Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.08.2023
417

EKO CENTAR DELFIN: POČELA REALIZACIJA PROJEKTA EKO ZNANJE ZA AKTIVNO DJELOVANJE

Nevladina organizacija (NVO) Eko Centar “Delfin” iz Kotora dobio je podršku Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu2-ReLOaD2, koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) za realizaciju projekta “Eko znanje za aktivno djelovanje”.
Kako je danas saopšteno Radio Kotoru iz ove NVO, u narednih deset mjeseci Eko Centar “Delfin” će, u saradnji sa četiri obrazovne ustanove sa područja opštine Kotor, sprovoditi program neformalne edukacije u oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine.
Projektom će biti obuhvaćeno najmanje 80 učenika/ca osnovnoškolskog uzrasta (VI i VII razreda), koji će nakon programa edukacije na temu “Energija, klima i životna sredina“, učestvovati u nagradnom eko kvizu i likovnom konkursu.
Za najuspješnije timove u eko kvizu i autore likovnih radova obezbijeđene su vrijedne nagrade.
Kako bi obezbijedili osim teorijskih, sticanje praktičnih znanja i iskustava u oblasti održivog razvoja, projektnim planom je predviđeno upoznavanje direktne ciljne grupe sa radom preduzeća i institucija nadležnim za očuvanje životne sredine (DOO “Komunalno Kotor” i Institutom za biologiju mora Univerziteta Crne Gore), posjetom i razgovorom sa relevantnim stručnjacima. Osim ove projektne akcije, u saradnji sa DOO “Komunalno Kotor” učenici/e projektnih škola će učestvovati u akcijama uređenja i ozelenjavanja javnih površina u glavnom gradskom parku-Parku slobode i gradskom parku u Risnu.
U saradnji sa popularnim muzičarem, Dejanom Dedovićem-Dedduhom iz kotorske klape “Who See”, kroz projekat će biti izrađen i medijski spot sa ciljem promovisanja smanjenja upotrebe plastičnih kesa.
U planu je i izrada Eko rječnika i postera „10 malih pravila za velike promjene“.
Eko rječnik će dati objašnjenja za osnovne, često upotrebljavane ekološke termine, kao i pojmove koji se neposredno odnose na problematiku očuvanja ekosistema i biodiverziteta uopšte i značajne datume u ekološkom kalendaru.
“Distribucijom postera u obrazovnim i ostalim javnim institucijama u Kotoru, želimo skrenuti pažnju na svakodnevna ponašanja kojima možemo dati doprinos očuvanju prirodnih resursa i životne sredine. U Crnoj Gori, ReLOaD2 program, realizuje se u partnerstvu sa četrnaest lokalnih samouprava, u okviru pet klastera. Projekat Eko znanje za aktivno djelovanje, realizuje se u okviru Klastera Coastal Mates-Opštine, Budva, Herceg Novi i Kotor”, infomišu iz Eko Centra “Delfin”.


Saopštenje Eko Centra DELFIN Kotor
 

Podijeli na: