Društvo
GRADSKI PARLAMENT LANI USVOJIO 81 AKT - OD POČETKA GODINE OKO 40
GRADSKI PARLAMENT LANI USVOJIO 81 AKT - OD POČETKA GODINE OKO 40
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Skupština opštine (SO) Kotor je protekle godine održala pet sjednica, sa devet zasijedanja, a usvojen je ukupno 81 akt, saopštila je za Radio Kotor predsjednica lokalnog parlamenta Maja Mršulja (DSS).
Kao najznačajniju lani usvojenu izdvaja odluku koja se odnosi na davanje saglasnosti SO za zajedničku gradnju stambenog objekta u KO Sutvara, a tiče se potreba Stambene zadruge zdravstvenih radnika Crne Gore „Zdravstvo“
„Opština Kotor je krenula u pomaganje zaposlenima u zdravstvu, a već na narednoj sjednici, koja će biti održana tokom aprila, ćemo imati odluku u smislu davanja imovine koja je u vlasništvu Opštine radi izgradnje stambenih objekata za potrebe zaposlenih u prosvjeti, sudstvu, policiji“, najavila je Mršulja.
Usvojeni su, podsjeća, programi rada javnih preduzeća i ustanova, dok su određeni izvještaji, po Programu rada SO, u prvom dijelu 2024. godine.
Kao bitne izdvaja i set odluka koje se tiču izgradnje vodovodnog sistema na području dijela Donjeg Grblja.
U pitanju je, precizira, podsistem za sela Vranovići, Lješevići, Pobrđe i Bigova.
„Stanovnici tog dijela naše opštine će po prvi put dobiti vodu koju do sada nisu imali. Jedan dio od Jugodrva je već u završnoj fazi. Očekujemo da sela Vranovići, Lješevići i Pobrđe, koja su bliža u odnosu na Bigovo, u skorijem periodu dobiju gradsku vodu, a nakon toga i selo Bigova“, navela je Mršulja.
Usvojen je i predlog odluke radi utvrđivanja javnog interesa radi pokretanja postupka potpune i nepotpune eksproprijacije u cilju izgradnje poboljšanja i proširenja vodovodne i kanalizacione mreže za Risan, Perast, Muo, Stoliv i Prčanj.
„Takođe smo imali na prethodnoj sjednici i odluku o zaduživanju vezano za dovođenja vodovodne i kanalizacione mreže u ove djelove našeg grada, a projekat je zaista od velike važnosti i vrijednosti“, ocijenjuje naša sagovornica.
Upitana koji su odbornici, od ukupno 33 koliko ih broji lokalni parlament, bili najaktivniji tokom prethodnih devet zasijedanja, kaže da 20-tak konstantno učestvuje u radu.
„Kao što je za očekivati negdje je prirodno da kolege iz opozicije budu aktivniji. U tom dijelu najaktivniji je bio odbornik Željko Avramović (DPS), zatim Željko Aprcović (DPS), Tamara Lompar (SD), Vido Drašković (LPCG) i Željko Knežević (NSD). Što se tiče predstavnika vlasti po javljanjima, dikusijama, pitanjima istakla bih odbornika Ljubenka Borovića (SNP), zatim Špira Vulovića (DCG) i Adelu Barbu (URA)“, kazala je Mršulja.
Naknade odbornicima, koje su od 2019. iznosile 250 eura mjesečno, ove godine su povećane.
Odluka je usvojena na sjednici održanoj 22. februara, a naknade sada iznose 350 eura mjesečno.
Sredstava za sanaciju skupštinske sale, koja se nalazi u Palati Bizanti, opredijeljena su, dodaje,
kroz program Sekretarijata za investicije.
Imajući u vidu da se sala nalazi u objektu koji je zaštićeni spomenik, rekonstrukcija je, podvlači, zahtijevnija.
„Što se tiče početka sanacije očekujem da bi polovinom ove godine mogli da krenemo“, kazala je Mršulja.
U zavisnosti od projekta, mobilijar u skupštinskoj sali biće zamijenjen kvalitetnijim, novim, a nada se i dio tehnike.
„Svakako da će biti drugačije i sala će biti u novom ruhu“, konstatuje ona.
Dodaje da će sala imati novi raspored, a planiran je i prostor za novinare.
„U zavisnosti od projekta, a tu će naravno struka odlučivati, biće drugačije raspoređeno. Što se tiče predstavnika medija svakako će dobiti adekvatniji prostor, uz uslove za rad“, najavljuje predsjednica SO Kotor.
Osvrćući se na 2024. godinu, podsjeća da je 15. februara održana 22. sjednica SO, koja je imala dva nastavka.
Usvojeno je ukupno oko 40 odluka, a najvažnija je o budžetu Opštine Kotor koji je ove godine rekordan i projektovan je na iznos od blizu 45 miliona eura.
Na pitanje da li je utvrđen datum narednog zasijedanja, kaže da je u planu održavanje kolegijuma predsjednika SO, pri čemu je već je pristigao izvjesan broj predloga odluka.
„Očekujem da ćemo tokom aprila održati 23. sjednicu“, podvlači Mršulja.
Odgovarajući na pitanje koliko je sjednica planirano za tekuću godinu, pojašnjava da se taj broj Programom rada SO unaprijed ne planira.
„Dakle, u skladu sa dostavljanjem materijala i imanjem dovoljnog broja tačaka, saziva se kolegijum i određuje vrijeme održavanja sjednice. Međutim, s obzirom da smo u izbornoj godini imamo još ograničeno vrijeme. Što se tiče zakonskih rokova to je polovina oktobra za održavanje izbora, a raspisivanje je od 60 do 100 dana prije isteka tog roka. Već na jesen ćemo imati izbore i samim tim imamo otprilike pola godine za zasijedanje i usvanjanje odluka koje nas čekaju na narednoj sjednici SO“, zaključila je Mršulja.