Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.04.2020
820

DVA PACIJENTA SU NA RESPIRATORU I ŽIVOTNO SU UGROŽENI

Direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), Jevto Eraković, kazao je da su u toj ustanovi na liječenju 20 oboljelih od korona virusa - 14 na Infektivnoj klinici i šest na intenzivnoj njezi.

Dva pacijenta su na respiratoru i životno su ugroženi. Šef Kriznog medicinskog štaba, Ranko Lazović, kazao je je opremanje bolnice u sali "Bemax" u posljednjoj fazi, i da će biti spremna u narednim danima. Takođe, dodatne četiri bolnice biće spremne za, kako je kazao, scenario koji ne želimo.

U Opštoj bolnici u Pljevljima su tri pacijenta i svi su, kako je kazao Lazović, stabilnog stanja.

U Nikšiću su dva pacijenta hospitalizovana, od kojih je jedan nestabilno, ali, prema riječima Lazovića, njegovo stanje još nije za prijključenje na respirator.

lazović je pojasnio da je moguće da stanje pacijenta koji je danas stabilan, sjutra može da se promijeni.

"Iz grupe srednje teških bolesnika, nerijetko se desi da bude kandidata za respirator. To obično biva sedmog-osmog dana. To obično budu stariji bolesnici, sa već hroničnim bolestima", kazao je Lazović.

Eraković je, odgovarajući na pitanje novinara, kazao da je KCCG, zbog aktuelne situacije sa virusom, napravio reorganizaciju.

"Bilo koji pacijent koji zahtijeva hitnu intervenciju, vrata KCCG su mu širom otvorena", kazao je on. i dodao da naš zdrvastveni sistem funkcioniše na jednoj zdravoj osnovi.

Lazović je kazao da u svakom gradu postoje fiksni telefoni domova zdravlja, na koje svi mogu dobiti potrebne informacije, a u slučaju da ne rukuju novim tehnologijama naručivanja terapije i e-zakazivanja.

Eraković je naveo da u Crnoj Gori ima veliki broj mlađih pacijenata, oboljelih od aktuelnog virusa.

"Iskustva iz Evrope govore da su i mlađi ljudi pogođeni, sa teškim kliničkim slikama. Tako da je potreban dodatan oprez svih", kazao je on.

Naglasio je i da će sa zadovoljstvom rezentovati prvi slučaj oporavljenog od virusa, čim to testovi pokažu.

Na pitanje o novim kontigentima zaštitne opreme, Eraković je kazao da se to očekuje uskoro.

"Logično je da prvo bude snabdjeven zdravstveni sistem Crne Gore. Prvi kontigent usmjeren je prema svakoj zdravstvenoj jedinici, policiji, vojsci i drugim grupama najrizičnijim u ovoj situaciji. Išćekujemo da vidimo kako će da reaguju naše veledrogerije. Ukoliko procijenimo da veledrogerije ne mogu da ispune taj zadatak, razmotrićemo opciju da Montefarm raspodijeli tu opremu u domove zdravlja."

Eraković je dodao da su sve preuzete mjere u skladu sa svjetskim preporukama.

"Po tom pitanju možemo biti potpuno mirni. U našem zdravstvenom sistemu en fali ništa od opreme, samo adekvatno rukovanje opremom, dovešće do zaštite radnik", kazao je i ponovio da su privatni kontakti doveli do zaraze medicinskih radnika.

"Oni su u izolaciji, i tek nakon 14 dana znaćemo njihovu pravu medicinsku sliku. Svakako da se nijesu zarazili u ustanovama sistema."

Deset zdravstvenih radnika trenutno je oboljelo od korona virusa u Crnoj Gori, od čega su šest ljekara, a četiri medicinske sestre.

(Tekst preuzet sa Portala RTCG)

Podijeli na: