Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.12.2020
1338

FITOTERAPEUT POPOVIĆ: LJEKOVITO BILJE I PČELINJI PROIZVODI ZA JAČANJE IMUNITETA

Ljekovita svojstva biljaka poznata su još od davnina. Ljudi su osjetili njihovu blagodat i, na osnovi iskustva, naučili koristiti biljke u prevenciji i liječenju bolesti.

Gost današnjeg izdanja emisije ,,Medikament “ bio je fitoterapeut Branislav Popović koji se blagodetima bilja bavi već više od 50 godina, sa kojim smo razgovarali o značaju ljekovitog bilja.

On za Radio Kotor ističe da je za jačanje imuniteta treba koristiti biljku ehinacea, zatim žalfiju , hajdučka travu, zdravac, kantarion  kao i koprivu.

,,Ove  biljke na određeni način pomažu u jačanju i imunog sistema, i preventivno djeluju da ne dođe do nekog oboljenja. Takođe, praksa je potvrdila da je za imunitet značajno koristiti i pčelinje proizvode gdje je obavezna matična mliječ koja je broj jedan za imuno sistem, osim nje dobro je kao dodatak ishrani uzimati polen i propolis. Ljekovito bilje sadrži značajne vitamine, minerale i korisne sastojke i važno je da ga svi koristimo”, kazao je popović

U Crnoj Gori rastu mnoge ljekovite biljke izuzetnog kvaliteta, jer biljke  koje rastu iz krša su bogate mineralima, objašnjava Popović.

,,Biljke koje posebno cijenim su : žalfija kao prirodni antibiotik koji često koristim u svojim preparatima, druga po značaju je hajdučka trava ili sporiš, zatim kantarion i majčina dušica. Takođe je značajno znati kombinovati ljekovito bilje,  jer postoje biljke koje ne mogu zajedno da se koriste u liječenju , već se mogu uzimati samo posebno.

Kod poteškoća sa mokraćnim kanalima, prostatom i  bubrezima preporučujem uzimanje biljke rastavić ili prela koja je pravi čistač urinarnog trakta, a zatim sporiš ili  hajdučku trava i list breze”, dodaje Popović.

Kod  ljekovitog bilja je značajno da se beru u pravo vrijeme.

,, Postoji kalendar branja biljaka, uglavnom berba većine ljekovitog bilja je u ljetnjim mjesecima, kada većina biljaka procvjeta, tada je njeno dejstvo najjače. U proljeće se obično prave sokovi, dok se u ljeto bere cvijet ili list, a u jesen plodovi i korijenje, to su neke načelne stvari. Bilje se uvijek bere po sunčanom i toplom vremenu nikako kada je  rosa ili ako je prethodno padala kiša. Kada se bilje ubere treba ga staviti u pletene korpe kako bi imalo ventilaciju, dobro osušiti, upakovati u papirne kese, nikako u plastične, dobro zapakovati  i pred samu upotrebu usitniti. Ljekovito bilje treba svakako poznavati jer ima biljaka koje su štetne i treba voditi računa prilikom berbe. Bitno je i da se bilje bere daleko od naselja i da se sa mjesta odakle se beru biljke ne vidi more , kako slano inje ne bi padalo na biljka, jer ona u tom slučaju gubi ljekovitost “, zaključio je Popović.

foto: arhiva Radio Kotora

Podijeli na: