Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.02.2021
1108

DŽAKOVIĆ: NAJČEŠĆE OČNE BOLESTI SENILNA DEGENERACIJA MAKULE, GLAUKOM I KATARAKTA

"Najčešće očne bolesti zbog kojih se pacijenti javljaju oframologu su senilna degeneracija makule, katarakta i glaukom, dok se kod djece javljaju reflekcione anomalije kao što su kratkovidost i dalekovidost, slabovidost i strabizam", kazala je gostujući u našoj emisiji ,,Medikament“ doktorka oftamologije u klinici ,,Svjetlost“ Nada Džaković.

,,Senilna degeneracija makule je bolest bijelog čovjeka i često se javlja među evropskom populacijom. Predilekcija je više za ženski pol i za pacijente koji imaju plus dioptriju. To je oboljenje žute pjege unutar oka, koja može da bude u obliku suve i vlažne forme. Oftalmolozi se bore i sa jednom i sa drugom formom, koje dovode do velikog pada vida kod pacijenata, a utvrđeno je i da ima nasljednu komponentu. Većini pacijenata u procesu liječenja dajemo vitamine koji na tržištu postoje u odgovarajućim formama: cink, selen, zatim lutein napravljen u obliku više tableta. Kod vlažne forme dajemo i neke injekcije kojim se borimo protiv stvaranja novih kapilara, odnosno krvnih sudova koji su u organizmu poželjni,  na primjer kada majka nosi plod i stvara novi organizam, a nepoželjne kod tumora i degeneracije makule. Pacijenti najprije primjete mrlju ispred oka, odnosno  pad vida i krivljenje slike, na početku najčešće na jednom oku, to je znak da se morate  javiti oftalmologu. Tada je najbitnija dijagnostika koja će dokazati da li je to suva ili vlažna forma bolesti i na osnovu toga se primjenjuje terapija”, pojašnjava doktorka Džaković.

Ona dalje dodaje da je glaukom odnosno očni pritisak takođe vezan za porodičnu istoriju bolesti.

,,Glaukom se češće javlja kod pacijenata koji imaju plus dioptriju, iako ima i pacijenata sa minusnom dioptrijom koji imaju oblike glaukoma. U većini slučajeva to je  bezbolno oboljenje sa padom vida i oštećenjem vidnog polja, odnosno očnog nerva koji, ako se blagovremeno otkrije, možemo uspješno liječiti. Međutim, ako se  kasno otkrije oftamolozi vam ne mogu vratiti funkciju očnog nerva, odnosno ne mogu vratiti vid pacijentu. Postoji oblik glukoma koji je praćen jakim bolovima koji se naziva glaukom uzanog ugla, brže se dijagnostifikuje jer pacijenti dolaze zbog bola, simptoma crvenog oka, zbog čega se lakše otkriva nego glaukom otvorenog ugla koji je bezbolan. Ovo je zaista jedno podmuklo oboljenje koje se obično otkrije tek kada pacijent dođe za naočare na blizinu. Danas imamo dijagnostiku koja nam omogućava i olakšava da što prije otkrijemo problemom sa očnim pritiskom”, objasnila je dr Džaković.

Katarakta,  bolest kod koje dolazi do zamućenja prirodnog sočiva koje napreduje postepeno i dovodi do gubitka vida, prema rijećima dr Džaković, ne javlja se samo kod starijih osoba, a uspješno se otklanja desetominutnom intervencijom.

,,Kod katarakte nemate nagli gubitak vida. Naši pacijenti obično kažu pa da im je vid za posljednih  šest mjeseci ili godinu dana oslabio,  nije isključivo bolest starih,  javlja se i kod mladih. Danas često  prilikom širenja zenica vidimo da sočivo pacijenata i kod mladih osoba bude zamućeno, osim postepenog pada vida pacijenti primjete i zablještenje, može doći i do poremećaja kolornog vida, smetnje pri  noćnoj vožnji ili tokom sumraka. To zavisi od lokalizacije same katarakte, odnosno u kojem dijelu je locirana na samom sočivu. Ona može biti seilna ali može biti i presenilna, može se javiti kod mlađih ako imaju dijabetes, atopijski dermatitis, distrofije, može da se javi i kao toksična, kod prekomjerne upotrebe nekih ljekova tipa kortikosteroida  i kao sekundarna kod očnih oboljenja i nekih operacija kojim su izloženi pacijenti. Katarakta onemogućava normalno funkcionisanje pacijenta. Postoji uključenje lasera u toku same operacije, što je korak dalje u samoj tehnologiji, zatim ultrazvučna metoda je prisutna na našim područjima već 15 godina, uspješno se ugrađuju sočiva na mjestu same katarakte koje vam omogućava vidnu oštrinu. Neke od njih imaju fokus i na daljinu i na blizinu, odnosno multifokakna sočiva ”,naglasila je dr Džaković.

Ona dalje pojašnjava da je ugradnja sočiva  obavezna u toku operacije katarakte, jer ako se ne ugradi kod pacijenata koji nikada nisu nosili naočare imali bi plus 10 ili plus 12 dioptriju.

,,Nakon operacije pacijenti često pitaju da li se ona vraća. Katarakta se ne vraća ali kod deset posto pacijenata može doći do sekundarne katarakte. Prilikom operacije od tog malog sočiva kojeg operišemo zadržavamo zadnju kapsulu. Ta zadnja kapsula koja je providna, na koje se oslanja vještačko sočivo, u toku života može se zamutiti. Intervencija uklanjanja sekundarnih katarakti  radi se jednostavnim laserom za pet minuta u svakoj ordinaciji koja posjeduje taj laser. Danas je operacija katarakte jednodnevna hirurgija, pacijenti dođu tog dana operišu se i idu kući. Naravno, prije toga je potrebno raditi pripremu u kojoj ćete pacijenta pregledati i dijagnostički ga prošetati na nekoliko aparata i vidjeti kompletno stanje njegovog oka. Savremena hirurgija je sa rezom od 2,7 mm i to je rez koji se ne šije, operacija se završi za 10 do 15 min,  ugradi se sočivo. Standard klinike Svjetlost je da radimo oba oka istovremeno, po čemu smo lideri u regionu i ne zatvaramo oči pacijentu. Nema tufera  na oku već se samo stavi meko kontaktno sočivo preko same rožnjače koje skinemo sujtradan, a pacijenti idu kući sa kapljicama koje se moraju koristiti mjesec dana nakon operacije”, zaključila je.

Reprizu emisije ,,Medikament”  možete poslušati u srijedu 17. februara od 19 i 30.

 

foto: arhiva klinike,,Svjetlost"

 

Podijeli na: