Društvo
DRAGOVIĆ: INVALIDNOST SAMO ODREDNICA, A NE GLAVNA KARAKTERISTIKA OSOBE SA INVALIDITETOM
Važno je imati ispravan stav i model u pristupu osobama sa invaliditetom (OSI) , jednak kao i prema osobama bez invaliditeta, a da - kada posmatramo jednu OSI, njena invalidnost bude samo odrednica, a ne njena glavna karakteristika. To je gostujući u emisiji Svjetlost zvuka Radio Kotora, kazala administratorka portala zaposliosi.me Saveza slijepih Crne Gore, Anđela Dragović.
,, Bilo bi lijepo kada bi svi posmatrali OSI na taj način da se ne sagledava prema invalidnosti. Sve počinje od ispravnog stava i tek tada možemo ipsravno raditi na kreiranju politika, fizičkim i informacionim unaprjeđenjima i samom odnosu, koji bi svakako trebalo da bude na jednakim osnovama”- kazala je Dragović
Savez slijepih Crne Gore je, kako navodi Dragović, NVO koja se bavi unaprjeđenjem položaja osoba sa oštećenjem vida, ali i svim drugim oblastima njihovog svakodnevnog života.
,, Zastupljene su aktivnosti u oblasti antidiskriminacije, kulture, sporta, socijalne i dječije zaštite. Usluga videći pratilac realizuje se već godinu dana, vezuje se za usluge dječje i socijalne zaštite, a odnosi se na asistenciju osobama oštećenog vida prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, u kojima one imaju prepreke- bilo da se radi o fizičkim ili informacionim. To je usluga koja se odnosi na socijalizaciju osoba oštećenog vida i asistiranju u onim aktivnostima u kojim nailaze na prepreke, pa se tako asistencija odnosi na odlazak kod ljekara, do banke, ispunjavanje uplatnica, obavljanje administrativnih poslova, plaćanje računa. Ova usluga se razlikuje od personalne asistencije jer u ovom slučaju, nemamo tu vrstu asistencije da osobi oštećenog vida neko kuva, pomaže u obavljanju kućnih poslova, šminka je ili hrani, već se nastoji da sve aktivnosti koje ona može - obavlja samostalno, izuzev onih za koje postoje prepreke. Ne pravimo selekciju - da li su to osobe koje koriste bijeli štap ili psa vodiča, niti po tome koje su starosne dobi”- navodi Dragović.
Kako dodaje, Savez slijepih je u oktobru osnovao Odbor mladih, u cilju formalizacije jednog dijela aktivnosti.
,, Cilj nam je da osnažimo mlade da se uključe u rad Saveza slijepih, da se povežu sa mladima bez invaliditeta, kao i da se kroz njihov rad i aktivnosti iniciraju različiti pravni dokumenti ili da se radi na dopuni određenih zakonskih propisa, koji se odnose na mlade. U našem centru zbivanja u prethodne dvije godine, a što kontinuirano sprovodimo je i rodna ravnopravnost, koja je umnogome doprinijela da se naše članice osnaže, iskažu svoje stavove i upoznaju se sa mehanizmima nasilja. Sprovodili smo i aktivnosti koje se odnose na rodno odgovorno budžetiranje, da negdje u svakodnevnom životu imaju izgrađeniji stav u odnosu na rodnu ravnopravnost. Dio svega toga su bili i muškarci, ali nam je bio cilj s obzirom da djelujemo na nivou Crne Gore, da su svi zastupljeni, a da se žene i na sjeveru i u ruralnim područjima osnaže”- pojašnjava Dragović.
U saradnji sa Paraoplimpijskim komitetom Crne Gore, Savez slijepih pospješuje sportske aktivnosti svojih članova.
,, Golbal je paraolimpijski sport za osobe oštećenog vida i imamo malu ali uspješnu reprezentaciju Crne Gore od šest sportista, koji su bili uspješni u godini za nama. Oni su sedmi u Evropi, osvojili su srebrnu medalju na Evrpskom šampionatu klupskog takmičenja u toj sportskoj disciplini, tako da nastojimo da im dajemo jednu - kako logističku tako i podršku u njihovom svakodnevnom radu.
Što se kulture tiče, pored poezije i nekog podsticanja da se članovi bave poezijom i prozom, imamo i orkestar Saveza slijepih. Zbog korone, nastupi orkestra su bili ograničeni prethodne dvije godine, tako da smo imali nastupe u institucijama socijalne i dječje zaštite poput domova starih u Risnu i Pljevljima. Imali smo i nastup povodom Međunarodnog dana bijelog štapa u Beranama. Imamo i himnu Saveza odnosno prvu autorsku pjesmu Svjetlost duše“- kaže Dragović.
Savez Slijepih izdaje i časopis Zvučna revija.
,, To je već višedecenijski način informisanja - ne samo naših članova, već i osoba oštećenog vida širom Crne Gore, iz Evrope i Amerike, a imamo preko 1000 korisnika. U tom časopisu su zastupljene sve oblasti od kulture, novih tehnologija, aktivnosti koje se realizuju u Savezu, zatim u lokalnim organizacijama, kao i informacije iz sporta, kulture. Prezentuju se neke pjevačke sposobnost osoba oštećenog vida, a sastavni dio su i dramski programi i audio prilozi iz medija. Dajemo članovima mogućnost, da redakciji časopisa upute tekst za koji smatraju da je zanimljiv i da može biti interesantan slušaocima. Svjesni smo da nove tehnologije uzimaju primat nad svim sredstvima informisanja pa samim tim imamo sajt i društvene mreže, ali smatramo da ovaj način informisanja ne treba prekinuti upravo zato što među članstvom imamo osobe starije dobi i one koje u manjoj mjeri koriste računare i telefone. Časopis se snima svakog mjeseca i sadrži aktuelne teme i stalne rubrike“- zaključila je Dragović.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: privatna arhiva