Društvo
FESTIVAL MENTALNOG ZDRAVLJA- EDUKACIJA, SVIJEST I BORBA PROTIV STIGME (AUDIO)
U prvom izdanju emisije „Medikament” nakon ljetnje pauze, govorili smo o Festivalu mentalnog zdravlja, koji se održava od 10. do 20. oktobra, u organizaciji Instituta za javno zdravlje Crne Gore i Kliničkog centara Crne Gore u saradnji sa institucijama i organizacijama.
Kako je za Radio Kotor izjavila psihološkinja, mr Marija Pašić , Festival uključuje širok spektar sadržaja usmjerenih na promociju mentalnog zdravlja.
„Cilj je da podignemo svijest građana o važnosti brige o mentalnom zdravlju kroz različite radionice, panel diskusije, tribine, ulične akcije, interaktivna predavanja, kao i filmove i predstave. Učesnici festivala imaće priliku da se direktno povežu sa stručnjacima iz oblasti psihologije, psihijatrije i drugih humanističkih nauka, te da saznaju više o načinima očuvanja mentalnog zdravlja”, kazala je ona.
Što se tiče programa koji se održava u Kotoru u sklopu festivala, planirane su brojne aktivnosti.
„Proteklog petka održana je interaktivna projekcija filma pod vođstvom mr Aleksandre Terek, Mentalno zdravlje i odnos prema prošlosti, sadašnjosti i budućnosti iz ugla Džokera, dok će danas biti održano interaktivno predavanje Uticaj ekonomske krize na mentalno zdravlje u Omladinskom servisu u Kotoru. U saradnji sa ZU Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor, održana su predavanja u kotorskim školama dok je okrugli sto na temu “Mentalno zdravlje i odnos prema prošlosti, sadašnjosti i budućnosti” predviđen za 17. oktobar. Takođe, sjutra će, u saradnji sa Centrom za žensko i mirovno obrazovanje Kotor - ANIMA, u Kući slobodne misli u Kavču, biti održano interaktivno predavanje pod nazivom Ne-nasilje: izgubljeno u prevodu”, najavila je, između ostalog, Pašić.
Tema ovogodišnjeg Festivala je „Zašto se ne mijenjamo?“
„Prošle godine tema je bila empatija, a pridružili smo se platformi festivala mentalnog zdravlja iz Novog Sada, čija je ideja nastala 2016. godine kao primjer dobre prakse. Ideja za realizaciju festivala u Crnoj Gori proistekla je iz potrebe da se intenzivnije radi na podizanju svijesti o mentalnom zdravlju. Cilj festivala je da smanjimo stigmu, edukujemo građane o različitim psihološkim problemima i pružimo im alate i tehnike koje će im pomoći u psihološkom osnaživanju,” dodala je ona.
Svijest o značaju mentalnog zdravlja u Crnoj Gori, kako ističe, raste, ali još uvijek postoje mnoge predrasude i stigme.
„Mnogi se suočavaju s mentalnim poteškoćama, ali nažalost, ne traže uvijek pomoć. Nekada iz straha od osude, nekada zbog straha od nerazumijevanja ili iz drugih razloga. Ipak, primjećujemo porast broja ljudi koji se obraćaju stručnjacima, naročito nakon pandemije, što je pozitivan korak, ali i dalje ima mnogo prostora za unapređenje edukacije o tome kako i kada zatražiti pomoć,” zaključila je Pašić.
Emisiju možete poslušati na linku Medikament.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Institut za javno zdravlje Crne Gore