nove varijante, smišljali poteze, a danas se putem računara možete spremiti za partiju. Činjenica je da je šah nekada bio kvalitetniji, gledali smo najljepše igre, odlazili na šahovske kampove. Pružali smo izuzetne partije, ostavljali sve na tabli, žrtvovali figure i povlačili poteze iz duše. Recimo, u Šibeniku sam 2007. godine igrao partiju na prvenstvu Evrope čak sedam i po sati protiv tadašnjeg prvaka Lazara Nestorovića. Remizirali smo, a kasnije imali pozitivan skor. U toku igre sam smršao tri i po kilograma. Bila je to borba sa sobom, ali i sa protivnikom. Služili smo se raznim psihološkim igrama, kao što su kuckanje hemijskom olovkom, upotreba plastičnih čaša, pogledi u oči”, rekao je Grdinić.
Kako navodi, šah je dobar, jer razmišljate o sljedećem potezu, osmišljavate strategiju, učite se strpljenju. Osim toga, razvija se koncentracija, sposobnost rješavanja problema, traženje kreativnih mogućnosti.
“Ono što se odigrava na šahovskoj tabli, zapravo je život. Igrao sam fudbal, rekreativno boksujem, ali mi je iskustvo u šahovskim partijama donijelo puno toga, najprije da sagledam ispravnost svojih odluka i ostvarim kvalitetniji kontakt sa sobom”, ističe Grdinić.
Šah klub Kotor, naglašava, tokom godine ima najviše akivnosti od svih sportskih organizacija u gradu, aokuplja tridsetak igrača/ica.
“Iako još uvijek imamo problem sa prostorom, uspjeli smo da se okupljamo, vježbamo i pripremimo se za važne turnire. Organizovali smo prvenstvo osnovnih, srednjih, osnovnih i srednjih škola, igrali smo Ligu, poslali igrače na kadetsko i omladinsko prvenstvo. Na časovima kristim projektor i djeci pokazujem zanimljive poteze, na you tube-u gledamo partije, slušamo predavanja nekih velemajstora, a sve u namjeri da razumijemu i zavole šah. Naša sugrađanka Nikolina Dževerdanović učestvovala je početkom ovog mjeseca na državnom prvenstvu. Ona je veliki talenat i postala je kadetska prvakinja Crne Gore. Predstoji joj veliki rad, jer zaista može da napreduje. Zadovoljan sam rezultatima rezultatima, jer gledajući širu sliku, ipak je uspjeh i samo pojavljivanje na najvećoj smotri u crnogorskim okvirima. U 2024. godini priželjkujem još mnogo turnira i pozivam, kako djecu, tako i roditelje da nam se pridruže, jer nam šah pomaže, ne samo da naučimo kako da pobjeđujemo, već i kako da dostojanstveno gubimo i učimo iz tuđih i sopstvenih grešaka”, zaključio je Grdinić.
Emisiju možete poslušati na linku Nedjeljni razgovor.