Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.03.2026
199

DRUGI DAN OTVORENIH VRATA I SAJMA SEZONSKOG ZAPOŠLJAVANJA – SUMMER JOB 2026 ODRŽAN U KOTORU

Dan otvorenih vrata i Sajam sezonskog zapošljavanja – Summer Job 2026 održan je danas na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru. Riječ je o drugom danu dvodnevnog programa, koji je započeo juče na kampusu Univerziteta Crne Gore u Podgorici.

Program je otvorila Marija Krejović, članica Studentskog vijeća, koja se prisutnima obratila u ime Milice Bojanić, koja je prethodne godine otvorila sajam, a trenutno se nalazi na Erasmus+ razmjeni u Holandiji.

„Danas se nalazimo u Kotoru, jednom od najprepoznatljivijih centara turizma u Crnoj Gori. Ovaj fakultet, kao vodeća institucija u oblasti obrazovanja u turizmu i hotelijerstvu, savršeno je mjesto za nastavak ovog programa. Sajam sezonskog zapošljavanja prilika je da se studenti povežu sa poslodavcima, da pronađu prvi posao ili steknu iskustvo koje će im koristiti u budućoj karijeri“, naglasila je na početku.

Podsjetila je da je tokom jučerašnjeg dana u Podgorici interesovanje bilo veliko, te da je više od 70 poslodavaca ponudilo preko 2000 radnih mjesta, što potvrđuje značaj ovog sajma, kao i potrebu za mladim i obrazovanim kadrovima.

Nakon nje prisutne je pozdravila dekanica Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, prof. dr Đurđica Perović.

„U UNESCO-vom smo gradu, gradu turizma, gradu u kojem studenti svakodnevno žive turizam i u kojem su upravo studenti prije osamnaest godina prepoznali ovu inicijativu. Vrijeme i tradicija su pokazali da je ona bila vizionarska. Shvatili su da znanja i kompetencije koje se stiču na fakultetima treba implementirati u praksi, u okruženju koje će te vještine dodatno razvijati i objediniti ih sa znanjima koja su studenti usvojili“, istakla je Perović.

Naglasila je da joj je uvijek veliko zadovoljstvo kada vidi predstavnike turističke privrede među bivšim studentima fakulteta, jer to potvrđuje da su zajedno bili na pravom putu kada je riječ o izboru studija koji kasnije omogućava uspješne profesionalne karijere.

Prisutnima se obratio i v.d. sekretara Sekretarijata za preduzetništvo, komunalne poslove i saobraćaj Opštine Kotor, Vladan Barović.

„Kotor će i dalje podržavati ovakvu vrstu inicijativa. Sa nama su danas i koleginice iz Sekretarijata koje vam mogu reći više o drugim inicijativama koje pokrećemo, posebno onima koje se odnose na mlade, kao i uputiti vas u sve programe i aktivnosti koje realizujemo u cilju njihove podrške“, poručio je Barović, te je tom prilikom pohvalio organizatore, ističući da su na jednom mjestu povezali naučne institucije i fakultete, privredu i administraciju, dodajući da se upravo u toj saradnji nalazi ključ uspjeha ovakvih inicijativa.

Sajam već godinama organizuje Studentski parlament Univerziteta Crne Gore, prepoznajući potrebu da studentima obezbijedi što bolje uslove za profesionalni razvoj, ali i zapošljavanje. Tim povodom prisutnima se obratio i predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) Jakov Vukčević.

„Velika mi je čast i zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore povodom otvaranja drugog dana Sajma sezonskog zapošljavanja. Nakon uspješno organizovanog sajma u Podgorici, danas nastavljamo ovu važnu inicijativu u gradu koji predstavlja jedan od najprepoznatljivijih turističkih centara Crne Gore. Upravo zbog toga Kotor je pravo mjesto za događaj koji povezuje mlade ljude sa privredom i otvara vrata njihovom prvom profesionalnom iskustvu. Ovaj projekat već 18 godina predstavlja jednu od najznačajnijih inicijativa usmjerenih ka povećanju zapošljavanja mladih i stvaranju prilika za njihov profesionalni razvoj“, kazao je Vukčević, dodavši da je tokom svih ovih godina Sajam sezonskog zapošljavanja postao prostor u kojem se stvaraju nove mogućnosti, razmjenjuju ideje i grade temelji budućih karijera.

Na kraju obraćanja Marija Krejović poželjela je svima dan ispunjen korisnim susretima i novim poslovnim prilikama, te proglasila drugi dan Sajma sezonskog zapošljavanja – Summer Job 2026, otvorenim.

Otvaranju je prisustvovao veliki broj studenata, a nakon svečanog otvaranja uslijedili su razgovori i intervjui sa poslodavcima, kao i razmjena iskustava.

Mihaela Moškov

Podijeli na: