Društvo
GAGIĆ: OD 2023. NOVI MASTER STUDIJSKI PROGRAM NA POMORSKOM FAKULTETU KOTOR
Dvije jedinice Univerziteta Crne Gore iz Kotora Pomorski fakultet i Institut za biologiju mora koordinatori su Erasmus + projekta pod nazivom Razvoj regionalnog interdisciplinarnog zajedničkog master programa za zaštitu i upravljanje morskom sredinom, kazala je za Radio Kotor mr Radmila Gagić, saradnica u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor.
,,Pored edukacije kojom se bavimo prioritet Pomorskog fakulteta je učešće na međunarodnim inicijativama i programima finansiranja, kroz koje pokušavamo da unaprijedimo obrazovni prostor u kojem naši studenti stiču svoja osnovna znanja i vještine.
Realizacija ovog projekta je počela 15. januara ove godine i završava se 14. januara 2024., a u ovom trogodišnjem intervalu projekat će se realizovati nekoliko aktivnosti uz financijsku podršku Agencije za edukaciju audio vizualnu politiku i kulturu Europske unije u okviru ključne akcije saradnje za inovacije i razmjenu dobre prakse i izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju”, navodi Gagić.
Rukovodilac projekta ispred Univerziteta Crne Gore je prof. dr Danilo Nikolić, a osnovni cilj je razvoj zajedničkog regionalnog interdisciplinarnog master programa, koji će se realizovati na engleskom jeziku.
,,Program se bavi oblašću zaštite i upravljanja morskom sredinom i kao takav je jedinstven na ovim zapadno-balkanskim prostorima. Shodno analizi koju smo prilikom pripreme aplikacije realizovali tragajući za adekvatnim partnerima na projektu zaključili smo da se slični programi realizuju tek u Španiji i Francuskoj. S tim u vezi su upravo dva partnera na projektu Univerzitet u Kadizu i Univerzitet Azurna obala iz Francuske koji na svojim univerzitetskim jedinicama realizuju nekoliko sličnih master programa iz ovih oblasti. Ovaj studijski program će se realizovati i kroz program učenje na daljinu, Univerzitet u Ljubljani se pojavio kao adekvatan partner u oblasti prenosa iskustava i vještina u okviru učenja na daljinu. Zatim vrlo važno važne partnerske institucije iz partnerskih zemalja su Univerzitet Aleksander Moisiu iz Drača i Univerzitet Ismail Qemali iz Valone, koji će pored Univerziteta Crne Gore biti institucije na kojima će se djelimično ovaj master program realizovati.
Osnovni ciljevi projekta pored razvoj regionalnog zajedničkog master programa su i povećanje tehničkih i ljudskih kompetencija i kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja kroz edukacije, nabavka sofisticirane opreme koja će se koristiti u svrhe realizaciji ovog edukativnog programa, kroz razmjenu iskustava i znanja između programskih partnera i partnerskih istitucija konkretno u Crnoj Gori i Albaniji, umrežavanje visokoškolskih ustanova i drugih ciljnih grupa poput NVO sektora i privrednika, sa ciljem zajedničkog djelovanja u smislu spriječavanje i suočavanja sa posljedicama klimatskih promjena i zagađenjam mora i priobalja”, dalje pojašnjava Gagić.
Kao dodaje prilikom pripreme same aplikacije ciljna grupa su bili studenti studijskih programa sa Pomorskog fakultetu Kotor, studenti studijskih programa na dvije pomenute visokoobrazovne institucije iz Albanije, predstavnici biznis sektora odnosno oni koji već godinama rade u upravama iz oblasti pomorstva koje se konkretno odnose na zaštitu mora i priobalja.
,, Planirali da se na neki način pored domaćih studenata naš master program fokusira i na inostrane studente, pri čemu će studirati na engleskom jeziku i steći priliku da za određeni iznos sredstava imaju mogućnost studiranja na tri univerzitetske jedinice u Crnoj Gori i Albaniji.
Konzorcijum čine Aleksander Moisiu Univerzitet iz Drača, Univerzitet u Valoni ‘Ismail Qemali’ i Uprava za pomorstvo iz Albanije, Univerzitet u Ljubljani (Slovenija), Univerzitet u Kadizu (Španija), Univerzitet Côte d’Azur (Francuska), kao i Agencija za zaštitu prirode i životne sredine i NVO Eko Centar Delfin iz Crne Gore. U okviru programa planirano je da se za realizaciju projekta izdvoji ukupan budžet na nivou konzorcijuma 845.188 €, od čega za kordinatorsku instituciju odnosno Univerzitet Crne Gore je predviđen budžet od 216.340 eura, a od toga 90 odsto sredstava finansira Agencija za edukaciju i audiovizualnu politiku i kulturu Europske unije, dok 10% sredstava sufinancira sam konzorcijum”, kaže Gagić.
Što se tiče benefita koje će Pomorski fakultet Kotor imati realizacijom ovog projekta, na prvom mjestu to je internacionalizacija Univerziteta i otvaranje prema inostranim studentima.
,, Prvi put na nivou Crne Gore će biti akreditovan jedan internacionalni master program od 120 kredita godišnje koji će omogućavati našim studentima sticanje diplome na engleskom jeziku, koji će potpisivati tri univerzitetske jedinice. Ono što je nama značajno je da se poveća vidljivost Univerziteta Crne Gore ali i drugih univerzitetskih jedinica u ovom projektu u okviru Evropsku prostora visokog obrazovanja i Evropskog istraživačkog prostora.
Projektom je predviđeno da se kroz razvojne pakete realizuje sprovođenje GAP analize kreiranje konkretnih uputstava za razvoj zajedničkog master programa, koji obuhvata nastavne metodologije učenje na daljinu. Takođe, planirano je da se uz podršku i pomoći evropskih partnera aktivno radi na izradi kurikuluma i naslovnih materijala za realizaciju master programa. Planirano je i organizovanje obuke iz oblasti koje su definisane ovim master programom, koje namijenjene nastavnom osoblju i odnose se na ciljane oblasti poput upravljanja zaštitom životne sredine, oblasti koje se konkretno odnosi se na morske ekosisteme i prevenciju zagađenja”, zaključila je Gagić.
U okviru ovog trogodišnjeg intervala realizacije projekta od seprembra 2023. planirano je da se počne sa realizacijom master programa, nije unaprijed definisan broj koliko će studenata biti upisano. Pošto će ovo biti pilot projekat prva generacija upisanih na ovom master studiju školovaće se besplatno, a oni studenti koji završe dvogodišnji master studijski program pod nazivom Razvoj regionalnog interdisciplinarnog zajedničkog master programa za zaštitu i upravljanje morskom sredinom steći će zvanje magistra iz oblasti zaštite i upravljanja morskom sredinom.
Foto: Univerzitet Crne Gore