Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.12.2023
389

DRAGOVIĆ: NEOPHODNA VEĆA DOSTUPNOST I ODRŽIVOST USLUGA SOCIJALNE I DJEČIJE ZAŠTITE (AUDIO)


 
Usluge socijalne i dječije zaštite nisu dostupne, a ni pristupačne osobama s invaliditetom širom Crne Gore, zato je veoma važno da o njima uče, saznaju i razmišljaju budući kreatori socijalnih politika. To je gostujući u emisiji  “Svjetlost zvuka” Radio Kotora kazala administratorka portala zaposliosi.me Saveza slijepih Crne Gore, Anđela Dragović.
 
Kako ističe, Savez slijepih Crne Gore je u saradnji sa Fakultetom političkih nauka nedavno organizovao Forum pod nazivom “Uloga servisa podrške za život u zajednici za osobe s invaliditetom”, kao dio projekta „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“ koji finansira Evropska Unija, a realizuje Savez slijepih Crne Gore, u partnerstvu sa Udruženjem za podršku osobama s invaliditetom Bijelo Polje.
 
,,Kroz ovu aktivnost htjeli smo da vidimo kakvo je mišljenje studenata smjera socijalni rad i socijalna politika, kao onih koji će se u budućnosti baviti uslugama dječije i socijalne zaštite, te uslugama podrške za život u zajednici, Oni su prije organizovanja ovog Foruma dobili zadatak da pripreme presjek trenutnog stanja, zakonske regulative i zapravo smo uvidjeli da i dalje postoji jedan trnovit put u odnosu na licenciranje usluga, s obzirom na to da su administrativne procedure izuzetno duge, da sistem ne prepoznaje određene usluge koje su veoma bitne i samim tim do dosadašnjeg neprepoznavanja kontinutet tih usluga uglavnom sprovode nevladine organizacije. Budući da nemamo prepoznavanje od institucija sistema, nemamo ni održivost, niti kontinuitet u finasiranju tih usluga”, navodi Dragović.
 
Kako podsjeća, servis  “Pas vodič”  Udruženje mladih sa hendikepom sprovodi od 2008. godine u saradnji sa Savezom slijepih, ali i dalje ne postoji sistemsko prepoznavanje.
 
,,Obuka za psa vodiča i sve što je potrebno za realizaciju ove usluge, realizuje se zahvaljujući donacijama. Zakonski je nepohodno da se prepoznaju i neke nove usluge koje do sada nisu definisane, a pored pravnog dijela veoma je važan i adekvatan pristup osobama sa invaliditetom”, kaže Dragović.
 
Jedan od projekata koji sprovodi Savez slijepih Crne Gore je i “Pristup pravdi osoba sa invaliditetom”.
 
,,U okviru tog projekta smo, pored kreiranja analize o zastupljenosti OSI u pristupu pravdi i odgovora na pitanje koliko se zaposleni u sudovima oslanjaju na Konvenciju i koliko je koriste kao jedan od alata u cilju obezbjeđivanja pristupačnosti u pristupu pravdi, u sve tri crnogorske regije održali obuke za zaposlene u sudovima i tužilaštvima. Tom prilikom smo zaposlene upoznali sa adekvatnim modelima pristupa invaliditetu i propisima Konvencije u dijelu pristupa pravdi, kao i o elementima pristupačnosti koje bi jedna zgrada trebala da sadrži i na koji način se informacije mogu učiniti pristupačnim”, zaključila je Dragović.
 
 
 Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.
 
Tekst: Tamara Vuković
Foto: privatna arhiva
 

Podijeli na: