Društvo
FRANOVIĆ: OČUVANJE STATUSA KOTORA NA LISTI UNESCO I KULTURNE BAŠTINE TREBA DA BUDE PRIORITET GRADSKIM I DRŽAVNIM VLASTIMA
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Opština Kotor
Vlada Crne Gore je 19. oktobra ove godine na 70. sjednici utvrdila Nacrt prostornog plana Crne Gore (PPCG) do 2040. godine, s Programom održavanja javne rasprave, u trajanju od 30 radnih dana.
Članicu Savjeta za reviziju PPCG ispred Opštine Kotor, Jelenu Franović pitali smo o primjedbama i sugestijama Opštine Kotor na koncept plana i prvu verziju ovog dokumenta.
Primjedbe od strane Opštine Kotor se, kako je kazala, uglavnom odnose na predloženo saobraćajno rješenje, gdje se potencira izgradnja mosta na Verigama.
“Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO-a 2005. godine prvi put pominje problematiku vezanu za Verige, a 2007. zahtijeva od Crne Gore da pozove misiju Međunarodnog savjeta za spomenike i lokalitete (ICOMOS) kako bi ispitala održivost predloženog projekta i uticaj na kulturne i pejzažne vrijednosti zaštićenog područja. Na osnovu preporuka misije, dvije godine kasnije Univerzitet Ahen uradio je Studiju o vizuelnom uticaju planiranog mosta. U Studiji se, između ostalog, navodi da bi bilo nedvosmisleno najbolje rješenje da se odustane od planirane izgradnje mosta i njegovih prilaznih puteva”, pojašnjava Franović za Radio Kotor.
Izgradnjom mosta, dodaje, status na listi bi bio ugrožen, što bi proizvelo da bi Kotor bio četvrti grad koji je izbrisan sa Liste svjetske baštine UNESCO-a, a koji je prepoznat kao kulturni pejzaž od izuzetne univerzalne vrijednosti za cijelo čovječanstvo.
“Očuvanje statusa Kotora na Listi UNESCO i kulturne baštine treba da bude prioritet, kako za gradske, tako i za državne vlasti”, ističe Franović.
Nakon negativnih primjedbi na Nacrt plana od strane Opštine, napominje, obrađivač je dostavio izmijenjen Nacrt u kome je donekle korigovao ideju o mostu na način što je predvidio izradu HIA studije koja se dostavlja UNESCO-u na razmatranje, a koja bi trebala u cjelosti da sagleda uticaj eventualne izgradnje mosta na status zaštićenog područja.
“Takav izmijenjeni Nacrt je dobio uslovnu saglasnost, zadržavajući sve primjedbe koje je potrebno ispoštovati u predlogu plana”, zaključila je Franović.