Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

03.01.2020
971

DVODECENIJSKO ISKUSTVO KOTORSKE BOLNICE U LAPAROSKOPIJI

Laparoskopske operacije se u kotorskoj Opštoj bolnici obavljaju već više od dvije decenije, a nedavno je u ovoj zdravstvenoj ustanovi uspješno urađena laparoskopska operacija malignog tumora rektuma – završnog dijela debelog crijeva koja je veoma specifična.

„ Radi se o intervenciji koja zahtijeva i specijalnu hiruršku tehniku i značajno iskustvo“ – podsjeća za Radio Kotor direktor kotorske Opšte bolnice primarijus dr Ivan Ilić koji navodi da ova vrsta intervencije omogućava brži oporavak pacijenta. „ Važno je reći i da nisu svi pacijenti kandidati za ovakvu vrstu zahvata koji ima značajne prednosti“ – kaže dr Ilić i ističe da će pacijenti kod kojih je bolest u poodmakloj fazi, oni koji imaju velike tumore ili prateće bolesti i dalje “biti tretirani” otvorenom hirurškom tehnikom.

“ Oni pacijenti koji ispunjavaju uslove biće podvrgnuti modernoj operativnoj, minimalno-invazivnoj tehnici koja ima svoje prednosti jer nema velike rane na trbušnom zidu, brži je oporavak, manji utrošak ljekova, pacijent se brže vrati svojim profesionalnim redovnim aktivnostima. Rad crijeva se brzo uspostavi, prehrana pacijenta na usta što je vrlo bitno jer se skrati vrijeme infuzivne terapije. Utrošak cijelokupnog medicinskog materijala i ljekova je skraćen kao i boravak u bolnici. Sve su to prednosti koje takva operativna tehnika donosi” – kaže dr Ilić.

U kotorskoj bolnici hirurzi na polju laparoskopije imaju značajno iskustvo i iza njih je, kako navodi, nekoliko hiljada operisanih pacijenata ovom tehnikom.

“ Instrumenti koji se koriste su specifični i mi ih stalno obnavljamo. Ono što je jako bitno je laparoskopski stub, tu je kvalitetna kamera, procesor, monitor, izvor svijetla i sva ta prateća teleskop tehnika koja ide u tom laparoskopskom stubu i tu imamo potrebu da obnovimo opremu. Trenutno radimo sa laporoskopskim stubom koji je u “lošoj kondiciji” i koji je star petnaest godina. U međuvremenu su se javile nove tehnologije, prije svega 4 k odnosno ful HD rezolucija slike i tražili smo od našeg Fonda da za 2020. godinu  predvidi budžetska sredstva za nabavku novog laparoskopskog stuba koji bi unaprijedio kvalitetan rad. Cijena tog stuba najnovije generacije je negdje oko 100 ili 120 hiljada eura, što mi ne možemo da izdvojimo iz sopstvenih sredstava. Do sada smo koristili tri laparoskopska stuba. Prvi smo kupili sopstvenim sredstvima, drugi dobili donacijom iz Švajcarske (polovni) i ovaj koji sada koristimo dobili smo zahvaljujući donaciji Vlade Japana. U crnogorskom zdravstvu uživamo rejting da imamo tako ozbiljnu kako opštu tako i laporoskopsku hirurgiju. Isto tako imamo potrebu da nabavimo savremene ultrazvučne aparate za potrebe ginekologije, kardiologije, urologije i rendgen službe. Ta sredstva su zahtjevna i iz sopstvenih sredstava ih ne možemo realizovati. Nabavka najnovijeg laparoskopskog stuba bio bi snažan zamajac da nastavimo ovakav oblik hirurških procedura u narednim godinama” – zaključio je dr Ilić za Radio Kotor.

 Foto: Boka News

Podijeli na: