Društvo
DRVENE BARKE, POJAČANE NOVIM MATERIJALIMA, LAKŠE ZA ODRŽAVANJE
Ljeto je vrijeme za uživanje, pa iako je korona doprinijela finansijskoj krizi, ipak ima i onih sugrađana koji sebi i svojoj porodici mogu priuštiti manje plovilo. Posebno su atraktivne barke. Za one od novih materijala, plastične prije svega, postoje specijalizovane prodavnice. Međutim, kako doći do tradicionalne drvene pasare, i da li je to uopšte moguće, za Radio Kotor otkriva dipl. inženjer brodogradnje Vitomir Vujović, koji projektuje različite vrste plovila. U sopstvenoj radionici, uz porodičnu kuću na Prčanju, bavi se izgradnjom drvenih barki do šest metara.
“Na prostoru Crne Gore postoje, kalafatska radionica Bokovac u Baru, koja izgrađuje nove modele i ja. Ne znam da li iko više gradi. Možda neko od preostalih živih brodograditelja, koji su većinom preko 80 godina. Možda negdje postoje neki započeti modeli pasara i drugih drvenih brodova, ne samo pasara. Cijena zavisi od modela, tipa, drveta, načina gradnje…U mojoj radionici izgrađujem različite vrste drvenih plovila, malo odmaknute od tradicje zbog upotrebe nekih novih materijala kao što je epoksi- smola, pa nisu baš u potpunosti tradicionalne, iako izgledom podsjećaju na te modele”, priča Vujović.
U Hrvatskoj ima, nastavlja dalje, par manjih škverova koji se bave uzradom drvenih barki.
“Ono što se danas na prostoru Boke može naći, najčešće su modeli stari po 30, 40, pa i više godina, po jako niskoj cijeni”, kazao je Vujović.
Podsjećamo, 31.05.2021. godine održan je sastanak na temu "Održavanje i očuvanje tradicionalnih drevenih barki na teritoriji opštine Kotor".
“Sastanku su prisustvovali: Savić Božović (Lučka Kapetanija Kotor), Jelena Karadžić i Ilija Mlinarević (Pomorski muzej Kotor), Zoran Nikolić, Romeo Mihović (NVO "Kamelija"), Vitomir Vujović i predstavnici Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj.
Kako su Odlukom o budžetu Opštine Kotor za 2021. god. opredijeljena sredstva za održavanje i očuvanje tradicionalnih drvenih barki, cilj sastanka je bio da se u saradnji sa stručnjavcima za ovu oblast bliže definišu korisnici sredstava, prihvatljivi troškovi, način apliciranja i sl. Na opšte zadovoljstvo svih prisutnih sastanak je bio vrlo konstruktivan i definisani su sledeći koraci od kojih je prvi korak popis svih drvenih barki na teritoriji opštine Kotor. Takođe, predloženo je da se uputi inicijativa ka nadležnom Ministarstvu da se drvene barke zaštite kao nacionalno kulturno dobro.
Očekujemo da će subvencije za održavanje i očuvanje tradicionalnih drvenih barki pomoći vlasnicima autentičnih plovila da se zaustavi smanjivanje fonda drvenih barki koje predstavljaju vrijednu kulturnu baštinu ovog podneblja, kao i da se unaprijedi i sam zanat izgradnje i održavanja istih”, saopšteno je iz Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj.
(Fotografije - http://drvenebarke.blogspot.com/)