Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.01.2024
1228

DRAGAN ĐURČIĆ: POLA VIJEKA SRCEM UZ PRIMORAC (AUDIO)

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor/S.Č.

 

U “najvaterpolskijoj” kući u Starom gradu-Palati Bizanti odrastao je i Dragan Đurčić, dugogodišnji sportski radnik, zaljubljenik u vaterpolo. Za emisiju “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora podsjeća da je tu “vaterpolsku nit” najprije pokrenuo čuveni Vlaho Orlić, a tu su živjeli još: Dušan Davidović, Pero Bošković, Miroslav Miro Rađenović i Jovica Živković.

“To su zanimljivi podaci koji se tiču našeg grada i kome god da ih saopštimo, svi su oduševljeni”, priča Đurčić.  

Iako je kao dječak sa svojom šest godina starijom sestrom, jednom od najkvalitetnijih crnogorskih plivačica prsnim stilom, stalno bio na otvorenom bazenu Primorca, aktivno bavljenje vaterpolom ga nije naročito interesovalo.

“Kao svako kotorsko dijete, tako sam i ja svako ljeto  provodio na otvorenom bazenu. Naročito od 1954. godine kada je on otvoren, a bio je najljepši na istočnoj obali Jadrana. Vrvilo je od sportista, rekreativaca”, prisjeća se naš sagovornik koji je deset godina bio generalni sekretar Plivačkog i vaterpolo saveza Crne Gore (VPSCG), skoro dvadeset godina predsjednik Takmičarske komisije, te dugogodišnji član i sekretar Stručnog savjeta za vaterpolo u VPSCG.

Njegovi prijatelji Miroslav Miro Rađenović, Perica Brajković, Đorđije Šuka Đurović često su šetali gradskom rivom i razmatrali “Mirovo vizionarstvo” kada je vaterpolo u pitanju.

“Na beogradskom Tašmajdanu se 17. aprila 1970. godine održavalo zimsko prvenstvo SFRJ. Kao student Prirodno-matematičkog fakulteta otišao sam na bazen da gledam utakmice i sretnem se sa dragim ljudima. Miro mi je tada rekao da odem za sto i javljam vrijeme, s obzirom na to da su u SFRJ na zvaničnim utakmicama semafori uvedeni tek od 1974. godine. Tako sam počeo, a budući da sam na Mirovo zadovoljstvo dobro obavio taj posao, na svim utakmicama tog prvenstva, ali i kasnije bio sam angažovan u istom svojstvu”, rekao je Đurčić.

Osim što je obavljao najodgovornije funkcije u Vaterpolo savezu Jugoslavije, Srbije i Crne Gore i Crne Gore, bio je i sekretar Koordinacionog tijela za izgradnju zatvorenog bazena u Kotoru, tehniko vaterpolo ekipe Plivačkog kluba “Primorac”, generalni sekretar Vaterpolo kluba i Sportskog društva Kotor i Kulturno-prosvjetne zajednice Kotora.  Arhivski predano bio je autor feljtona “Vijek vaterpola u Kotoru”, objavljivanog u Hrvatskom glasniku iz Kotora.

Nekadašnji, proslavljeni vaterpolo reprezentativac, olimpijski šampion i publicista Đorđe Perišić i doajen sportskog novinarstva kod nas Dušan Davidović, autori su monografije pod nazivom „Primorac na putu kroz svoj prvi vijek“ koja će, najavljuje Đurčić, uskoro biti promovisana u našem gradu.  

Tvrdo ukoričena knjiga ima 864 stranice i nedvosmisleno prenosi najznačajnije i najuspješnije momente “viteškog vodenog pola” iz našeg grada.

„Saradnik sam u izradi te knjige. Pomogao sam kao navijač Primorca da se ona uradi, ali moje želje i sugestije su bile da se u njoj ne nađu isključivo suvoparni podaci, već da sadrži i brojne zanimljive priče“, navodi Đurčić.

Za razliku od drugih klubova koji su do sada objavili monografije, napominje, Kotor ima specifičnosti koje nema čitav vaterpolo svijet.  

„Četvorica sudija iz Kotora su sudili završne olimpijske turnire na šest olimpijskih igara. Zatim, naš grad je dao osmoricu selektora nacionalnih vaterpolo reprezentacija od kojih je većina učestvovala i na Olimpijskim igrama. Svakako je naš najjači adut legenda vaterpolo sporta Đorđe Perišić koji je svoju karijeru počeo kao plivač i došao do Olimpijskih igara u Rimu, a zatim je prešao da igra za beogradski Partizan. Ima šest osvojenih Kupova šampiona. Nijedan vaterpolista na svijetu to nema“, napominje Đurčić, dodavši da je Perišić pisao monografiju Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK-a), a radio je i na monografiji „100 godina vaterpola u Srbiji“.

„Angažman za COK otvorio mu je sve arhive koje niko od nas, dobronamjernih nikada ne bi otvorio. Prihvatio je sugestije, uspio da pronađe tu ljubomorno čuvanu arhivsku dokumentaciju koja je stigla ovih dana u kancelariju Primorca i vjerujem da će se odgovorni prema njoj s dužnim poštovanjem odnositi“, rekao je Đurčić.

To je, smatra, prilika da se dočaraju najsvjetliji momenti zlatne stogodišnje istorije kotorskog Vaterpolo kluba “Primorac”, tokom koje su osvojene brojne medalje na najvećim sportskim takmičenjima.

„Stekli su se uslovi, odnosno, kako ja volim da kažem, stvorila punoća vremena da se odužimo velikom broju ljudi iz prvog vijeka vaterpola, uz nadu da buduće generacije ne budu ispod nivoa svojih prethodnika, te da timskim radom i zalaganjem kreiramo uslove za drugi, treći vijek ovog sporta u Kotoru“, poručio je Đurčić.

 

Emisiju možete poslušati na linku Nedjeljni razgovor.

Podijeli na: