Društvo
DRAKULIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: UZ NAŠE ZNANJE I VOLJU ZASIJAĆE PRVI CRNOGORSKI SATELIT
Crna Gora je 7. oktobra prošle godine uspješno lansirala prvi meteorološki balon u svemir iz sela Viš, nadomak Danilovgrada i tako napravila važan korak za Crnu Goru kada su u pitanju svemirska istraživanja.
Ispred grupe mladih entuzijasta, istraživača, okupljenih u okviru Nevladine organizacije (NVO) Montenegro Space Research, danas smo ugostili inženjerku telekomunikacija, Ninu Drakulić, koja za emisiju “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora podsjeća da je prije godinu dana, zajedno sa Nikolom Perovićem i Filipom Jovićevićem, pokrenuta ideja o lansiranju meteo balona sa satelitom “Luča” u orbitu i izuzetno je zadovoljna kako je sve proteklo.
“Na projektu smo radili šest mjeseci. Prva faza lansiranja balona realizovana je u septembru 2022. godine. U pitanju je revolucionarni pristup slanja satelita u svemir. Uz pomoć četiri balona uspjeli smo da podignemo raketu, odnosno mini satelit. Plan je bio da četiri meteorološka balona podignu raketu do visine od 50-60 kilometara i onda da sa te visine raketa bude ispaljena u svemir i ostane izvjesno vrijeme u orbiti. Međutim, zbog poznatih, ratnih dešavanja u Ukrajini, Luča se vratila za relativno kratko vrijeme i prikupila je dovoljan broj podataka”, pojašnjava Drakulić.
Najveći problem im je, kaže, bilo nabavljanje materijala.
“Pandemija korona virusa je umnogome usporila i poremetila pristup i nabavku određenih proizvoda, elektronike, čipova, a imali smo i poteškoća oko dobijanja raznih dozvola za lansiranje balona. Na dozvolu od strane civilnog vazduhoplovstva čekali smo, recimo, tri mjeseca. Na kraju smo, osim željenih podataka o temperaturi, vazdušnom pritisku, zagađenosti i UV zračenju, dobili i predivne fotografije GoPro kamere, a jedna od njih, koja prikzuje Boku je još uvijek na cover slici mog mobilnog telefona. Podsjeća me na važan događaj za nas, mlade naučnike kada je otkrivanje svemira u pitanju”, priča nam Drakulić.
Ono što ih trenutno najviše interesuje jeste da se prvi cnogorski satelit što prije nađe u orbiti.
“Albanija je do sada već lansirala dva satelita sa Floride. Slično ćemo uraditi i mi, budući da imamo veliki tim stručnjaka iz ove oblasti, a na moje veliko zadovoljstvo, priključuju nam se i istraživači iz inostranstva. Mnogo je prijavljenih volontera, izvrsnih naučnika, mladih i onih starijih, iskusnijih koji su voljni da pomognu našoj zemlji u daljem tehnološkom razvoju. Istakla bih ovom prilikom našu sugrađanku Jelenu Pečuricu iz Rakita, koja trenutno živi i radi u Pragu i pomaže nam u pisanju projekata i istraživanja za satelit Luča. Zamisao je da koristimo našu tehnologiju, a da koristimo raketu koju ćemo nabaviti u Americi ili Indiji, zahvaljujući dobrim odnosima i partnerstvima koja smo ostvarili preko Republike Srbije. Inače, članica smo organizacije Sesel koja prati svjetske trendove u networkingu”, pojašnjava Drakulić i dodaje da je Vlada Crne Gore, na čelu sa premijerom, dr Dritanom Abazovićem, nedavno i zvanično stala iza Crnogorske kancelarije za istraživanje svemira Montenegro Space Research i podržala lansiranje prvog crnogorskog satelita.
Na prijemu koji je, tim povodom, upriličen u prostorijama Vlade, potvrđeno je da će ona regulisati neophodne zakonske regulative, pružiti finansijsku podršku kroz fond za inovacije, kao i razvoj infrastrukture potrebne za dalji napredak svemirskog programa, kako bi se napravio temelj za buduće generacije.
“To je istorijski trenutak za Crnu Goru i drago nam je da su naši potencijali prepoznati sa vrha države. Važno je da se usvoje određene zakonske regulative, kako bi naš satelit bio prepoznat, s obzirom na to da frekvencije koje bi satelit emitovao do sada nisu prilagođene evropskim regulativama i to u ovom trenutku predstavlja najveći problem. Drugi je što se finansijska sredstva iz Fonda za inovacije dovoljno ne iskorišćavaju. U pitanju su evropski fondovi, dakle, ne radi se o novcu građana/ki Crne Gore, već opredijeljenoj sumi novca koja će propasti, ukoliko se ne usmjeri na odgovarajući način i upotrijebi za predviđene namjene, to jest, razvoj nauke. Upravo je iz pomenutog fonda za nauku opredijeljeno devet milijardi eura. Taj iznos je za zemlje u razvoju planiran za period od 2021. do 2027. godine. Tu imamo velikih šansi”, rekla je Drakulić, koja je početkom ove godine boravila u Las Vegasu, prisustvujući najvećoj konferenciji za nauku i tehnologiju na svijetu.
“Ovaj događaj je okupio preko hiljadu predstavnika kompanija iz svijeta i gledala sam kjub setove koji su značajni za razvoj naših svemirskih istraživanja. To mi je puno pomoglo da upoznam druge istraživače, čujem njihova iskustva i saznam za primjere dobre prakse koje možemo upotrijebiti i kod nas”, kazala je Drakulić.
Rad sa najmlađima je, ističe, najviše ispunjava.
“Robotikom se bavimo već sedam godina i to veoma uspješno. U oktobru prošle godine naša djeca su od 160 zemalja, osvojila osmo mjesto na takmičenju u robotici koje je održano u Ženevi. To je veliki uspjeh za našu zemlju. Upravo ovakve vrste takmičenja su nam bile polazna osnova za lansiranje meteo balona, ali smo tada bili zaokupljeni pripremama za pomenuto takmičenje, pa smo balon lansirali nešto kasnije”, rekla nam je Drakulić.
Nakon diplomiranja na Elektrotehničkom fakultetu, smjer telekomunikacije na Univerzitetu Crne Gore, trenutno piše master rad na istoimenom fakultetu u Beogradu.
“Fokusirana sam na pisanje rada koji se tiče satelitskih komunikacija, a koje su mi značajne za period istraživanja koji slijedi. Tokom studija sam puno putovala, bila na razmjenama, koristila brojne zanimljive programe, što bih savjetovala i svim mladim ljudima, dakle, da šire vidike, ostvaruju kontakte i povezuju se. Upravo je Filip, član našeg tima, moj školski drug iz Gimnazije Kotor koji je studirao u mnogim zemljama i prenio nam iskustva iz Rima, Ženeve i Londona. I ja radim to isto. Sve što naučim vani, trudim se da implementiram na projekte u Crnoj Gori i samo na taj način, složno i udruženo, možemo zajedno u nove izazove. Važno je da u timu budu ljudi iz mnogih oblasti, ekonomije, biznisa, prava, finansija, a mi u našoj državi zaista imamo takve ljude. To je potencijal-zlata vrijedan”, zaključila je Drakulić.
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor